Sohbet

Metalperver Discord’da!

Merhaba.

Bugün, uzun bir süredir aklımda olan yeni bir proje ile karşınızdayım: Genç arkadaşların sıkça kullandığı, geçkin metalcilerin ise Corona salgını şartları altında yeni yeni öğrenmeye başladığı Discord isimli mesajlaşma /sesli-görüntülü konuşma programı içerisinde Metalperver’e ait özel sunucumuz, vatana millete hayırlı olsun!

Ne yapacağız bu sunucuda peki? Metal konuşacağız kabaca. Metalperver’i bilen, takip eden herkese kapısı açık, çevrimiçi bir bar gibi veya eskinin forum siteleri gibi düşünebilirsiniz.

Yeni keşfettiğiniz bir albümü paylaşabilir, sevdiğiniz bir gruba benzeyen gruplar arıyorsanız diğer Discord sakinlerine sorabilir, haber paylaşımında bulunabilir, Metalperver hakkında laflayabilir, aklınıza gelen ve diğerlerini ilgilendirebileceğini düşündüğünüz her şeyi konuşabilirsiniz. Bir sınırımız yok; girişte belli başlı birkaç ufak kuralımız/hatırlatmamız bulunuyor zaten. Elbette ben de oradayım ve hem zamanım oldukça akışı kontrol etmeye ve sohbete dahil olmaya çalışacağım.

Tabii bu aslında tamamen size ait, sizinle gelişecek bir fikir. Ayrıca mümkün olduğunca sınırlı tutup kitlenin kalitesini korumayı düşünüyorum açıkçası. Aktif olmayan kullanıcılar da kibarca dışarı alınıyor zamanla. Kısa sürede kimin nasıl bir tavır sergilediğini fark edebileceğimiz için ipini koparan gelip saçma sapan konuşup tadımızı kaçıramayacak. Millete salça olmaya çalışanları, kuralları görmezden gelenleri, “Metalperver ne yapıyor bir bakalım,” tayfasını temizleyeceğim düzenli olarak. Bir Sezen Aksu tartışmasını daha kaldıramaz bu ülke:

Bir bot programı aracılığıyla aynı anda sunucudaki herkes aynı şarkıyı dinleyebiliyor bu arada. Gerçekten bir bar ortamı oluşacak böylece. Programa yeni olanlar için bu kısmı biraz açalım:

Metalperver sunucuna girdikten sonra, sol tarafta görebileceğiniz üzere sizlere bazı ses ve metin kanalları hazırladık. Ses Kanalları kısmında yer alan Sesli Müzikli kanalına girdiğinizde arka planda Metalperver’in radyosu da çalmaya başlayacak (aktif olduğu zamanlarda tabii). Groovy ismindeki bu arkadaşa sağ tıklayıp ses seviyesini ayarlayabilir, çalan şeyi dinlemek istemezseniz tamamen sessize alabilir, ‘mute’ edebilirsiniz. Aynı şey diğer kullanıcılar için de geçerli. Ayrıca kendi sesiniz de bu ses kanalı içindeki diğer arkadaşlara gitmesin diye sol alt köşede yer alan mikrofon/kulaklık/dişli sembollerinden dişliyi seçip ayarlara girmeniz, oradan da ses-görüntü kısmında Bas-Konuş seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Bu kısım önemli gerçekten. Böylece telsiz mantığına geçiyor program ve sadece siz istediğinizde, seçeceğiniz bir tuşa bastığınızda biz sesinizi duyuyoruz. Dünyanın en gürültüsüz, en huzurlu metal barı olacağız böylece.

Bunun dışında patronlarımıza ayrı roller, sunucu içerisinde farklı özellikler ve onlara özel kanallar/etkinlikler gibi şeyler için de çalışıyorum, özel bir şeyler ayarlamaya çalışacağım mutlaka.

Kabaca durum bu. Biraz olsun şu günleri daha rahat atlatabilmek, aynı zamanda da bu zamanı benzer kafadaki insanları bir araya getirip birleştirebilmek amacıyla böyle bir fikir geldi aklıma. Neler olacak, birlikte göreceğiz. Discord konusuna hakim, farklı bot programları veya fikirleri olan varsa da dilediği kanaldan ulaşıp yorum/önerilerini iletebilir.

DAVETİYENİZ


Patronlarımıza sunduğumuz hoşluklardan faydalanmak ve Metalperver’i desteklemek için Patreon sayfamıza göz atabilirsiniz:

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.