Enepsigos – Wrath of Wraths

Merhaba.

Metalperver Discord sunucusunun yılmaz DEATHSPELL OMEGA övücüsü Duodenum’dan yeni bir inceleme daha geldi. Kadrosunda BLUT AUS NORD ve NORDJEVEL gibi isimlerde çalan müzisyenler barındıran, black metalin vahşi taraflarında yer alan Enepsigos’un yeni albümü Wrath of Wraths üzerinden yine itlik övüyor, yine serserilik yüceltiyoruz bugün, okuyalım:


Deneyimleyenler bilir ki hayattaki en keyifli şey öğrenci evinde kafa dengi insanlarla “ne gerek vardı buna?” tepkisini haklı çıkaracak miktarda ucuz alkol tüketmek, göt olmak, kusmak, sonra biraz daha alkol tükettikten sonra sızmaktır. Aşırı ballı bir insan olduğum için hayatımın bir döneminde kelli felli insanların ikramı kaliteli viskiler ve şaraplar da içmiş biri olarak öğrenci evinde göt olup yerlerde yuvarlanmayı, kiminki daha büyük muhabbeti yaparken öğürünce tuvalete koşup kapıyı açamayınca tam tuvalet kapısının önüne kusmayı her türlü kaliteli ortama tercih ederim.

Bu güzel aktiviteyle ilgili maalesef iki şikayetim var kendi adıma. Birincisi, çok kafa oldum, aşırı kafa oldum, blackout bile yaşadım ama hiç istediğim düzeyde kafa olmadım. Ulaşılması imkansız standartlarım var sanırım bu konuda. İkincisi ise çevremdeki kimse metal sevmediği, daha doğrusu leş metal sevmediği için arkada uslu uslu müzikler dinledik hep. Bunun acısını çıkarmak için kanepelere uzanıp sızma pozisyonu aldığımızda kulaklığımı takıp paçoz müzikler eşliğinde uyuyakaldım.

Enepsigos tam bu sızma öncesi arkadaşlarımın müzik zevkine küfredip dinleyeceğim türden bir müzik yapıyor. Metalperver Discord sunucusunda HM-2’li black metal diye tavsiye edilmesiyle haberimin olduğu albüm bundan daha fazlası tabii ama sadece bu üç kelimenin bile birçok kişinin ilgisini çekmeyi  başaracağına, yazıyı okumayı bırakıp albümü açacaklarına eminim. Piçlik düzeyi over 9000 olan albüm “SAATAAAAAANNN!!!!11!!1!” diye açıldığı anda (başka nasıl açılacaktı ya) yüzlerde bir tebessüm beliriyor, zira kalpler ancak onu anmakla huzur bulur.

Grubun henüz ikinci albümü Wrath of Wraths ama grup üyeleri tecrübeli isimler. Vokalde Nordjevel’den Doedsadmiral adıyla tanıyabileceğiniz V.I.T.H.R., davulda Blut aus Nord’dan Chaos Invocation’a sayısız grupta baget sallamış Thorns var. Gitarist ise grubun yeni üyesi, hakkında pek bir bilgiye sahip olmadığımız Rituul. V.I.T.H.R bir röportajında Rituul’u yakında bütün dünyanın tanıyacağını söylüyor. Sanırım bütün dünyadan kastettiği leş kargası metal blogları ve bunları okuyanlar.

Rituul çaldığı bu ilk albümde bütün hünerlerini sergiliyor. Gruba transfer olurken yanında getirdiği HM-2’sinin de verdiği gazla birbirinden cevval rifleri arka arkaya sıralıyor. Black metal klişesi olan bir gitar üst tellerde power chordu tremolo tararken diğer gitarın alttan melodi vermesi olayı hakim yaklaşım olsa da kimi zaman akıllara yeni nesil gizemli grupları getirecek efektler, akorlar, kromatik notalar ve bendler de kendilerini gösteriyor bu keşmekeşin içinde. Melodi dediysem hiçbir şekilde sevimli, şeker bir melodi anlayışı yok, tam tersine çeşitli muzırlıklar peşinde kötü niyetli melodiler. Albümün temposu genel olarak yüksek. Bu yüzden Orta tempolu The Seventh Seal ve single olarak yayınlanmış cüzzamlı, göbek deliğinden irin ve ne olduğunu bilmediğiniz başka sıvıların aktığı Cups of Anger dikkat çekiyor. Bu şarkının ortasında bir kilise korosu var ve bitip de şarkı geri döndüğünde zevkten saç baş yoldurtuyor. Üstüne muazzam kapanış şarkısı Flesh and Water’ı da dinleyince donunuza boşalıyorsunuz.

Hem prodüksiyon tercihlerinden hem de HM-2’den dolayı rifler pek ayrıştırılabilir gelmiyor başlangıçta kulağa. Öte yandan sevmeniz için zaman talep eden bir albüm de değil. Duyduğunuz anda türün hakkını sonuna kadar veren delişmen davullar, akıllara bazen Funeral Mist’i getiren, ki bu bir black metal vokalistine yapılabilecek en büyük iltifat sanırım, kusmuklu vokaller ve muazzam gitar tonuna vuruluyorsunuz zaten. Bu şoku atlatmak için albümü dinlerken rifleri de ayrıştırıyorsunuz ve aldığınız zevk katlanıyor.

Standardın gittikçe fularlı olmaya kaydığı metal dünyasında Enepsigos, eski kafa harala gürele  bir yaklaşımla yeni nesil sofistike metalcilere de hitap edebilecek bir pislik sunuyor. Ucuz alkol eşliğinde tüketiniz ama unutmayınız, alkol dostunuz değildir, Enepsigos dostunuzdur.

83/100


4 thoughts on “Enepsigos – Wrath of Wraths

 • 28 Ekim 2020 tarihinde, saat 13:07
  Permalink

  Fularlı metalci olduğumundan dolayı çok vakit ayırmadığım bir ayılık. Bu adamlar yolda yürüken size omuz atan dönüp baktığınızda ne bakıyon lan diye atarlanan adamlar. Bu adamlar duvara spreyle s*eks yazan adamlar. Bu adamlar it kopuk serseri.

  Yanıtla
  • 28 Ekim 2020 tarihinde, saat 13:55
   Permalink

   Türkiye’de yaşasalar İstanblue vodka içmeye başlamadan önce kafası daha hızlı gelsin diye tuborg shotu fondip yapacaklarına, 7 bira içip karıya gideceklerine, kim içecek bunu demeyip kişi başı 1 şişe 1.5 litrelik mantar tıpasız şarap alacaklarına adım gibi eminim.

   Yanıtla
   • 28 Ekim 2020 tarihinde, saat 14:53
    Permalink

    Abi Necrophagist riff’i gibi betimleme yapmışsın önünde saygıyla eğiliyorum

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.