Iamthemorning – Ocean Sounds

Merhaba.

2016 yılında çıkan ve Progressive Music Awards’da yılın albümü ödülü alan Lighthouse albümüyle tanıdığım, daha sonra ilk albüm Belighted ile beraber iyiden iyiye hayranı olduğum, St.Petersburglı ikili Marjana Semkina ve piyanist Gleb Kolyadin’den oluşan Iamthemorning, yükselişine tanık olmaktan büyük keyif aldığım bir proje. Arkasına Mariusz Duda ve Gavin Harrison gibi isimlerin desteğini de alan ve Riverside, Árstíðir, Gazpacho, Porcupine Tree gibi isimlerle çalışan, bu isimlere ön grup olan ve progresif müzik dünyasında git gide daha da ünlenen Iamthemorning, epey ilginç bir proje ile karşımızda.

Her şeyden önce Ocean Sounds‘un aslında bir film olduğunu belirtmek gerek. Dinleyeni alıp götürüyor, film gibi albüm vs. demeye çalışmıyorum; Ocean Sounds, Norveç’in Giske adasında yer alan muazzam bir stüdyoda çekilmiş bir film gerçekten. Çıkış haberini gördüğüm anda çok heyecanlandığımı söylemem gerek. Hem bu ikilinin yaratıcı yeteneğine olan inancım hem de Lighthouse sonrası Iamthemorning dünyasına bir an evvel yeniden dönme arzum Ocean Sounds’u özellikle beklediğim işlerden biri haline getiriyordu. Arada çıkan piyanist Kolyadin’in solo albümü her ne kadar biraz hararetimi aldıysa da esas bombanın Ocean Sounds olacağını hissediyordum. Yanılmadığım için çok mutluyum.

Tabii film deyince aklınıza bir öyküye ve oyunculara sahip, geleneksel anlamda bir film gelmesin. Ocean Sounds filminin oyuncuları Norveç denizi, karla kaplı dağlar, kır çiçekleri ve muhteşem bir gün batımı. Stüdyonun duvarlarına yerleştirilen camlar ile panoramik bir manzara oluşuyor ve Semkina ile Koyadin, onlara eşlik eden diğer özel müzisyenler ile beraber doğanın sonsuza kadar devam eden görkemli filminde fon müziği yapıyorlar. Kaç kişi filmi izleme şansına sahip olabilir bilemiyorum ama ben izledim ve gerçekten de yüksek çözünürlükte kaybolup gidiyor insan. Bu pastoral şölenin üzerine Iamthemorning müziğini ekleyince de tadından yenmez bir iş çıkıyor ortaya.

Belighted ve Lighthouse albümlerindeki şarkılardan oluşsa da şarkıların özgün versiyonlarına kıyasla bazı farklılıklar var ve Iamthemorning hayranları açısından ortaya yeni bir şeyler koymayı da başarıyor Ocean Sounds. Bilmeyenler için oda müziğini progresif bir anlayışla harmanlayarak, Marjana’nın yer yer Kate Bushu anımsatan vokalleriyle kendine has bir tını yaratıyor Iamthemorning. Şarkılara dönecek olursak, özellikle 5/4’ün bu versiyonuna bayıldım. Hem dijital piyano hem de müzisyenlerin alkışlayarak tempo tutmaları, şarkıyı özgün versiyionundan bambaşka bir hale sokmuş.

Grubu hiç bilmeyen ve metal olmadığı için de pek ilgilenmeyecek büyük bir kitle olduğunu düşündüğüm için çok uzatmak istemiyorum; Ocean Sounds, grubun en iyi şarkılarını sunarak sağlıklı ve keyifli bir Iamthemorning potpurisi sunuyor. Belighted ve Lighthouse, enfes müziklerinin yanında konsept ve hikaye açısından da zengin albümler ve iki albümden seçilen şarkılar, bu anlamda da çok doğru bir şekilde sıralanmış. Yine de albüm olarak grubu tanıtmak adına önemli ve yeterli olsa da esas değeri film ile beraber anlaşılıyor. Bu enfes Blu-Ray internete düşer mi bilmiyorum ve grubun bandcamp sayfasında çoğu paket tükenmiş durumda ama eminim yeniden basılacaktır. Siz de o arada albümü dinler, Iamthemorning hayranı olursunuz belki hem.

Bazı insanlar ne kadar güzel şeyler yapıyorlar.

90/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.