Kritik

Blut Aus Nord – Hallucinogen

Merhaba.

Black metalin en özgürlükçü isimlerinden Fransız Blut Aus Nord, kurulduğu 1994’ten bugüne gelirken geleneksel black metalin iyi örneklerinden Ultima Thulée, kaotik ve abartı drum-machine kullanımıyla beyin delen, endüstriyel The Work Which Transforms God veya melodinin biraz daha ön planda tutulduğu, atmosferik black metalin görkemini enfes yansıtan Memoria Vetusta serisi ile ürkütücü 777‘ler gibi birbirinden garip, özgün ve olumlu anlamda rahatsız edici albümler yapmayı başarmış, black metal camiasında fazlasıyla saygı duyulan, değerli bir grup.

Buna karşın grubun beyni, gitar-vokal Vindsval’in bu başına buyruk hali, Blut Aus Nord ile ilgili sağlıklı bir beklentiye girmeyi zorlaştırıyor. Tabii devamlı değişen müziğin her albümde aynı ölçüde başarılı olduğunu söylemek de zor. Örneğin bir önceki albüm Deus Salutis Meæ, on iki albümlük Blut Aus Nord diskografisinde sıranın çok zor geleceği bir işti bana kalırsa. O nedenle de hem son albümün yarattığı ufak çaplı hüsran hem de Blut Aus Nord hakkında herhangi bir beklentiye kapılmamanın en sağlıklı tutum olduğuna yönelik düşüncelerle, sakin sakin bekledim yeni albüm Hallucinogen‘i.

Melodik ve doku olarak Memoria Votusta serisindeki albümlere yakın duruyor Hallucinogen. Hafif bir progresif tat var gitar riflerinde ama atmosferik black metal sınırının ötesine pek geçmemiş Vindsval. Albüm ismi, mantar görselleri ve önden paylaşılan şarkılar yeterince ipucu veriyordu zaten ama psikodelik havasıyla da öne çıkıyor fazlasıyla. Ancak grubun daha önceki birçok eserinde gördüğümüz türden adrenalin bağımlısı, aşırı heyecanlı ve enerjik bir sanrı yaşatmıyor; yer yer fazlasıyla sakin, bir çıt medidatif bile sayılabilecek bir halüsinojen var elimizde.

Blut Aus Nord müziğinin tonunu belirlemekte zaman zaman önemli rol üstlenen temiz, koro vokaller (777 – Cosmosophy), Hallucinogen‘de bazen karşımıza çıkıyor. Ancak albüm özelinde vokalin hiç ama hiç önemi yok ve enstrümantal bir albüm dinliyormuş hissi çok yüksek. Miksajda epey geride vokal ve çok da karakter gösteren, anlatıya ek yapan bir gücü yok zaten. Ayrıca prodüksiyon ve çizgisel ilerleyen besteler, black metalin agresif tarafının da fazlasıyla törpülenmesine neden olarak Hallucinogen‘i black metale uzak dinleyicilerin de sevmesini sağlayabilecek bir albüme dönüştürmüş. Uçucu, belli belirsizlik halini sevdim ama sanrının içerisinde olsak bile arada bir tansiyonun yükseldiğini görmek isterdim doğrusu. Diğer kozmik, psikodelik black metal albümlerine ve Blut Aus Nord’un kendi standartlarına göre biraz fazla stabil ilerliyor Hallucinogen.

Endüstriyel atmosfer altında uyumsuz notaları sıralayıp deliliği yücelten bir gruptan bu kadar normal bir albümü eleştirebiliriz ama Hallucinogen bir yandan da öyle akıcı, öyle rahat ki aslında arka planda olan biten çok da önemsenmeyebilir. Aslında Vindsval’in eski albümlerdeki kozmik deliliği, sonik taarruzu kurgularken kullandığı birçok yöntem, kısa sekanslar şeklinde Hallucinogen‘in sağına soluna serpiştirilmiş durumda. Bazı ilginç ritim tercihleri (Cosma Procyiris) ve gitar soloları ya da Mahagma gibi anlık manyaklıklarla dolu şarkılardaki detaylar sonradan kendini belli edecek türden şeyler, fakat yine de Hallucinogen‘in zamanla değerlenecek bir albüm olduğunu düşünmüyorum.

Blut Aus Nord, genlerine dönüşüm kodunu işlemiş bir isim ve her ne kadar onlardan daha yenilikçi, daha güçlü ve sarsıcı şeyler beklesem de Hallucinogen tekrar eden motifleriyle, kafa dinleten sakin karakteriyle (prodüksiyonuyla) sevdiğim bir albüm oldu. Yine de biraz züğürt tesellisi olduğunu itiraf etmeliyim; Blut Aus Nord kariyerinin zirvesini, hatta zirvelerini gördü ve sanırım aşabilecekleri yeni bir eşik yok artık. Umarım yanılırım.

77/100

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Blut Aus Nord – Hallucinogen

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.