Kritik

Gaerea – Unsettling Whispers

Merhaba.

Portekiz, metal dünyasına katkısı biraz sınırlı kalmış bir ülke. MOONSPELL, DESIRE, LUX FERRE veya CORPUS CHRISTII gibi kendi türlerinde dev isimler çıkarmış olmaları yadsınamaz, ancak özellikle black metal sahnesine etki eden Portekizli isimleri sıralamaya kalktığımda çıkan sonuç iki elin parmaklarını geçmiyor. Fakat Portekiz’den kapkara, yepyeni, acayip bir şey yükseliyor ve onun adı Gaerea.

2016 yılında kurulan ve aynı yıl yayımladığı EP dışında bir eseri bulunmayan Gaerea’nın geçtiğimiz Haziran ayının sonlarında çıkardığı ilk albümü Unsettling Whispers‘ı ilk gördüğümde kapak/logo kombinasyonu ile bu albümün ya muazzam ya da kulak kanatacak ve göğe doğru ellerimi kaldırıp isyan ettirecek cinsten olacağı yönünde bir tahminde bulunmuştum. Zira grubun görselleri o kadar düz, sıradan ve demode ki ya ne yaptığını çok iyi bilen, kendinden emin ve yıkıp geçecek bir şeylere, ya da aşırı kolpa bir şeylere işaret ediyor olmalıydı. Şükürler olsun ki Gaerea ne yaptığını çok iyi biliyormuş, zira Unsettling Whispers yıkıp geçiyor.

Black metalin doğası şüphesiz atmosfer, melodi ve kaostan oluşuyor. Bu üçlüden hangisinin daha baskın olacağı ise grupların tercihlerine göre değişebiliyor elbette, fakat günümüzde başarılı addettiğimiz, geçmişte öncü olmuş ya da yeni grupların kendine rehber edindiği isimlerin neredeyse hepsinin bu üç alanda, hadi bilemediniz en az ikisinde müthiş başarılı olduklarını söyleyebiliriz herhalde. Bugün çıkan yeni grupları değerlendirirken de sıklıkla iş bu noktada neyi ne kadar ve hangi yollarla yapabildiklerine bakıyor. Gaerea ise neredeyse eşit bir şekilde dağıtmış ağırlığını ve böylece black metalde baskın olmasından hoşlandığınız unsur ne olursa olsun, rahatlıkla insanı yakalayabilen ve tatmin eden bir iş koymuş ortaya.

Daha önce yapılmamış bir şeye denk gelmek mümkün değil belki ama Gaerea müziğini her açıdan doldurmayı başardığı için bir şekilde taze ve yeni görünmeyi başarıyor. Büyük çoğunluğu orta tempoda seyreden albümün açılışındaki ağır Svn boyunca grubun vites yükselttiğinde neler yapabileceğini merak etmeye başlasanız da ve bağlı bir geçişle devam eden Absent‘in ilk dakikasından itibaren bu merak yerini huzur dolu bir rahatlamaya bırakıyor. Yavaş bölümlerde hiç baymadığı gibi esip gürlediği anlarda da melodik kalmayı başarıyor ve genel anlamda da şimdi şunu yapmıştık, o zaman sırada bu var, gibi formülü açık edip işi berbat etmiyorlar. Hele son iki parça Cycle of Decay ve Catharsis hakikaten mis gibi.

Lineer ilerleyen ve sürprize yer olmayan bir black metale rağmen bozuk değilse kurcalama mantığının meyvelerini topluyor Gaerea. Melodik, orta tempolu ve soğuk bir albüm Unsettling Whispers ve bu yıl içinde keşfettiğime, duyduğuma çok sevindiğim bir grup oldu Gaerea. Bir sonraki işlerinde vokali bir çıt daha geliştirebilirlerse ve daha patlayıcı, daha akılda kalıcı blast-beat bölümler ile bir tık daha fazla kaos övgüsü yakayabilirsem favori modern black metal gruplarımdan biri haline bile dönüşebilirler. Mutlaka bir bakın.

86/100

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Gaerea – Unsettling Whispers

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.