Klasik Bir Cumartesi: Rotting Christ – A Dead Poem

Metal sahnesine ilk adımını atışının üzerinden tam otuz yıl geçen ve hala değerini tam bulamadığını düşündüğüm bir grup Rotting Christ. Grubun beyni, kurucusu, baş beste ve söz yazarı Sakis Tolis black metal sahnesinde adı sıkça anılan bir kimse. Hem grubun muhafazakar kitlelerce yerden yere vurulup günah keçisi ilan edilmesine yol açan ismi hem Sakis’in afaroz edilmesi olayları, hem de grubun dinlerin tamamının çürüklüğüne olan sağlam inanç ve duruşları ile her daim black metalin sivri karakterlerinden biri konumunda olmasına rağmen belki Yunanistan gibi bir ülkeden var olmalarından, belki de müziklerini belirli dönem dönem değiştirerek ana akımdan sıyrılıp kendi bildikleri yollardan sonuca ulaşmaya çalışmalarından dolayı Rotting Christ hiçbir zaman kuzeyli dostları kadar popüler ve sevilen bir grup olmadı.

Çok underground takılan ve ülkemize gelen veya gelecek olan hatta gelmeyi düşünen her grubu ezip kendisi dışındaki her dinleyicinin bir boktan anlamadığını savunan kimi insanlar, ülkemizi fırsat buldukça ziyaret eden ve çok başarılı konserlere imza atan, her gelişlerinde verdikleri röportajlarda Türk-Yunan muhabbetine ne kadar uzak olduklarını, özellikle Sakis’in ne kadar dolu ve kültürlü bir adam olduğunu anlamamızı sağlayacak sözlere rağmen ülkemizde de bir türlü hak ettiği ilgiyi göremedi. Neyse ki Thegonia ve AEALO albümleri çıktı da çok havalı olan bazı arkadaşlar da etnik oltasına yem oldular. Bir anda yazı A Dead Poem‘den çıkıp daha saldırgan ve eleştirel bir hale gelmeye başladı; ben bu oyunu bozarım.

Grindcore ile başlayan, black metal ile devam eden, black metal öğelerinin azalıp gotik etkileşimlerin artması ile uzayan ve günümüzde folk ezgileriyle geride kalan yılların birikiminin meyvesi sağlam düzenlemeler ile daha epil denebilecek bir müzik ile yoluna devam eden grubu neredeyse her metal türü için vasatın üzerinde bir albüm önerebilecek kadar başarılı bulsam da önereceğim albümlerin hiçbiri çığır açan, mihenk taşı olacak bir albüm de değil aslında. Buna rağmen her albümünde sınırlarını zorlayıp yapabileceğinin en ekstremini ve farklısını yapmaya çalışan grubun her albümü bir şekilde farklı olmayı ve kendi havasıyla öne çıkmayı başardı, başarıyor. Thy Mighty Contract, Sleep of the Angels ve Thegonia albümlerini arka arkaya dinlerseniz grubun ne kadar farklı sularda gezinebildiğini ve hiçbirinde de boğulmadığını daha rahat bir şekilde görebilirsiniz örneğin.

A Dead Poem ise hem benim Rotting Christ’la tanışmama vesile olmasından ve bu tanışmanın henüz on dört-on beş yaşlarında gerçekleşmesinden hem de o zamanki siyah dışındaki ilk renkli grup tişörtüne sahip olmamı sağlayacak kapağından, bunların çok daha üzerindeki bir önem seviyesinde ise barındırdığı muhteşem şarkılardan dolayı tam bir başyapıt olarak nitelendirdiğim belki de tek Rotting Christ albümü.

Öncelikle A Dead Poem yıllardır dinlediğim metal müzik türünde şimdiye kadar dinlediğim en melodik iki-üç albümden bir tanesi belki de. Şarkıların her saniyesi farklı, keyifli melodiler ile bezeli. Grubun black metal özelliklerini yavaş yavaş gotik öğelerle değiştirmeye başladığı bir dönemin ürünü olan A Dead Poem, özellikle o dönem için gotik müziği dramatikleştirmeden, bayan vokalin arkasına sığınmadan ya da klavyenin basit melodilerine başvurmadan dinleyiciye aktarabilmesiyle mükemmelleştiğini düşündüğüm bir albüm. Sakis’in akıp giden gitarı, aralara koyduğu rahatlıkla insanın içine işlenen melodileri ile kırk yedi dakika gibi az sayılamayacak süredeki albüm göz açıp kapayıncaya kadar bitiveriyor. Gelmiş geçmiş en sade ama en başarılı gitar işlerinden birine imza atıyor Sakis.

