Yerli Pazarı: EXNUN – Decomposition of an Infant Soul

Merhaba.

Model grubundan veya O TARZ MI Podcast yayınlarından tanıyabileceğiniz Can Temiz’in yarattığı EXNUN, 2 Aralık’ta ilk albümü Decomposition of an Infant Soul‘u Bandcamp üzerinden paylaştı. Model deyince kafanız karışmış olabilir ama Can Temiz aslında kemiksiz bir metal sevdalısı ve EXNUN, blackened melodik death metal içinde crust ögeleri de görebileceğiniz kaotik ve karanlık bir müzik yapıyor. Evet, olaylar karışık.

Dört parçayla yarım saate ulaşan albümün tümünü Can Temiz yazmışsa da kayıtta önemli isimlerden destek almış: Davulları HERETIC SOUL ve KRAANIUM gibi gruplarla çalışmış, hızıyla insanın başını döndüren Erhan Karaca çalıyor örneğin. Ozan Çam ve Alper Ekiz ise gitarları üstlenmişler; Alper’in yerine Heretic Soul gitaristi Orçun Kocakoç gelmiş görünüyor ama biz albüm özelinde kalalım. Vokal ve tabii ki bas gitar Can Temiz’de.

Full of Hell tişörtü \m/

Türü tanımlarken destan yazdım ama aslında o kadar ulaşılmaz veya içine girmek için emek isteyen bir albüm değil Decomposition of an Infant Soul. Aksine aslında içten içe o kadar akılda kalıcı melodilerle bezeli ki birkaç defa dikkatli dinledikten sonra Our Ubiquitous Meat Machine‘in ilk olarak 2:11’de giren ana melodisi kafanızda dönüp durmaya başlayabilir, Rape of God‘ın 1:42’de giren nakaratına ıslıkla eşlik edebilir, Oedipus Christ in the Swollen Womb of Grief‘in tremolo şovunda helikopetere bağlayabilir, Fetus Pie Moonshine‘in son bölümündeki ‘Can Pain Kill?’ sözünü boşverip dümdüz ‘Hey! Hey!’ çekmeye başlayabilirsiniz. Kök black metal tremolo gitarlarının ve death metal melodilerinin üzerine türlü eklentilerle hem akılda kalıcı hem de müzikal açıdan zengin bir beste anlayışı hakim. Referans olması açısından albümdeki o melodik black/death metal kırmasını yoğun şekilde Yunan black metal sahnesinden VARATHRON veya PRIMAL CULT gibi isimlere benzettiğimi söyleyebilirim. Daha yukarılara yaklaşan anlarda ise DISSECTION ve EMPEROR gibi devler, benzerlik kurma adına ilk aklıma gelen isimler oldular.

Derindeki crust etkisinin dışında albümün kimi anlarında, kısa bölümler halinde kendini gösteren kaotik bir yaklaşım da var ki EXNUN’ı daha da değerli kıldı bu bende. Açılış parçasının 4:40 civarında başlayıp birkaç ölçüden bitiveren kısım, Oedipus Christ…‘ın 3. dakikasına girerken başlayan (ondan önce de ne güzel Emperor’lıklar dönüyor) kısım (BTBAM?) veya son parçanın ortalarındaki kimi geçişlerde ve vokallerde görülebilir bu delilikler. Vokal genel olarak bir sos seviyesinde ama özellikle Fetus Pie Machine‘in ortasında bir ara MACABRE karakteristiğine yaklaşan çığlıklar duymak çok keyifliydi kendi adıma.

Bu arada vokaller biraz geride ve bence bu iyi bir tercih; müziğe, melodiye odaklı bir albümde süs gibi, son dokunuş gibi olmuş vokal. Fakat sözlere bakıp vokali takip etmeye başladığınızda işin rengi değişiyor epey: Kapitalizmin yarattığı ve beslediği zihinsel ve fiziksel çocuk tacizi gibi bir ifade geçiyor zaten grubun söz temasında ama bu bile sözlerde ne ile karşılaşacağınızı tam manasıyla karşılamıyor:

Sewing dead one’s eyeballs
On to my dark holes
So I could only see what she wants me to be

veya

Spectre of your umbilical cord is coming for you one last time so it can feed you her dead flesh

gibi şok etkisi yaratabilecek sözler, aslında çok daha geniş ölçekte bir eleştirinin metaforları yalnızca. Can’ın kalemi de kalemmiş gerçekten. Bu arada albümün kapağı ise Burcu Erim’e ait ve bu kafaları sevenler için çok iyi göründüğünü söylemek gerek.

Kısacası Türkiye’den artık gerçekten dünya ortalamasını da geçen işler çıkıyor ve yıllardır bugünlerin hayalini kuran biri olarak çıldırıyorum bu müthiş eserleri dinlerken. Şaka maka ZİFİR ve LEATHERFRANK ile birlikte 2020’de en sevdiğim işlerden üç tanesi bu coğrafyadan çıkmış oldu resmen. Decomposition of an Infant Soul çok, çok iyi bir albüm ve EXNUN umarım uzun soluklu bir proje olur da peş peşe şöyle canavar albümler dinleriz kendilerinden. Ellere sağlık.

Albümü satın almak için: EXNUN BANDCAMP


Bir dergi gibi Metalperver’e aylık abonemiz olmak isterseniz aşağıdaki düğmeye tıklayıp PATREON sayfamıza göz atabilirsiniz. Çok da iyi olur.

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Yerli Pazarı: EXNUN – Decomposition of an Infant Soul

  • 16 Şubat 2020 tarihinde, saat 00:49
    Permalink

    Teşekkür ederim. Bazen kafa sallıyorum.🙂 Sayenizde yeni grupları keşfettim.

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.