Kritik

Ex Deo – The Immortal Wars

Kanadalı KATAKLYSM insanı Maurizio Iacono’nun İtalyan köklerine olan sevgisi sebebiyle kurduğu ve KATAKLYSM’in gittikçe sıradanlaşması ile neredeyse ondan daha çok beklenir hale gelen EX DEO aslında 2014 yılında Iacano tarafından dağıtılmıştı. İçindeki Roma dönemine olan sevgi tekrar mı kabardı, yoksa grubun epeyce sevildiğini mi fark etti nedir, bir sene sonra grup tekrar birleşti ve üçüncü albümü üzerinde çalışmaya başladı. İşte o üçüncü albüm “The Immortal Wars” nihayet elimize geçti.

Ex-Deo-The-Immortal-Wars-02-768x512

Hayatınızda görebileceğiniz en kötü promo fotoğraflarına sahip EX DEO, müzikal olarak ise neyse ki bunlardan çok daha iyi bir yerde duruyor. Eliran Kantor’un elinden çıkma nefes kesici albüm kapağı aslında albümden neler beklememiz gerektiğini de güzelce özetliyor. O dönemin tarihiyle biraz aşina olanların kapaktaki savaş fillerinden tahmin edebileceği gibi “The Immortal Wars” tarihin en amansız savaşlarından birini yürüten kumandan Hannibal’in hikayesini anlatıyor.

Senfonik death metal olarak tanımlansalar da, bana kalırsa EX DEO metal soslu bir savaş müziği icra ediyor. Bu da dahil dinlediğim üç albümlerini de dinlerken aldığım tat bir melodik death metal albümünün heyecanından ziyade savaş esnasındaki ter, kan karışımının buharlaşmasıyla oluşan kekremsilik. Şarkılar kulaklarınızın içindeki kemikleri titreştirirken gözümüzün önünde atlarının ve fillerinin üzerinde zırhlarını kuşanmış, miğferleri güneş altında ışıl ışıl parlayan Roma askerlerinin imajı o kadar somutlaşıyor ki, bu müziği metal enstrümanları tarafından pekiştirilmiş bir marş gibi düşünmekten kendimizi almak zorlaşıyor.

Elbette bu da EX DEO müziğinden alacağınız keyfin yalnızca bir metal dinleyicisi olmanın yetmeyeceği bir formüle bağlı olduğu anlamına geliyor. Senfonik işleri ve melodik death metali, ki burada akla gelen ilk örnekler OMNIUM GATHERUM ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde KATAKLYSM olacak, sevenler “The Immortal Wars”da her halükarda bir şeyler bulabilecek olsalar da tarih; bilhassa Roma İmparatorluğu ve savaşlar ilginizi çekiyorsa grubun kusursuz tempo ayarlamaları, yine KATAKLYSM davulcusu Oli Beaudoin’in savaş davulları kıvamındaki baterisi, koro vokalleri ve Latince konuşma pasajlarıyla yarattığı majestik savaş atmosferi müzikten aldığınız zevki birkaç katına çıkartabilir.

Bana sorarsanız “The Immortal Wars” işin senfonik kısmına fazla kaçtığı ve metal elementlerini geri plana attığı için birçok yerde dinleyiciyi sürükleyecek gerekli akıcılığı sağlamayı başaramıyor; ama galiba bu biraz benim zevkimle de alakalı. Sanıyorum ki tarihin daha içinde olan, eski dönem imparatorluklarının geçtiği yolları ve günümüz dünyasını nasıl şekillendirdikleriyle daha alakalı bir insan olsaydım bir odada “The Immortal Wars”u yüksek sesle açıp, gözlerimi kapatıp kendimi göz gözü görmeyen meydanlarda savaşın içinde hayal etmek oldukça seveceğim bir aktivite olabilirdi.

O tarz şeylere ilgim olmamasına rağmen bunları düşündürebilmesi aslında “The Immortal Wars”un ne kadar başarılı bir konsept albüm olduğunun kanıtı gibi. Konuyla en alakasız dinleyiciye bile bir şekilde ne anlatmak istediğini hissettirmeyi başarıyor ve sürükleyicilik konusunda vasatın altında olmasına rağmen en azından grubun kurulma amacına bakarsak doğru yönde bir şeyler ortaya koyabilmekten geri kalmıyor. Albümün nefis kapağına bakınca içinde tarih sevgisi kabaranlardansanız, EX DEO’nun bu albümü sizin için epeyce anlamlı bir eser olabilir.

75/100

exdeo-tiw-1024x1024

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Ertuğrul Bircan Çopur

Doydum ama aç gözlülükten yiyorum.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.