Albümdeki bestelerin çoğundan sorumlu olan Sakis’e elbette hak ettiği övgüleri dizmeye devam edeceğim ancak çok adı geçmeyen ama neredeyse aynı derecede önemli olduğunu düşündüğüm başka birine de bir takım yıkama yağlama işlemleri yapmak yükümlülüğü hissediyorum. O da belirli bir kesimin gayet iyi tanıdığı SAMAEL‘den Xy elbette. Haydi kaldır kıçını ve sahneye gel seni hergele.

Xy’nin albüme katkısı hem şarkıları bir kademe yukarı taşıyan klavye desteği hem de albümün tertemiz kaydı üzerinde gerçekleşiyor. Çoğu şarkı gitar melodileri üzerine oturtulmuş olmasına karşın başarılı klavye desteği ile atmosfer de unutulmayarak albümdeki gotik öğeleri pekiştiren bir enstrüman kullanımıyla albüm daha da kıymetleniyor. Partisyonların arasını doldurmakla kalmayan, doğru yerde öne çıkan bölümler ile çoğu şarkının nerede başlayıp nerede bittiğini de anlayamıyor olmamı sağlayabilmesini de ekleyince 47 dakikalık albümü tek bir şarkı gibi akıp giden bir hale getirdiği için ayrıca eskinin replerini, şimdinin şuku mudur nedir onlarını veriyorum kendisine hemen. Bu durumun ortaya çıkmasına yardımcı olan Xy’ye teşekkürlerimi sunuyor, alkışlarla yerine uğurluyorum.

İlk şarkı Sorrowful Farewell Rotting Christ’ın yaptığı en iyi birkaç şarkıdan biri. Patlayıcı gitarları, Sakis’in albümün kalanına oranla daha sert vokalleri ve yine albümün geneline nazaran daha hızlı temposu ile mükemmel bir açılış. Geri kalan parçalarda bu patlayıcı özelliğe rastlanmıyor; genelde mid-tempo ve bu kadar keskin geçişler ve sertliğe sahip değiller. Albümdeki diğer şarkıları geçtim, Rotting Christ adı altında bakıldığında bile ayrı durabilecek kadar güçlü bir şarkı zaten Sorrowful Farewell.

Daha ilk şarkı için bir paragraf yazdığımı görünce geri kalan şarkılara girip girmeme konusunda tereddütylüyüm. Yine de Semigod gibi yer yer black metal hissine sahip karanlık şarkılardan, As If By Magic gibi git gide coşan ve herhangi bir savaş filminde kullanılabileceğini düşündüğüm epik şarkılardan, Xy şöleni Ten Miles High’dan, Out of Spirits’in mükemmel ana rifinden veya Ira Incensus‘daki yoğun TIAMAT hissiyatından filan bahsetmezsem çatlarım. Neticede bunların hepsi benim canım, cananım.

A Dead Poem’in bu yüksek derecedeki ekstrem gotik melodi patlamasının üzerine bir de grubun Yunanistan gibi tarih ve mitolojinin beşiklerinden biri olan topraklardan aldığı kültür eklenince albümdeki doğu mistisizmi de tavan yapıyor ve albümü olduğundan birkaç basamak daha yukarı taşıyor. Bu noktada tekrar Sakis’e ve gitarlarına geri dönerek hem Ira Incensus’daki hem de Ten Miles High’daki sololarını da hatırlatıp kendisini bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Biraz uzun oldu ama yakınlarda uzun süredir yürüttüğü çabalarının 30. yılına girecek olan Sakis ve Rotting Christ’in bu muhteşem eseri için değer. Ekstrem halini hiç bozmadan, gotik, mistik, kendine has türünde mükemmel bir albüm. Benim için ise bir başyapıt ve her haliyle bir klasik.

100/100

314_photo

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.