Kritik

Boss Keloid – Melted on the Inch

Merhaba.

Geçtiğimiz aylarda çıkan yeni albümü Melted on the Inch öncesinde İngiliz sludge metal temsilcisi Boss Keloid’i hiç duymamıştım. 2010’da kurulan grubun altı yılda yayımladığı albümler hakkında bir fikrim yoktu ve haliyle tamamen beklentisiz ve ilgisiz bir şekilde, yeni çıkan albümler listesinden yalnızca kapağı beğendiğim için açtığım bir albümdü Melted on the Inch. Şu an ise dümdüz bir Boss Keloid hayranı sayılabilecek durumdayım. Evet.

Sludge kategorisi altında konumlanmasına rağmen müziği sludge sınırlarının çok ötesinde bir isim Boss Keloid. Özellikle bu albüm ile gruba dahil olan Matthew Milne’in de etkisiyle birlikte iyice tür kalıplarını aşarak herkese hitap edebilecek bir hale gelmişler. Progresif/saykodelik rock ile harmanlanmış, doom metal hissiyatı veren ve stoner zahmetsizliğinde bir albüm Melted on the Inch. Böyle olunca da mutlaka bir yerden yakalamayı başarıyor dinleyicisini.

Zengin ve sürprizlerle dolu müziği bir yana, Boss Keloid’in en büyük gücü Alex Hurst bana kalırsa. Son zamanlarda dinlediğim en iyi vokallerden biri Alex ve duygu anlamında bir tık zayıf kalan bir vokal ile mesafeli ve biraz kasıntı hale gelebilecek Boss Keloid müziğinin fazlasıyla vurucu olmasını sağlıyor. Özellikle -albümün en iyilerinden- açılış parçası Chronosiam ve Peykruve‘daki gitar ile örtüşen vokal melodileri enfes.

Müziklerini içlerinden geldiği gibi yöneten ve farklı yönlere sapmaktan çekinmeyen bir grup Boss Keloid ve sonradan dinlediğim önceki albümlerinde de güçlü rifler yazabildiklerini göstermişler. Fakat Melted on the Inch şimdiye kadar yaptıkları açık ara en iyi iş. Hem klavyenin gruba kattığı eskitilmiş hava hem de artık iyice işin içine giren başka türler -reggae ritmiyle açılıp üç dakika öyle devam eden şarkı var- ve bütünlüğü bozmadan çeşitlilik sağlama açısından Melted on the Inch, yıl içinde dinlediğim en güçlü albümlerden biri olabilir. Ortalaması yedi dakikaya yaklaşan şarı sürelerine rağmen dinleyicinin dikkatinin dağılmasına müsaade etmiyor kesinlikle ve bir sonraki otuz saniyeyi tahmin etmesi, albümü birkaç tur çevirdikten sonra bile o kadar kolay değil. Daha ne olsun, değil mi?

Şimdiye kadar dinlemediyseniz bir tık keyifsizlik ihtiva etmesine rağmen herhangi bir anda, insanın içini karartmadan da rahatlıkla dinlenilebileceğine inandığım Melted on the Inch‘e mutlaka bir şans verin. Tek bir pakette bir dolu şey sunuyor Boss Keloid, kendinizi bundan mahrum etmeyin.

87/100

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.