Kritik

Crisix – Full HD

Merhaba.

Birçok 80’ler / 90’lar çocuğu gibi ben de metali thrash ile sevdim. Altın döneme denk gelemediysem de henüz ilkokul sıralarındayken bile Master Of Puppets‘ı, Raining Blood‘ı, Holy Wars…‘u biliyordum. Bunu hava atmak için söylemiyorum, zira o dönem itibariyle thrash aşırı popülerdi ve bugün metal ile hiçbir alakası olmayan 30 yaş üstü birine şu albümleri/parçaları dinletseniz “aa hatırladım, ortaokulda veya lisede bir ara dinlemiştim,” diyebilir. Bugün ise türün büyükleri -itiraf etmek istemesek de- yıkılamayacak kadar büyük oldukları için ayaktalar aslında ve ufaklar da ancak onlara öykünen işlerle tutunabiliyorlar. Thrash metalin ilerlemesi durma noktasına geldi neredeyse ve artık yatay olarak, çevresindeki diğer türlerden beslenerek yoluna devam edebiliyor ancak.

Black metale veya progresife kaymak istemeyen gruplar, çareyi MUNICIPAL WASTE‘in açtığı yoldan ilerleyip crossover etkileriyle daha partici, kaotik ve hardcore punk ateşinde pişmiş bir thrash yapmakta arıyorlar. Yine eskiye referanslarda bulunan gitarlar, prodüksiyon tercihleri kullanılıyor tabii ama tümüyle ah nerede o 80’ler 🙁 nostaljisine kapılmaktansa ya bırak abi şimdi laga lugayı, hadi yardırıyoruz! heyecanına sahip gruplar çok daha hızlı sıyrılıp öne çıkıyorlar. Devrin konser/festival devri olması da grupları doğrudan etkiliyor tabii.

New wave of thrash metal harekatının önemli bir parçası da İspanyol Crisix (bir zamanlar Crysys olarak biliniyorlardı). Onlar da pek çok grup gibi thrash formülünü hardcore ve punk agresifliğiyle birleştirerek tansiyonu yüksek bir müzik üretiyorlar. ANTHRAX ve D.R.I. gibi gruplar varken Crisix’in yaptığını taze veya özgün olarak nitelendirmek mümkün değil elbette ama dikkat çekici olan şey elemanların tümüyle thrash kültürü içinde kalıp W.N.M. (world needs mosh) United gibi bir parçayla 10 farklı grubun vokalistini konuk alıp “THRASH ULAN! ULAN THRASH BEE!” diye bağıracak kadar samimi ve gaz olmaları. Zaman zaman Game of Thrones, DragonBall Z veya pizza tarifi vermek gibi kel alaka mevzulardan ilham alan eğlenceli sözler yazmaları da ayrıca bir artı benim için.

15 Nisan’da yayımlanan 6. stüdyo albümleri Full HD, Orta Doğu ezgileriyle açılıp ters köşeye yatırdıktan sonra tam kıvamında bir aciliyet hissiyle birlikte 11 şarkı boyunca bin atlı gibi koşturuyor şen ovalarda. Bu tip albümlerde büyünün bozulmaması için temponun düşmemesi gerekiyor ve Crisix de bu farkındalıkla hareket edip orta tempolu parçalarda bile devinimi koruyor. Aslan payı vokalist Julián Baz’a gidiyor bu konuda; hem Shõnen Fist gibi parçalardaki çok daha tiz ve ekstrem vokal oyunuyla çeşitliliği gözetiyor hem de standart crossover vokallerinde üst üste kaydettiği tüm çete deli deli bağırıyoruz tarzı vokalleriyle müziği dolduruyor. Chuck Billy, Steve Souza ve özellikle dörtlüklerin son kısımlarına kattığı enerjiyle Randy Blythe gibi isimleri andıran vokali, bence Crisix’in en büyük avantajı. Speak Your Truth gibi daha heavy parçalardaki ağır siklet vokali ise favorim. Bununla birlikte nakarat odaklı, melodi tekrarlı veya direksiyonda vokalin olduğu bir thrash beklentiniz varsa hayal kırıklığı yaşamanız olası. Crisix, diğer pek çok Latin / Güney Amerikalı thrash metal grubu gibi devinim ve yardırmasyon heveslisi bir besteciliği benimsemiş durumda.

Vokal demişken; W.N.M. United parçasında 10 farklı gruptan 10 vokalist eşlik ediyor gruba. TESTAMENT‘tan Chuck Billy dahi gelmiş ki bu büyük iş. Onun haricinde thrash metalin yeni dönemini kutlama/birleştirme amaçlı bu şarkıda Dust Bolt, Fueled by Fire, Warbringer, Violator, Suicidal Angels, Gama Bomb, Bonded By Blood, Nervosa gibi grupların vokalistleri yer alıyor. Avrupalı olmanın, ortak bir kültürün parçası olmanın ekmeğini ne güzel yiyor millet ya bu arada. Kıskanıyorum ulan, ne var.

Flamenko gitarlar, doğu ezgileri, John Was Born For Metal‘deki gibi arpejler (albümün en hardcore punk parçası) derken farklı bir şeyler de gösteriyor Crisix ama bunu abartıp saf thrash hayranlarını kaçıracak kadar da progresif/yenilikçi sulara geçmiyor hiçbir zaman. Momentumu yitirmeyen, temposu iyi ayarlanmış bir albüm Full HD ve farklı bir şeyler göstermek istediklerinde bunu meşhur Malmsteen dublajına yol açan o kibirli tavırla, kör göze parmak şeklinde yapmamışlar. Sağlam bir rifi arkana alıp çok kanallı çete haykırışlarıyla thrash gazı vermek bir şey; bunu yaparken her parçayı birbirine bağlayıp bütüncül bir akış kurgulamak, dinleyiciye bir sonraki parçada ne olacağını merak ettirmek ise bambaşka bir şey. Crisix’in marifeti canlıda milleti coşturacak bir-iki şarkı yazıp gerisini sallamak değilmiş; bunu net bir biçimde görmüş olduk. Macarena Mosh gibi bir parça varken kesin bir ciddiyetten söz etmek mümkün değil ama parti thrash ile ciddi thrash arasında da iyi bir denge tutturulmuş. Birkaç şakacı söz dışında paldır küldür yardırıyorlar.

Eskiden kalma bir grubun yeni albümüne laf edince sanki yıllardır onu dinleyenlerin -ben dinlemiyormuşum gibi- geçmişlerine sövmüşüm gibi tepki gösteren tayfa bir yana, thrash metali kurtaracaksa yeni dalganın bu gaz ve samimi gençleri kurtaracak gibi görünüyor. Crisix de modern thrash metalin güvenilir gruplarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Biraz old school; biraz new school; biraz crossover; biraz da pizza/party thrash için şimdi dinle. İndirmeden dinle. Hemen dinle. 720p dinle. Full HD dinle.

82/100


Metalperver’in devam etmesi için aşağıdaki düğme üzerinden PATREON’a ulaşabilir, ayda bir bira ısmarlayarak destek olabilirsiniz:

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

2 thoughts on “Crisix – Full HD

  • KüçükLebowski

    Gaz, makara dengesi çok hoş. Hem coşuyor hem pozitif enerji doluyorsunuz. Tekrar tekrar dinlemede sıkmıyor. Klipleri de izletiyor hani. Daha ne olsun.

    Yanıtla
  • Albumu yeni dinliyorum. Thrash metal gang vokallerle kesinlikle daha gaz hale geliyor. Her thrash grubu gang vokal kullansin 🙂

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.