Kritik

Anicon – Exegeses

Modern Amerikan black metaliyle pek aram yoktur. Aslında erken dönem gruplarını, ne bileyim örneğin bir ABSU’yu epey severim ama günümüzde USBM konuşurken ABSU adı pek anılmıyor ne yazık ki, zira onlar çok daha eski ve büyük bir piyasaya dahiller. Neyse, bu USBM işinin ortaya çıkıp şekillenmeye başladığı yıllarda peydahlanan LEVIATHAN gibi, XASTHUR gibi ve hatta her ne kadar tek bir albüm ile dağılmış olsa da albümün muazzamlığı sayesinde LURKER OF CHALICE gibi grupların yaptıkları işleri de epey sever ve sayarım. Yani genel olarak Amerikan black metaline karşı bir tavrım yok. Ancak özellikle NACHTMYSTIUM önderliğindeki ikinci dalgayla pek aram yoktur. Zaten günümüzde bu piyasaya hakim olan ve yönlendiren DEAFHEAVEN, KRALLICE vb. gruplar ile yukarıda adını andığım grupların promo fotoğraflarına bakıldığında bile aradaki fark ve neden bahsettiğim bariz bir şekilde görülebilir. Özellikle 2000-2010 arası çıkan albümlerle iyiden iyiye sağda solda konuşulmaya başlayan ve her ne kadar çok istesem bile gözardı edemeyeceğim kalitede bazı albümler sunmayı başarmış (e zaten KRALLICE filan nasıl sevilmez, değil mi?) bu son dönem piyasanın black metal konusundaki tutumuyla ilgili birden çok problemim olmasına rağmen genel anlamda ekstrem metale olan katkısını sürdürmesini takdirle karşılamak durumundayım. Geneli artık bambaşka yöntemler ve yaklaşımlarla bu müziği icra ederken arada hala eski ekolü sürdüren gruplara denk gelmek ise beni epey keyiflendiriyor ve şaşırtıyor. Tıpkı ANICON ve ilk albümleri Exegeses gibi. Oh, bağladım konuyu bir şekilde, şükür.

KRALLICE davulcusu Lev Weinstein ve YELLOW EYES basçısı Alex DeMaria’i de kadrosunda barındıran ANICON, doğanın kendini yenilemesi süreci ve kapaktan da anlaşılacağı üzere aslında bu sürecin daha çok yıkım boyutuyla ilgili bir grup. Bu olgunun müzikteki yansıması ise baştan sona düşmeyen tempo ve bu yüksek temponun sağladığı heyecan olarak karşımıza çıkıyor. Yeni sayılabilecek grubun ilk albümü olan Exegeses, özellikle Lev’in güçlü davulları ve Alex’in gürleyen basları sayesinde büyük bir yangından kaçmaya çalışan bir orman hayvanının telaşı içerisinde başlayıp bitiveriyor. Daha doğrusu kapağı görüp albümü bir tur çevirdikten sonra ilk hissetiğim buna benzer bir şey olmuştu.

Grubun kurucuları Nolan Voss ve Owen Rundquist’in geniş bir yelpazedeki gitar işçilikleri çerçevesinde yönetilen bu hız ve heyecan elbette bir MARDUK albümündeki adrenalin saldırısı gibi değil. Zira ANICON derinlerinde yenilikçi ya da güncel gibi özellikler taşısa da eski ekol atmosferik, melodik bir black metal icra ediyor. Bu da 6-7 dakika süren, rahat ayırt edilebilir bölümler sayesinde kolay anlaşılabilir ve nispeten kolay dinlenebilir (black metalin geneline nazaran tabii bu kolaylık meseleleri) bir albüm demek. Bu tarz bir black metal için olmazsa olmaz tek şey ise gitarların belirli bir seviyede olması gerekliliği. Voss-Rundquist’in bu noktada gayet yeterli ve başarılı olduklarını söylemek mümkün. İlk şarkı “Toil and Mockery”, “Mazzaroth”, kazımasyonla black metal hüznünü aynı anda veren enfes “Hallucinating Fate” ve aslında genel olarak albümdeki her şarkı gitar bazında değerlendirildiğinde epey akılda kalıcı ve akıcı bölümlere sahip.

Genel olarak black metalin daha eski ve daha görkemli olduğu yıllara özenen bir albüm Exegeses. Kayıt olarak da o dönemki (özellikle lo-fi kafasındaki DARKTHRONE) işleri anımsatmasıyla daha da kıymetli bir hale geliyor. Buna karşın modern dünyanın nimetlerinden faydalanıp tonları eski zamana, genel miksajı modern zamana uydurmayı da başarabilmişler. Kısacası dinlenebilir/anlaşılabilirlikten hiçbir şey kaybetmeden 90’lar black metal kaydı almayı bilmişler. Bu da nereden bakarsam bakayım en az +10 puan ediyor benim gözümde.

Aslında sadece davul ve bas performansı için bile defalarca dinlenebilir ama hemen hemen doğrusal denebilecek çizgisini pek terk etmeyen, ilginç olma gayretinde olmayan, baya iyi kayıtlı ve ikinci dalga black metal dönemini tebessümle anımsatan kaliteli bir black metal albümü dinlemek isterseniz Exegeses’a buyrun. Pişman olmayacaksınız.

80/100

a0515467544_10

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.