Kısa

Pazar kısaları – 5

REMMIRATH – Shambhala Vril Saucers

a2931136909_10

Metal kisvesi altında dinleyebileceğiniz en garip gruplardan biri REMMIRATH. Gerçi tam metal kisvesi altına sığabiliyorlar mı orası da tartışılır. Albümün isminden neler bekleyebileceğinizi çıkartamadıysanız albümün içeriğinde karşılaşacağınız şeylerden örnekler vereyim: oldukça basit gitar riflerinin yanında fazla progresif kaçan baslar, brutal vokaller, hard rock tadında pasajlar, throat singing, video oyunu efektleri, çok fazla sayıda egzotik enstrüman, metal ile hiç alakası olmayan saykedelik, adeta asit tribi tadında şarkılar, vs.

Bunca şeyin içinde tahmin edersiniz ki “Shambhala Vril Saucers”ın derli toplu bir albüm olduğundan bahsetmek pek mümkün değil. Biraz uzaklaşıp albüme dışarıdan bakınca REMMIRATH’ın kötü bir iş çıkarttığını söylemek zor olsa da, en azından benim ağız tadım için (ki müziğinde ilginçliği çok seven bir insanımdır) biraz fazla şey olup bitiyor toplamda. Slovak bir grubun dünyanın bu kadar çok yerinden ilhamlar alıp bunları bir şekilde bir araya getirmesini yine de takdir ediyorum elbette ki, o ayrı.

Sonuç olarak “Shambala Vril Saucers”ı herkese tavsiye edemiyorum; ama ilginçli müzik dinlemek istiyorsanız ya da temiz bir kafa yaşarken (kıps) arkada çalacak değişik şeyler arıyorsanız doğru yerdesiniz demektir.

81/100

NAILED TO OBSCURITY – King Delusion

1000x1000

DARK TRANQUILLITY’nin Avrupa turnesinde ön grup olarak seçmesiyle adını ilk defa duyduğum NAILED TO OBSCURITY aslında kısalarda bahsedilmekten fazlasını hak ediyor büyük olasılıkla; ama bu seferlik böyle denk geldi. Almanyalı grup KATATONIA, PARADISE LOST gibi grupların esintilerini taşısa da genel olarak yaptıkları müziği bana en çok hatırlatan ünlü death/doom grubu NOVEMBERS DOOM oldu. Özellikle ” Bled White ” ile gittikçe sıkıcılaşmaya başladığını düşündüğüm onların aksine, NAILED TO OBSCURITY birçok yerde hedefi on ikiden vuruyor.

“King Delusion” türün tüm imkanlarının kullanıldığı bir albüm. Müziğin sertleşip hızlanarak melodik death metale yaklaştığı anlar da var, temponun iyice düşüp doom metal yanının ağır bastığı anlar da; müziğe birebir uyum sağlayan derinden brutal vokaller de var, temiz ya da düz konuşma şeklinde vokaller de; kısa süreli daha direkt şarkılar da var, on dakikanın üzerinde şarkılar da. Tüm bu elementler bir arada NOVEMBERS DOOM’un en iyi zamanlarındaki kadar başarılı bir araya geliyor ve bu da “King Delusion”ı gayet kaliteli bir albüm haline getiriyor. Gitarlara çok iş düşen death/doom gibi bir türde grubun bu yönden hiç eksiğinin olmaması da o kaliteyi bir tık yukarı çekiyor. Kısacası yukarıda adı geçen gruplar ilginizi çektiyse NAILED TO OBSCURITY mutlaka takip edilesi bir grup ve bu DARK TRANQUILLITY turnesinden sonra isimlerini daha çok duymaya başlama ihtimalimiz hiç de az değil.

83/100

LUSTRE – Wonder

a2202248088_10

Utanmadan söyleyebilirim ki LUSTRE’nin burada yer almasının tek sebebi BURZUM sevenlerin ilgisini çekebilecek olması. Eğer ki son zamanlarda kendi kendinin bir karikatürü haline dönüşmeye başlasa da black metal dünyası için her zaman önemli bir figür olarak kalacak olan Varg Vikernes‘in bilhassa dark ambient işlerini seviyorsanız, LUSTRE favori gruplarınızdan biri haline gelebilir.

Grubu tanıtmak için “Wonder”ı seçmemin yegane sebebi albümlerinin arasında en elle tutulur olanı olduğunu düşünmem; ama aslında LUSTRE’nin piyasaya sürdüğü herhangi bir kaydın adını da bu yazıdaki “Wonder”ın yerine koyabilir ve öyle okuyabilirsiniz, değişen pek bir şey olmaz.

LUSTRE’yi black metal olarak tanımlamak zor. Adeta çan sesi gibi tınlayan synth’lerin domine ettiği, geri kalan her şeyin ise resmin yalnızca arka planını oluşturduğu bir müzik yapıyor projenin sahibi Nachtzeit. Programlanmış davullar, neredeyse seçilemeyecek hale gelene kadar boğulmuş gitarlar ve bazen enstrüman mı yoksa insan sesi mi olduğunu ayırt etmenin bile zorlaştığı inleme-çığırma arası vokallerin bir araya gelip oluşturduğu desenlerin sürekli kendilerini tekrar etmesiyle oluşan, toplamda ambient bir iş yapıyor LUSTRE.

Kendim bir türlü sevemediğim için biraz tırt tarif ettim; ama BURZUM’un “Dauði Baldrs” ya da “Hliðskjálf”ını seviyorsanız burada da sevecek bir şeyler bulmanız; hatta azıcık gözlerinizi kısıp dinlerseniz (olmadı) bazen SUMMONING tadları bile almanız olası.

68/100

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Ertuğrul Bircan Çopur

Doydum ama aç gözlülükten yiyorum.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.