Black Crown Initiate – The Wreckage of Stars

Merhaba.

Metal müziğe suyu denizi kattın mı ben bir coşuyorum galiba. Daha dinlemeye başlamadan seviniyorum. Biliyorum ki kapağında sular akan bir albümün prodüksiyonu da çok tazeleyici olacak. Biliyorum ki kesin döngüsel melodilerle dalga hareketine işaret eden numaralar çekilecek ve ben o melodilere yükseldikçe yükseleceğim… Neyse, işte bu nedenlerden dolayı 2014 çıkışlı olmasına rağmen kapağını FALLUJAH vokali Alex Hofmann’ın tasarladığı, Amerikalı Black Crown Initiate’in ilk albümü The Wreckage of Stars’ı hatırlayıp duruyorum ara ara.

Black Crown Initiate, death metale felsefi boyutlar katmayı kendine misyon bellemiş, Amerikan progresif death metalinin yeni sayılabilecek dalgası içinde hareket edip dinleyicilerini güldürürken düşündürmeye çalışan bir grubumuz. 2013 yılında yayımlanan Song of the Crippled Bull’dan sonra tarzını daha sert bir tona oturtan grubun ilk albümü  The Wreckage of Stars‘ın ilk notalarından itibaren ilk dikkat çeken şey ise kesinlikle jilet, canavar prodüksiyon.

İşin içine biraz teknik, biraz modern tınılar katmak isteyen çoğu death metal grubunun prodüksiyonu zaten sağlam oluyor günümüzde ama The Wreckage of Stars‘da durum, prodüksiyonu albümün en büyük albenilerinden biri olarak değerlendirmeme neden olacak kadar ciddi. THE FACELESS’tır, Fallujah’dır, böyle isimlerin albümleri gelsin aklınıza prodüksiyon anlamında. Zaten bu modern, progresif death metalin olmazsa olmazı olarak aklınıza gelebilecek başka ne varsa birçoğunun Black Crown Initiate’te toplanmış olduğunu da görecek, duyacaksınız.

Brutal vokal, temiz vokal, blast-beat, kesik çiftkrosoğlu hareketler, çift gitar oyunları, akustik pasajlar, orta tempo davul üzerinde yükselen döngüsel melodiler… Buna karşın The Wreckage of Stars’ın öyle aşırı kompleks vs. olduğunu söyleyemeyiz. Kolay dinlenebilir şeyler yazmışlar ama detaycı bir işçilik sergilemişler. Özellikle bas gitarın öne çıktığı anlar ekstra keyifli olsa da on şarkı ile elli dakikayı aşan çalma süresince sıkıldığım herhangi bir an yok pek. Black Crown Initiate sürekli yeni bir şeylerle çıkageliyor ve denediği şeyin altından da başarıyla kalkmayı biliyor. Bir de bu tarz grupların aksine Black Crown Initiate’in bir klavyecisi yok. Bu benim için büyük bir artı.

Nihilist bakış açısını yansıtan, sudan sabundan öykünen sözlerle desteklenen müziğin ön plana çıktığı anlar ise genellikle progresif unsurların bilindik death metal tabanına yedirilmesiyle ortaya çıkıyor. Albümün ve kısa kariyeri içerisinde grubun en iyi şarkısı olarak değerlendirdiğim Withering Waves temiz vokalli nakaratı, döngüsel köprü melodileri ve agresif kısımlarındaki davulları ile grubun potansiyelini net bir şekilde ortaya koyuyor. Sırf bu şarkıyı sizlere dinletmek için bu kritiği yazıyorum aslında, haha. Geçen dinliyordum, dayanamadım. Ha, bu yetmezse bir de This Human Lie Manifest patlatırsınız olur biter.

Davulcu Jesse Beahler, bu aralar pıtrak gibi çoğalan, henüz yüzünde tüy bitmemiş ama hayvan evladı gibi çalan davulculardan zerre eksiği olmayan, terbiyesiz bir insan. Keza vokalist James Dorton da grubun en büyük kozlarından. Birkaç farklı şekilde kullanabildiği sesiyle albüme bir hız treni dinamiği katmayı başarıyor. Fakat bazen biraz fazla hızlı ve o kısımlara gelemiyorum pek (The Fractured One başı gibi mesela). Gitaristler de vokal desteği sağladığı için iyice çeşit çeşit bağırış çağırış duyabiliyoruz bir de, ne güzel. Ayrıca albümde hafif melankolik bir taraf da var ve özellikle vokal çeşitliliği ve gürül gürül baslarla daha da belirginleşiyor.

Sözün özü biraz mesafeli durduğum, çoğunlukla zorlama ya da mekanik bulduğum bir türde dinlediğim en iyi çıkış albümlerinden biri The Wreckage of Stars. Grup 2016’da ikinci albümü Selves We Cannot Forgive’i yayımladı ve ben pek ısınamadıysam da genel olarak yine beğeni topladı. 2018’de gruba iki eleman değişikliği yaşanmış ve bu yakınlarda da tura çıkacaklarını duyurdular. Haklarında hayırlısı olsun, ne diyelim. Her şeyin başı sağlık ve kısmette ne varsa o şekil yani. Çok da şey yapmamak lazım çünkü. Bilemiyorum.

85/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Black Crown Initiate – The Wreckage of Stars

  • 31 Temmuz 2019 tarihinde, saat 22:13
    Permalink

    Piyasadaki en iyi progresif death metal grubu benim görüşüme göre. Herkes için geçerli olur mu bilmiyorum ama korkunç bir söz sanatçılığı var grubun albümlerinde. Sakat Boğa EP’lerinde medeniyete bir eleştiriyi bangır bangır dile getirirken bu albümde bir adım daha geriden bir konsept bütünlüğü ile takip ettiler. Sebebi de grup gitaristi Andy Thomas’ın söylediği üzere “bir kayıt birmasıyla (eone) yenice anlaşma imzalamaları ve hemen bir albüm yapmak istemeleri olup neticede daha detaysız bir albüm olarak karşımıza geldi Yıldızların Enkazı. Ancak bunu takip eden Unutamadığımız Kimseler albümü tam bir başyapıt olmuş. Daha az varoluşsal ve daha kişisel sözlere sahip ama enstrümental açıdan çok daha olgun ve ince işlenmiş dokulara sahip. İlk dinlemede nefret edip, üçüncü dinlemede ısınmaya başlayıp 351684315’inci dinlemede bayıldığım bir albümdü. Onu da incelerseniz yakın zamanda, (sözlerini de baz alarak) çok memnun kalırdım.

    Bu yıl da yeni bir albüm çıkaracaklar.

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.