LIK – Carnage

Merhaba sevgili Metalperver okurları, lıkır lıkır bir grupla karşınızdayım.

Bu tatsızlığı baştan yaşayalım bir defa da aradan çıksın istedim; gönül rahatlığıyla devam edebiliriz şimdi.

KATATONIA insanı Niklas Sandin’in, birçok farklı projede beraber çalıştığı, hemşehrisi olan İsveçli birtakım metal emekçileriyle (adamların isimlerini ve çaldıkları grupları yazmaya nasıl üşendim belli değil) birlikte başlattığı, İsveç dilinde ceset anlamına gelen Lik, Stockholm usülü can kaybı metaline saygı duruşu tadında, itlik ve köpeklik üzerine kurulmuş eğlenceli bir death metal grubu. Temelleri 2014’te atılan grubun bir sene sonra yayımladığı Mass Funeral Evocation‘ın ardından, geçtiğimiz yıl yayımlanan Carnage ise bu yarı all-star sayılabilecek grubun ikinci ve şimdilik son albümü.

Stockholm death metali denilince aklımıza ne gelir? Cazır-cuzur, yan komşuda tadilat varmış hissi veren tonlarda, biraz da lakayıtça çalınan gitarlar, yüksek tempolu ama çoğunlukla sabit giden gaz davullar, old-school etiketinin altını dolduracak leş bir prodüksiyon ve abuk subuk sözler. Tabii tüm bunların ahenkli dansıyla ortaya çıkan, etin kemikten sıyrılması, toprağın kana doyması, masum gençlerin sadist işkencecilerin eline düşmeleri ve benzeri tatsız hadiselerin zihinlerde canlanmasına neden olan enfes atmosferi de unutmayalım. Bir de elbette bu gitar tonunu ve haliyle koca bir metal türünü borçlu olduğumuz Boss HM-2 pedalı var. Sensiz ne yapardık, gerçekten bilemiyorum HM-2.

Grup elemanlarının herhangi bir iddiası ya da eş-dost toplaşıp metal çalmak dışında ek bir motivasyonu da bulunmadığı için Lik hakkında söylenebilecek pek bir şey kalmıyor aslında geriye. Standartı tutturan bestelerle, bildiğimiz ritim ve rif kalıpları içerisinde gezen pata küte bir albüm Carnage. Söz gelimi DISMEMBER‘a hakimseniz Carnage albümünde sizi şaşırtacak bir şey bulmanız biraz zor. Buna karşın yine aynı örnekten devam edecek olursak DISMEMBER seviyorsanız Lik’i sevmeme ihtimaliniz de yok denecek kadar az.

Aynı şekilde işin söz tarafında da grup kendine BLOODBATH‘in çizdiğine yakın bir yol belirleyip saçma sapan sözler yazmayı tercih etmiş. Çok detaya girmek istemiyorum ama gerçekten aşırı saçma sapan sözlere sahip Carnage. Sizi bilmiyorum ama ben eşlik ederken gayet eğleniyor, hatta bazen kıkır kıkır gülüyorum. Kollarını kavuşturup kaşlarını çatarak, sadece ciddili metal dinlemeyi tercih edenler için eksi puan yazabilir tabii, orasını bilemem ama en azından penis yok edici sadist Doktor Duschanka’yı bir tanımanızı isterim, haha.

Belirli ve dar bir kitleye hitap etse de o kitle içerisinde Lik’i gözden kaçıranlar ve bu kritik sayesinde tanıdıktan sonra, yolda gördüğünde afferim lan diye enseme bir tane şaplatacak dinleyiciler çıkacaktır mutlaka. Old school death metal konusunda bir sıkıntı çektiğimiz söylenemez ama cephanelikte her zaman boş yerimiz var tabii. Lik ve Carnage‘ı da oralarda bir yerlere eklemeyi unutmayın o yüzden. Bu arada grubun ilk albümü de büyük oranda Carnage‘ın aynısı; severseniz ona da bir göz atmayı unutmayın.

83/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.