Yerli Pazarı: Undoer – Survival is a Myth

Merhaba.

Son dönemde yeniden vites yükselten Ankara ekstrem metal sahnesine yeni katılan bir isim Undoer. Grup 2017’de kurulsa da yeni olmasına bakmayın, yine sahnenin içinden, uzun zamandır üreten adamlardan oluşuyor grup. NETTLETHRONE, DECIMATION, GRAZADH, BURIAL INVOCATION gibi yıkım ekipleriyle haşır neşir olmuş Kaya, Mert ve Barış üçlüsü, bu defa da hiç açık vermeyen, ısıtılmış saf karbon kadar sert ve tavizsiz bir black metal ile karşımızdalar.

Undoer’ın black metal anlayışı, black metal seven herhangi bir dinleyicinin daha ilk dinleyişte grubu benimsemesini sağlayacak kadar temel ve saf bir anlayış. Biraz da kabullenememe hüznünü hissettiren, elden bir şey gelmemesi ile güçlenen bir öfke ile yoğruluyor Survival is a Myth ve atmosfer açısından son dönemlere damgasını vuran, black metalin modern gidişatına yön veren isimleri de çağrıştırıyor. Polonya’dan, Fransa’dan, hatta belki biraz da Amerika’dan bir şeyler kapmış kendine Undoer ve enfes bir harman elde etmiş.

Kaya’nın davul tonları, Barış’ın tutkulu vokalleri ve orta tempo riflerle neredeyse anında dinleyiciyi yakalayan Mert’in performansı gerçekten üst seviyede. Bende şöyle bir fikir var, onu da araya sıkıştıralım mantığından tamamen uzak besteler ve yaklaşık yedi dakikalık ortalama sürelerine rağmen EP’deki üç şarkıda da törpülenmesi gerektiğini düşündüğüm, genel atmosferi ya da yapıyı baltaladığına inandığım tek bir bölüm bile yok. Her bir rif, her bir vuruş ve her bir çığlık belirli ve bütün bir amaca hizmet ediyor. Böyle hedefi kesin ve bu sayede fazlalıklarından işlere de anında vuruluyor insan işte.

Bir de şimdi grubun ya da sitenin kapısına aynasızlar dayansın istemiyorum elbette ama A New Anthem‘in sözleri o kadar bariz ve güzel ki insan gerçekten coştukça coşuyor. Açıkçası normalde black metalde çok sevmem bu tarz konseptleri ama söz konusu şarkı ve sözler o kadar cuk oturuyor ki. Daha bir şey demeyeyim, açın bakın.

Son dönem Polonya ve Fransız black metalini, belirli bir kalıba oturtmakta zorlandığımız o hem kaotik hem melodik hem de safkan black metal olabilen canavar albümleri seviyorsanız Undoer’ın Survival is a Myth EP’si tam size göre. Daha bizden bir şeylere karşı dışavurumu sağlıyor olması ise daha da kıymetli hale getiriyor Undoer’ı. Buna gerçekten çok ihtiyacımız var.

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.