Kritik

1349 – Massive Cauldron of Chaos

Adını kara vebanın Norveç’in içinden geçtiği ve nüfusun büyük bölümünü yok ettiği 1349 senesinden alan ve kadrosunda Frost gibi bir devi barındıran Norveçli grubun 2014’te yayımladığı son stüdyo albümü Massive Cauldron of Chaos incelemesinden herkese kucak dolusu vebala…Pardon. Merhaba.

Frost’un şöhreti sayesinde ilk albüm Liberation’dan itibaren grubu tanıyan biri olarak özellikle ilk iki albümdeki agresif, direkt ve patlayıcı özellikteki müziğe tav olmuş olsam da nedense daha sonraki işlerinde aynı heyecanı ve coşkuyu bir türlü uyandıramadılar bende. Onlar Hellfire sonrasında iki vasat albümle gün geçirirken ben de başka sulara doğru yelken açtım ama Massive Cauldron of Chaos geçenlerde bana kendini yeniden hatırlattı ve hatta ulan bu 1349 kaç senedir neden albüm yapmıyor diye bir tık hayıflandırdı bile.

Massive Cauldron of Chaos, belki de grubun thrash metale en fazla göz kırpan albümü ve aslına bakarsanı 1349’u tanıtmak için iyi bir tercih değil. Black/thrash denince salyaları akan bir insan olduğumu düşünürsek böylesi bir albümü beğenmemem imkansız gibi bir şey zaten. Haliyle daha ilk parça Cauldron‘dan itibaren ufak ufak kıpırdanmaya, Slaves ile coşmaya başlıyor, black metalde en sevdiğim formüllerden biriyle ilerleyen Exorcism‘in ortalarına doğru ise buzdolabında bira olup olmadığın hatırlamaya çalışırken buluyorum kendimi. Albümün üzerinden geçen dört yıla rağmen hala aynı gazı da yaratabiliyor bende; bu da her zaman iyi bir işarettir, değil mi?

1349 müziğinde her daim kendine yer bulan kaos, Massive Cauldron of Chaos’da bir hayli törpülenmiş durumda. Hem prodüksiyon hem de beste yapıları açısından belki de gruptan dinlediğim en kulak dostu albüm bu aslında. Frost’un insanüstü davulları, şarkılarda yalnızca belli başlı birkaç grubun boy ölçüşebileceği bir hız olarak kendini gösteriyor yine elbette ama görmezden gelinemeyecek bir sadelikten de söz etmek gerek. Prodüksiyon demişken, gitar tonları albümün en büyük albenisi belki de. Çılgın atan tremolo riflerle orta tempolu sade thrash rifleri arasında gidip giden, tadımlık thrash soloları ile çeşitlendirilmiş gitar işçiliği bu prodüksiyon ile daha da vurucu ve akılca kalıcı bir hale geliyor. Bu açıdan bakınca da Massive Cauldron of Chaos hiç ama hiç fena değil. Tabii böyle bir kayıt günümüz post-metalcisine nasıl dinletilebilir bilemiyorum ama zaten biraz da kendime yazıyorum bu kritikleri.

Hell Awaits gibi, Pleasure to Kill gibi, Bonded By Blood gibi albümlerle dirsek teması kurmaktan çekinmeyen gitarları bir süre daha övesim ve gruptan dinlemeyi pek ummadığım Chained gibi şarkılar nedeniyle Archaon ve Frost’un canlarını sevesim olsa da albümü biraz fazla steril bulduğumu belirtmem gerek. 1349’un ünlenmesine, saygı gören bir grup olmasına katkı sağlayan kaotik ve keşmekeş havadan eser yok bu albümde ne yazık ki. Daha doğrusu oldukça kontrollü bir karmaşa var ortada ve albümün atmosferini bir parça baltalıyor bu durum. SATYRICON‘un son dönemlerinde de bu durum kendini hissettiriyor, kulağıma batıyordu ve hazır tekrar 1349’a olan ilgim artmışken umarım grup böyle bir yola sapmaz ileride. Okura söylüyorum Frost’um sen anla. Nasıl olacaksa artık.

Özetle black metalin çeşitlenmesine katkıda bulunma gibi bir derdi olmayan bir gruptan kamyon gibi bir albüm; grubun kendi dinamiklerine göre de epey farklı ve yeni hatta. Fazlasıyla thrash etkili, jilet gibi gitarlara sahip, hızlı, agresif ama insanı yormayan black metal ile aranız iyiyse Massive Cauldron of Chaos ile oldukça iyi geçineceğinizi söyleyebilirim. Nereden gazına geldim bilmiyorum ama şöyle biraz 1349 övesim vardı, iyi geldi. Archaon bira kritikleme işinden (evet) fırsat bulabilecek mi bilemiyorum ama olursa bir sonraki albümde aynı formülü biraz daha kirli bir prodüksiyonla rica edeceğim 1349; canımsın haydi bakalım, kendine dikkat et.

84/100

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.