Kritik

Can Ünlü – My Time

Türkiye’de metal müzik yaparak adını duyurmak zaten zorken ve ülke ve hatta dünya genelinde de heavy metal popülerliğini yılların dev grupları dışında biraz daha ekstrem alt kollara devretme yönelimindeyken, neredeyse tamamen gitarist albümü olan bir enstrümantal metal kaydıyla adını duyurmak iyiden iyiye zor sanırım; ama Can Ünlü’nün tüm olasılıklara karşın yapmaya çalıştığı tam da bu.

Daha önce NERVESTAND isimli kısa ömürlü heavy/thrash metal grubuyla bir demo albüm yayınlayan Can’ın kendi adıyla ilk yayınladığı kayıt ise bugünkü konuğumuz olan “My Time” adlı bu enstrümantal albüm. Giriş ve çıkış parçaları dahil toplam dokuz şarkı barındıran ve yarım saatin biraz üzerinde dinleme süresi sunan albüm, Can’ın gitarıyla tüm yeteneklerini sergilemesine fırsat veriyor.

Albümde cover işine hiç bulaşmadan, tamamen kendi besteleriyle karşımıza çıkan Can’ın gitarıyla çok rahat olduğunu belirtmek lazım her şeyden önce. Çeşitli elektrogitar tekniklerini kullanarak şarkılara bir şeyler katıldığı, yeri geldiğinde tapping’ler ile, yeri geldiğinde taramalarla, yeri geldiğinde ise gayet basit yapıda ama akılda kalıcı riflerle yahut neoklasik sınırlarını rahatça aşan sololarla hem gitar müziği dinlemek isteyenlerin, hem de işin daha heavy metal kısmıyla ilgilenenlerin ilgisini çekebilecek besteler barındıran bir albüm “My Time”. Tüm bunların yanında akustik Neverending Light’ı, ya da Shades of the Past’taki klasik gitar esintilerini duymak da açıkçası beni mutlu etti.

Her ne kadar besteler üzerlerinde uğraşılmış bir görüntü verse de, yine de temelde şarkıları saran çoğu elementin ortadaki gitar yeteneklerini parlatmak için yazıldığı da elbette ki ortada. Albümde benim şahsi favorim Silent Scream gibi bunu aşma emaresi gösteren parçalar olsa da, genel niyetin bu olduğunu söylemek yanlış değil. Ki elbette bunda kötü yahut yanlış bir şey yok, yalnızca beklentileri ayarlamak açısından belirtmek önemli. Örneğin Jeff Loomis’in solo projelerinde yaptığı gibi gitarı yeri geldiğinde adeta bir vokal katmanı gibi kullanıp üzerinden nakaratlar yazmak gibi bir yaklaşım sergilemiyor Can, aksine şarkıları zaten vokal gereği hissettirmeyecek şekilde düzenleyip, gitarın tüm ortamı ele geçirmesine izin veriyor.

2015 yılında çıkan “My Time”ı dinledikten sonra Can’dan daha önce haberim olmadığı için üzüldüm açıkçası. Gitarına oldukça hakim, çok temiz bir stile sahip ve gitarı çalarken zorlandığını hissettirmeyen bir gitarist olduğunu düşünüyorum ve her ne kadar benim pek dinlediğim bir tarzda müzik yapıyor olmasa da kesinlikle desteği hak ediyor. Yolu açık olsun.

81/100

Web Sitesi: https://www.can-unlu.com
Facebook: https://www.facebook.com/canunluband/
Twitter: https://twitter.com/can___unlu

11050222_1653044308304171_633584089602640975_o

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Ertuğrul Bircan Çopur

Doydum ama aç gözlülükten yiyorum.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.