Kısa

Pazar kısaları – 3

ULTHA – Converging Sins

a2146254906_10

Almanların thrash metal ile birlikte lideri olduğu bir diğer metal alt türü de takip edenlerin eminim ki hak vereceği gibi depresif veya atmosferik black metal. Kölnlü ULTHA da “Converging Sins” ile bu alt türün çok iyi örneklerinden bir diğerini vermiş.

Akla ilk dönem DIMMU BORGIR’ini getiren, senfonikleşmeden teatralleşen, oldukça yüksek bir yoğunluğa sahip “Converging Sins”. Nedense bana biraz fazla yapmacık gelen şarkı isimleri dışında atmosferi başından sonuna dek çok başarılı bir şekilde taşıyan ULTHA uzun şarkı sürelerini durmaksızın dinleyicinin üzerine çöken ağır melankoli sayesinde bir problem olmaktan çıkartmış; hatta kendi avantajına dönüştürmüş.

Besteleri, yarı çığlık brutalleri ve ara ara konuk olarak şarkılara fazladan bir yoğunluk katan kadın vokalleriyle “Converging Sins” çok iyi bir depresif black metal albümü. Özellikle bir kış albümü olmasa da karlı günlerde gayet iyi giden türden.

87/100

VIPASSI – Śūnyatā

a2162981354_10

Kapağına aldanıp “kesin black metaldir bu” diye edinip sonra afalladığım bir albüm var bu defa karşımızda. Enstrümental, ekstrem bir progressive metal albümü (veya aslında grubun tanımlamasına göre EP’si) olan “Śūnyatā” Avustralyalı VIPASSI’nın ilk kaydı.

Ara ara djent’e göz kırpsa da (hatta bazı yerlerde doğrudan o tarza bürünse de) genel olarak djent’in çok hızlı bir şekilde sönmesine sebep olan çok kesin kısıtlarına bağlı kalmayarak doğru bir iş yapıyor VIPASSI. Özellikle bas gitarın enstrümantal bir albümü ne denli farklılaştırabileceğini çok iyi yakalamış olan Avustralyalılar, bunun avantajını sonuna dek kullanıyorlar.

Kimi zaman NECROPHAGIST, kimi zaman BLOTTED SCIENCE, kimi zaman ise CYNIC tadlarını rahatça yakalayabileceğiniz “Śūnyatā”, enstrümantal işler ilginizi çekiyorsa bakmadan geçmemenizi tavsiye ettiğim bir eser.

77/100

VOIDCRAEFT – Dogma

a1560776970_10

Yine bir Alman black metal grubu. Gerçi grubu da değil, kişisi diyelim. Karlsruhe’li Voidcraeft’in tek kişilik projesi, durmaksızın piyasaya sürdüğü EP’ler ile ve yayınladığı bunca çok materyale rağmen belli bir standardın altına düşmemesiyle kendine bir isim oluşturmaya başladı diyebiliriz özellikle yer altı piyasasında.

“Dogma” tam bir black metal albümü. Orta-üst tempodaki kazımalı gitarlar ve blast beatlerin ortalığı çok boş bırakmadığı albümün şarkı sözleri ise Dostoyevski’nin en sevdiğim kitaplarından olan Yer Altından Notlar ve Budala’dan esinlenerek benden fazlasıyla artı puan topluyor.

“Dogma” adındaki bu EP’ye hazırlık için kendisine buradan okuyabileceğiniz beş adet kural koyarak yola çıkan Voidcraeft, daha sonra koyduğu kuralları tek tek bozarak adeta dogmaya meydan okuyarak ilginç bir iş yapmış. Katıksız, temiz black metali seviyorsanız VOIDCRAEFT ve dolayısıyla “Dogma” gayet takip edilesi işler.

79/100

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Ertuğrul Bircan Çopur

Doydum ama aç gözlülükten yiyorum.

0 thoughts on “Pazar kısaları – 3

  • Bu pazar kısaları olayı cidden çok güzel bir hal aldı. Çok kıymetli gruplar ve bilgiler barındırıyor 🙂 elinize sağlık.

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.