Kritik

Wake – Thought From Descent

Merhaba.

Black/death metal türünü düşününce iki farklı karakterdeki müziğin şiddetli bir adrenalin patlamasıyla birleşiminden doğan ucubenin kaotik bir canavar olacağı öngörüsünde bulunmak pek zor değil. Death metalin yıkıcılığı, black metalin geçit vermeyen karanlık atmosferiyle birleşince hakikaten de dinlerken çalan şeyden aman dileyecek, ayaklarına kapanacak noktalara taşıyabiliyor insanı.

Kanadalı Wake ise bu şiddetperver türü çok daha geniş ve müzikal bir bakış açısıyla ele alarak hem enstrüman odaklı, bireysel performans takip etmek isteyen dinleyicileri cezbediyor hem de günün sonunda merkezden fazla uzaklaşmamayı başardığı için black/death metalin yıpratıcılığından haz duyanların mazoşist zevklerini tatmin edebiliyor. 2020’de çıkan, ne hikmetse incelemediğim Devouring Rain albümüyle grindcore/crust köklerini iyice terk edip azmanbaş bir black/death metal çatısı altına yerleştiğini ilan eden topluluk, bu yıl içerisinde yayımladığı Thought From Descent ile de tür içerisindeki kendine has konumunu iyice pekiştirmiş vaziyette.

Göz korkutabilecek bu müziği ölçü ölçü, detay detay işleyip daha ilk dakikalarından -hatta saniyelerinden- ilgi çekiyor Wake. Zaten yüksek enstrüman hakimiyeti isteyen bir müzik bu ama Wake işi bir adım daha öteye götürüp progresif/teknik taraflara göz kırpıyor. Albümü açan Infinite Inward, yavaş yavaş kanatlarını açıp ihtişamını gözler önüne seren bir iblis gibi saniyeler geçtikçe hacimleniyor. Confluence EP’sinde ufak ufak denedikleri temiz vokal eklemeleri ve synth. katmanlandırmaları, burada grubun ilerlemeci tavrını ayyuka çıkaran en önemli gelişmeler olarak dikkat çekiyor. Temiz vokal ve klavye denilince hemen aklınıza bir an yardırıp sonra yumuşayan, geçişleri keskin bir şeyler gelmesin tabii. Wake, daha geniş bir perspektif için eklediği bu unsurları yeri geliyor en vahşi, en karanlık anlarında da merkeze oturtabiliyor. Josh Buecker’in sanki arkasından atlılar kovalıyormuş gibi aceleci ve yüksek nabızlı davulculuğu Wake’in adrenalin pompalama konusunda hala bir numaralı silahı belki, fakat Mourning Dirge (Repose of the Dead‘in son bölümlerindeki melodik ve epik synth. düzenlemeleri de aynı etkiyi vermiş.

GORGUTS‘dan Kevin Hufnagel’in konuk olduğu kısa ara faslı Pareidolia, hem kozmik korku hem de modern tonlarla progresif yumuşaklık katıyor albüme. Tek bir davul vuruşu, tek bir hece vokal bile yok ama bence Wake’in yaklaşımı hakkında fikir edinmek için iyi bir parça. Wake’in ne yapmak istediğini çok iyi anlamış Hufnagel ve aynı anda hem korkutup hem de cezbetmeyi başarmış. Bu tarz gitarlar belki Devouring Rain‘deki gibi daha yardırmasyon odaklı takılmak isteyen dinleyicilere “bozmuşlar aabi,” dedirtebilir; fakat ben albümün atmosferini kurmada, isminden yola çıkacak olursak derinlerden gelen düşünceler ürkütücülüğünü yaymada çok etkili olduklarını düşünüyorum.

Grubun teknik meziyetlerini ve atmosfer tarafında bence albümün zirvesini deneyimlemek için Venerate (The Undoing of All)‘u dinlemeniz yeterli olacaktır. İlk iki parça çok daha vurucu ve gaz, ancak Venerate…‘de grup progresif/teknik bakışını black/death metale kusursuzca yedirmiş. OPETH vari davullar, doğru pedallarla sanki uzay boşluğuna doğru savruluyormuş hissi veren tremolo gitarlar, her şey olup bittikten sonraki bas gitar-davul oyunları ve 6. dakikadan sonra gruptaki herkesin vitesi beşe takıp mükemmel bir blast-beat eşliğinde çıldırması… Böyle goy goycu arkadaş gibi size şarkı didiklemeyi sevmiyorum ama yani ne yapıyorsunuz kardeşim siz de, yuh ya.

Aslan payı solo gitarist Arjun Gill’e gidiyor. Grup kadroyu korumakta (ardışık iki albümde kadroyu koruyabildikleri ilk albüm bu) zorlandığı ve arada tarz değişikliğine gittiği, ancak 2020’den sonra Metal Blade‘e geçip doğru dürüst adını duyurabildiği için Arjun Gill ismi çoğumuza yabancı; fakat black/death metal akorlarını modern fikirler ve ahenksizlik (dissonance) ile bezeme konusunda giderek ustalaşıyor ve bu seviyede kalırsa şahsi tanınırlığını arttıracağı kesin. DEATHSPELL OMEGA‘nın uğursuz, nursuz, meymenetsiz gitarlarını sevip de Wake bilmemek kabul edilemez bence mesela; Arjun Gill’in nasıl bir besteci ve yeteneklerinin hangi seviyede olduğunu anlamak için bu cümle yeterli olacaktır. DSO gitarlarının üzerine bir de death metal rifleri eklemeyi unutmayalım tabii.

Wake’in kariyerine grindcore tabanlı bir müzikle başlayıp bugün kritiğinde Gorguts’tan, DSO’dan bahsedebileceğimiz bir gruba evrilmesi inanılmaz. Alttan alta sürekli bir melodi işlerken merkezde değişken ve saldırgan bir tavrı koruyarak ekstrem çizgisini asla kaybetmiyor Thoughts From Descent. Amansız bir yoğunluk, acımasız davulculuk ve Arjun Gill’in cadı pençesi gitarları bir filtre görevi görüp birçok dinleyiciyi eleyecektir muhtemelen ama 2022’in en özel albümlerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmeyecek.

Sanki trafikte iki araba birbirine girmiş de ön camdan fırlamış, kanlar içinde yerde yatıyorsunuz; fakat arabalardan birinin hala bir şekilde çalışmakta olan radyosundan, uzaktan uzaktan bir melodi çalınıyor kulağınıza gibi.

88/100


Metalperver’e destek olmak için aşağıdaki düğme üzerinden PATREON’a ulaşabilir, aylık aboneliğinizi başlatabilirsiniz:

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

8 thoughts on “Wake – Thought From Descent

 • Benim için yılın albümlerinden oldu. Çok işime gelmiş bu değişimleri Wake’in

  Yanıtla
 • Muhtesem bir album. Yilin albumlerindendi benim icin. Grup nereden nereye geldi muzikal olarak, sasiriyorum dogrusu.

  Yanıtla
 • duodenum

  5-6 defa dinledim ama hiçbir şey anlamadım bu albümden.

  Yanıtla
  • KüçükLebowski

   Gaerea yorumuna olduğu gibi buna da +1 diyorum. Pek bi etkilemedi beni.

   Yanıtla
 • wake’i hiç bilmiyordum. kapağına bakıp daha spiritüel daha loş şeyler dinlerim diye geldim. delik deşik oldum.

  Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.