Drudkh – Вічний оберт колеса (Eternal Turn of the Wheel)

Merhaba. Kutlu Drudkh haftasında bu defa da 2012 yılına gidiyoruz ve bundan altı sene önce kaleme aldığım kritiğe dalıyoruz, buyursunlar efendim:

Açıkçası Drudkh’dan bu kadar sert bir albüm beklemiyordum. Handful of Stars albümündeki post-rock havaları, neredeyse funky ritimler ve Microcosmos albümünün bıraktığı yerden güncel Drudkh sounduna yeni bir karakter atfetmek, grubun bildik havasını biraz bozmuş gibiydi. Biraz folk, biraz naturalizm ve bolca black metal formülü bozulmuş gibi duruyordu ve her ne kadar albümü bayıla bayıla dinlesem de sonradan fark ettiğim üzere çoğu fan gibi benim de gruptan beklentilerim aslında bu yönde değildi.

Albümün tamamımın erişilebilir olduğu 24 Şubat 2012 tarihinden beri nadiren başka bir albüm dinliyorum. İlk izlenim; grup dört-beş yıl önceki zamanlarına geri dönmüş. Hatta o dönemlerinde var olan sertliğin dozajını da bir kademe artırmış. İlk birkaç dinlemeden sonra Eternal Turn of the Wheel’ın bende uyandırdığı fikirler albümün Drudkh ile tanışmama denk gelen ve en başarılı olduğu dönem olarak gördüğüm 2003-2007 yılları arasında yazılmış gibi duran, modernize edilerek güncel prodüksiyon eğilimleri doğrultusunda kaydedilmiş parçalardan oluştuğu yönündeydi. Bir bakıma da hala bu fikrin arkasındayım.

Bu fikir insanı grubun hazırdan yediği veya aynı kalıptaki bestelerin sağını solunu hafif değiştirip önümüze dayadığı şeklinde birtakım yanılgılara düşürebilir. Nitekim açılış parçası Breath of Cold Black Soil’in ilk saniyelerinde aldığım The Swan Road ve Blood in Our Wells albümlerinin havasıyla ilk düşündüğüm şey grubun ilk yıllarında yarattığı o eşsiz ses duvarını aşamayacağı yönündeydi. On yılda yaptığı dokuz albümden en az yedi tanesine hasta olduğumu anımsayınca kendi eşsiz tınısını oluşturmuş, kendi özel soundu etrafında belirli ölçülerde gelişim ve değişim göstererek bulunduğu noktadan çok uzaklaşmamayı tercih eden grupların daha başarılı olduklarına karar verdim. Herhalde öyle ya, ne bileyim.

Drudkh’un kendi markası sayılabilecek besteler, çok uzaklardan duyulan klavyelerin yarattığı atmosferi ve albümün baskın özelliği olan sert yapıyı bir tarafa koyarsam şarkılarda eksikliğini duyduğum tek şey Blood In Our Wells ve Estrangement albümlerinde daha baskın olan folk ezgileri oldu. Uzunca bir bölümü pataküte ilerleyen albümde temponun düştüğü yerlerde yerel çalgıların seslendirdiği halk ezgileri dinleyicinin ayağını yerden kesebilecek, atmosferi besleyecek melodiler duymayı kim istemezdi a dostlar?

Tam manasıyla köklere dönüş sinyali tadında olsa eski albümlerin yanına bile yanaşamıyor ne yazık ki. Yalnızca introda akustik sesler duymamız ise bambaşka bir abukluk Zira Hem bir dakikalık süresiyle hem de diğer parçalarla arasındaki bağlantısızlıkla albümdeki en gereksiz şey Eternal Circle introsu. En başarılı olduğu dersten kalmış öğrenci gibisin Drudkh, albümün ortasına koysana şöyle dört-beş dakikalık mis gibi bir tane ya.

Sonuç olarak iyi olmasına rağmen iş değerlendirmeye geldiği zaman çok duygusal davranamadığım bir albüm var elimizde. Safi ekstrem metal açısından bakınca uzun süredir Drudkh’tan bu kadar sert ve sağlam şeyler dinlemiyordum ama biraz daha üzerinde uğraşılsa müthiş bir albüm olabilecekken bu haliyle biraz yalın ve dolambaçsız bir Drudkh albümü olmuş. Hemen hemen her yıl yarım saatin üzerinde albümler yazabilen bir gruba şimdilik çok da kızmanın anlamı yok. Drudkh garip bir yol girmişti ve şimdi oradan çıkmış görünüyor. Fakat çıkarken yanına bir şeyler almayı unutmuş sanki. Olsun, sonraki albüme kısmet.

77/100

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Drudkh – Вічний оберт колеса (Eternal Turn of the Wheel)

  • 23 Mart 2018 tarihinde, saat 17:54
    Permalink

    En sevdiğim iki-üç Drudkh şarkısından biri olan Farewell to Autumn’s Sorrowful Birds, tek başına bu albüme 85 vermeme yeter haha. İşin mübalağası bir yana bu albümü dinlerken Drudkh’un girdiği garip yoldan çıkarken geride bir şey bıraktığını hiç düşünmemiştim. Kutlu Drudkh haftası fikri gayet güzel, elinize sağlık.

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.