Spotify

Black Metal – 2020

Merhaba.

Biliyorsunuz ki Metalperver’in alamet-i farikalarından biri de, hatta belki de en önemlisi, üç kişinin bildiği black metal gruplarını övmek. Tabii son yıllarda black metalin ne kadar dallanıp budaklandığına, üretimin nasıl katlandığına da bizzat şahit oluyoruz hepimiz. Haliyle okuyucu için metalin farklı türlerine odaklanmış Spotify listeleriyle 2020’nin kaba bir özetini çıkarırken en kallavi listenin black metale ait olması kaçınılmazdı. Yine de bu kadarını ben de beklemiyordum doğrusu. Umarım hazırsınızdır, çünkü 66 grup, 66 uğursuz black metal bestesiyle, yaklaşık yedi buçuk saatlik dev bir listeye dalmak üzeresiniz.

Listedeki parçaların yer aldığı albüm/EP çalışmalarından 38 tanesi, sene içerisinde Metalperver’de incelenmiş. O yüzden de tek tek bahsedip, link verip bakın şu grup şöyle, bu albüm böyle demek istemiyorum. Yazının başına iliştirdiğim etiketlere tıklayıp keşif gezilerine çıkabilir, beğendiğiniz parçanın sahibini sitede aratıp %50-55 ihtimalle parçanın yer aldığı esere dair geniş bir incelemeye ulaşabilirsiniz. Bir tek en tepeye koyduğum KVAEN‘in Revenge By Fire‘ına bir parantez açma zorunluluğu hissediyorum, çünkü sanırım 2020 içerisinde bu şarkının ana rifinden daha fazla beni gaza getirebilen bir gitar numarasına rastlamadım. Nasıl oluyorsa bu parçayı her açtığımda elimde bira beliriyor.

Bilerek almadığım, tercihen Metalperver bünyesinde adını pek anmak istemediğim isimler de var ama onlar dışında da eksikler vardır mutlaka. Kendi favori black metal parçalarınızı yorumlara girebilir, bu özetin kapsamının genişlemesine yardımcı olabilirsiniz. Spotify’da bagirmalimuzik hesabına ve hazırladığım onlarca listeden zevkinize uygun olanlara da göz atıp takip ederseniz sevinirim. Ayrıca bu listeleri hazırlarken 2019 listelerine de göz atıp karşılaştırmalar yaptım ister istemez; hiç fena bir etkinlik değilmiş o da, benden söylemesi.

Herkese keyifli dinlemeler!


Metalperver’de olan bitenden memnunsanız Patreon’da aramıza katılarak desteğinizi gösterebilirsiniz. Düğme aşağıda:

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.