Kritik

Voivod – Target Earth

Bildiğiniz veya birazdan bileceğiniz gibi Kanada’nın kıymetli cevherlerinden Voivod, thrash metal cenahının bütün özelliklerini bünyesinde barındıran, bilim kurgudan ve günümüzde pek revaçta olan post-apokaliptik öykülerden beslenen progresif müziği ve piyasadan ayrıksı duran üstün kimliği ile yıllar yıllar evvel efsane mertebesine erişmiş, hakkında pek de bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duymayan, aşmış bir gruptur.

İşi çok biyografiye dökmek istemesem de albüme geçmeden önce Voivod ile ilgili birkaç şey söylemek gerekiyor tabii. Dile kolay, otuz yedi yılı arkasında bırakan Voivod, dağılmalar, eleman değişiklikleri ve tekrar birleşmeler yaşasa da o kendine has müziğini bir şekilde üretmeye devam eden ve türlü çalkantılara rağmen ayakta kalmayı başarmış bir grup. Fakat bu mevzular arasında 26 Ağustos 2005’de yaşanan öyle bir hadise, öyle bir ayrılık var ki, bahsetmeden geçilmemesi şart. Voivod’un beyni, baş bestecisi ve gitaristi Denis Piggy D’amour, ilk olarak 1988 yılında efsanevi Dimension Hatröss albümü zamanında troid kanseri tehdidi ile karşı karşıya gelmiş, ancak bir süre sonra bu illeti atlatıp hayranlarını ve sevenlerini sevince boğmuştu. Fakat kanser denen bokun sağı solu belli olmadığı için, tam on yedi yıl sonra yakalandığı kolon kanseri sebebiyle ne yazık ki 2005’de aramızdan ayrıldı. Hemen her anlamda gerçekten Voivod’un özünü oluşturduğu için tabii ki diğer elemanların bundan sonra ne yapacağı merak konusu olmuştu. Piggy’nin önceden yazdığı şarkıları barındıran Katorz ve Infini albümleri her ne kadar hayranlar için bir parça teselli ve Piggy’ye veda mahiyeti taşımış olsalar da, grubun geleceği hakkındaki endişeler sürüyordu.

Kanada’nın diğer efsane oluşumları Martyr‘in, Gorguts‘ın ve Quo Vadis‘in muhteşem insanı Daniel Mongrain’in dev Voivod hayranlığı, Piggy’nin vefatı nedeniyle büyük üzüntü yaşamasına sebep olmuş olsa da kaderin cilvesi bu ya, Piggy’nin yerine gruba dahil olmasını sağladı. Keza 2008 yılında Voivod kadrosuna katılan Daniel, grup ile yazdıkları birkaç şarkıyı fanlara duyurmak adına çıktığı konserlerde hem seyirciden hem de grubun diğer üyelerinden tam not alınca bu birliktelik Voivod’u resmi anlamda tekrar birleşmesine ve yeni bir albüm fikrinin ortaya çıkmasını sağlayacak kadar ileri gitti. Artık tek sorun Piggy’nin yazdığı materyalleri eksiksiz ve tam bir adanmışlıkla icra eden Daniel’ın Voivod’un yeni bestelerinde üstleneceği rolün ne olacağı ve uzun lafın kısası, Piggy’nin yerini doldurup dolduramayacağıydı.

Target Earth‘de çok açık bir şekilde görülüyor ki Voivod hala o bildiğimiz enfes Voivod. Uzun yıllardır grubun ürettiği en metal albüm olması bir kenara, tek tek her parça Voivod ruhunu ve markasını sonuna kadar hissettiriyor. Albümün en dikkat çekici yönü ise Voivod’dan 90’ların sonundan itibaren beklemeyi bıraktığımız seviyelere çıkmış olan agresiflik. Piggy’nin insan üstü bestelerine yaklaşamayacaklarını biliyor olacaklar ki, fabrika ayarı Voivod progresifliğini korumalarına rağmen, bu sefer çılgın değişimleri ve tempoları ile değil, agresif ve görece olarak hızlı yapıları ile ön plana çıkıyor parçalar. Bu bağlamda karşımızda Voivod’un Phobos döneminden beri çıkardığı en çatır çutur albüm ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim.

Tabii konu Voivod olduğu için bu konuyu biraz açmak gerekebilir. Zira Target Earth her ne kadar katıksız thrash metal gibi dursa da bir seferde hazmedilecek, zihinlere kazınacak türden bir coşku seli yaratmıyor bünyede. Target Earth, Mechanical Mind(favorilerimden), Resistance ve diğer hemen hemen her parçada grubun marka özelliği haline gelmiş muhteşem tempo değişiklikleri, kulak tırmalayıcı sololar ve keskin dönüşler ile karşılaşmak işten bile değil. Bu çeşitlilik anlayışının albümün tamamında görülebilir olması, bu noktada Daniel hakkında en ufak bir şüpheye yer bırakmıyor. Target Earth, Daniel’li yeni Voivod’un teminat mektubu gibi bir albüm.

Sitedeki Voivod eksikliği ve genel anlamda gözlemlediğim Voivod bilgisizliğini tam manasıyla dolduraması mümkün olmasa da özellikle agresif yapısı sayesinde eminim pek çok thrash sever bünyede Voivod fanlığına kadar yürüyebilecek bir ilgi yaratmayı başarabilecek güçte bir albüm. Grup sonraki beş seneyi split çalışmaları ve iki EP ile geçirerek yeni albüm bekleyen bendenizi biraz üzdüyse de şimdilik son Voivod albümü olan Target Earth’ü şiddetle tavsiye ediyor, naçizane grubun geçmişine de şöyle bir bakmayı da salık ederek uzaklaşıyorum. Başka bir kritikte görüşmek üzere.

83/100

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.