Hatespeech – Balisong EP

Merhaba.

Posta kutumun derinliklerinden bir isim ile karşınızdayım. 2019’da İstanbul’da kurulan Hatespeech, geçtiğimiz haftalarda Balisong adlı bir EP yayımladı. Kabaca alternatif metal altına konumlandırabileceğimiz ekibin (grunge ruhunu da atlamayalım tabii) bu çatı altındaki birçok unsurdan etkilendiğini söylemek mümkün.

Kendin pişir, kendin ye dediğimiz DIY kafasını ve yeraltını destekleyen Hexe Music, Tantana Stüdyo gibi isimler de işin içinde olunca merak etmemek zor tabii. Beş parçadan oluşan EP’de müzikal açıdan bir bütünlük yakalamak zor. Bununla birlikte grubun da kafayı buna taktığını zannetmiyorum. Onlar daha ziyade protest sözler ile karşı durdukları şeyleri özgür bir müzik ruhuyla aktarmaya çalışıyor gibiler. Rastgele bir araya getirişmiş şarkılardan ziyade distopik ve karanlık bir büyükşehirde yaşayan karakterin yolculuğunu bağlayan sözlerle Balisong, bütüncül bir işe evrilmiş. Zaten Hatespeech ismi de kendi ifadeleriyle bir şok değeri taşıması, grubun bakış açısıyla zıtlık oluşturduğu ve bu isim üzerinden de bir mesaj verdiğini düşündükleri için seçilmiş.

Balisong‘un ülkemizdeki yeraltı kültürü ve yerli metal yelpazesini genişletmesi adına önemli olduğunu düşünüyorum. Umuyorum uzun soluklu bir iş olur ve bu özgür ruhlu müzikle kafa açmaya devam ederler. Yolları açık olsun!

www.hexemusic.com
www.facebook.com/hatespeechtheband
www.instagram.com/hatespeech


Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.