Kritik

Mörk Gryning – Hinsides Vrede

Merhaba.

1993 yılında Stockholm’de kurulan Mörk Gryning, aslında İsveç black metalinin köklü gruplarından biri. Ne var ki 2005 civarı Goth Gorgon ekstrem metale ilgisini yitiriyor grubun kendi adını taşıyan 5. albüm sonrası Mörk Gryning’i dağıtıyor. 2016 civarında yeniden birleşiyorlar ve şu anda bu kutsal birleşmeyi kutlayan Hinsides Vrede hakkında konuşmak üzere toplanmamıza vesile oluyorlar. Geçmişte çoğu belirli bir çizgiyi koruduysa da black metal külliyatının önemli eserleri arasına girmiş bir albümü bulunmadığından (ilk albüm için bir parantez açmak gerekebilir aslında ama onu da açmış oldum şu an zaten, hshaha), haliyle aradaki bu 15 yıllık boşlukta İsveçli topluluğun ismi yitip gidiyor ve 2020 itibariyle Mörk Gryning, pek çok dinleyici için yeni bir grup aslında.

Bu tip bir dağılma-birleşme ve jenerasyon kaybı (dinleyici bazında) sonrasında akıllıca hareket edip yeni dinleyicilere kolayca ulaşabilecek bir şeyler yazmak gerektiğini düşünüyorum. Mörk Gryning’deki elemanlar da böyle düşünmüş olacaklar ki Hinsides Vrede‘i, 1995 çıkışlı ilk albüm Tusen år har gått… gibi yarım saatin biraz üzerinde seyreden, kısa ve vurucu bestelere sahip direkt bir eser olacak şekilde kurgulanmış. Hatta bu otuz-otuz beş dakikanın içerisinde dört tane intro-interlude-outro kimlikli enstrümantal parça yer alıyor. 90’lara öykünen bir albüm olduğu için enstrümantal geçişleri anlıyorum tabii ama yarım saatlik albüme dört enstrümantal biraz fazla sanki… Neyse, en azından bir oturuşta yiyip kalkabileceğiniz, kolayca tüketilebilecek bir albüm Hinsides Vrede. Böyle net black metal albümlerine her zaman ayrı bir sempati duymuşumdur.

Season of Mist’in gönderdiği promoda albüm ismi için bu dünyadan olmayan öfke, bu dünyanın ötesinde bir gazap şeklinde çeviriler yapılmış. Söz tarafında ise hem eski çağlardaki görkemli medeniyetlerin çöküşünden söz ettiği hem de günümüzün medeni ve kibirli küresel toplumunun muhtemel yıkımının tellallığını yaptığı bilgileri not düşülmüş ama açıkçası Hinsides Vrede‘in herhangi bir anında bu tip bir öfkeyi, gazabı hissettiğimi, yoğun bir hiddetle veya mizantropiyle dolup taştığımı söyleyemem. Mörk Gryning, türün ve içinde olduğu durumun gerekliliklerini yerine getirerek hem rahat dinlenebilen hem de black metalin kaotik coşkusunu hissettirecek bir albüm yazmaya çalışmış gibi duruyor. Peki amacına ulaşabilmiş mi? Yaani… Nasıl desem… Hayır.

Ne yeterince melodik ne de yeterince sert Hinsides Vrede. Önden paylaşılan şarkıları hiç fena bulmamış, hatta albüm için hafifçe de heyecanlanmış biri olarak hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Belki devamında bir şeyler oluyordur beklentisi üzerinden sonuna kadar dinletiyor kendini ve çift gitar + klavye kombosuyla bir şekilde doyuruyor melodi bakımından da ama hep ortalama şeyler açıkçası. 15 ve 19 (ilk albümü kaydettikleri yıldaki yaşlar) yaşlarındayken bu melodiler çalışırdı kesinlikle ama bana öyle geliyor ki grup kafa olarak o yıllarda kalamamış sanki. Benim bildiğim Mörk Gryning hayli sert, patlayıcı bir topluluktu ve hakikaten insanın beynine kazınan melodiler bulmakta hiç zorlanmıyorlardı ama burada bir şeyler yolunda gitmiyor. Fazla mı planlı programlı besteler, ya da pençesini takıp yırtacak, koparacak hamleleri mi yapamıyor, yoksa kayıt mı çok yumuşak, siz kendi nedenini seçin ama bir şeyler yanlış. Giriş parçası Fältherren, nakaratında IMMORTALSolarfall ilhamlı olduğunu düşündüğüm bir gitarla gönlümü çeldi ve albüm boyu ufak-tefek birkaç fikri, rifi sevdim gayet ama eğer black metal dinlemeye bu hafta başlamadıysanız ilginizi çekebilecek birkaç ufak detay dışında çok standart ve tutkusuz, heyecansız tınlıyor maalesef Hinsides Vrede.

Öne çıkan, sevdiğim tarfları ile açılış parçası, Hinsides‘ın akustik gitarları, A Glimpse of the Sky‘ın eser miktarda folk enjekte edilmiş tempolu halleri ve Sleeping in the Embers‘ın melankoli atmosferi oldu. Son iki parçadaki temiz/koro/kadın vokalleri, melodik death metale ve ROTTING CHRIST gibi isimlere öykünmeleri ise iyice anlamlandıramadım artık. İlk yarı daha agresifi, ikinci yarı kendi içinde daha atmosferik gibi ama her şey karman çorman ve sanki çok dramatik, epik şeyler oluyormuş gibi iki şarkıda bir de enstrümantal bir geçişle dağılıyor konsantrasyon…

Uzatmayayım: Bence Mörk Gryning bundan daha iyi grup ve özellikle ilk albümünü işitsel hafızanıza atmanızı tavsiye ederim, fakat Hinsides Vrede, cayır cayır black metal üretilen bu devirde spesifik olarak uzun uzadıya zaman ayırlmayı hak eden bir albüm değil. Hoş geldiniz ama eli boş gelmişsiniz; olmadı böyle.

64/100


Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.