Kritik

Hereafter – This Life is a Beautiful War

Merhaba.

Multi-enstrümantalist Rob Evraets Jr.’ın post-rock projesi Hereafter, tempoyu çok düşürmeden ve sırtını tek bir melodiye yaslamadan dinamik, rahat dinlense de kendi içinde değişimler barındıran bir post-rock üretiyor. Geçtiğimiz yıllarda Reminiscence ve In the End, We’ll All Become Stories albümüyle tanımıştık kendisini ve yoluna devam ettiğini görmek güzel. Geçtiğimiz hafta yayımlanan This Life is a Beautiful War, bir türlü gelmeyen yaz öncesindeki son yağmurlu, gri havaların yol arkadaşı olmaya aday.

Yolculuk, uykusuzluk ve düşünce anında şöyle aklınızdan geçenlere eşlik edecek bir şeyler arıyorsanız doğru bir yerdesiniz. Hereafter müziği pek çok patlama anı barındırsa da sıklıkla içe dönük ve ağırbaşlı bir yapıya sahip; bu da kişinin kendini dinlemeye başladığı anlara fon müziği olmak için çok iyi bir aday olduğunu gösteriyor. On iki parça ile bir saati aşan This Life is a Beatiful War, son bölümündeki konuklu, kolektif parçalar da dahil olmak üzere enstrümantal post-rock’ın insan ruhuna ne kadar iyi gelebileceğini gösteren bestelerden oluşuyor.

Benim için Late Night Drives‘ın ikinci yarısı, Weathering the Storm‘un tepe noktası, tamamı bir inşa ve yıkım süreci şeklindeki -albümdeki favorilerimden- And Suddenly, We Became Strangers‘ın son anları, Lost in a Dark Place‘ın çift bas davul eşliğinde tremolo gitarlarla coştuğu orta kısım gibi hem temponun hem de duyguların yükseldiği kısımlar, daha dengeli ve uzun soluklu bir maceraya dönüştürdü albümü. Epik isim parçasıysa hem süresini hem kapanıştaki yerini hak ediyor sonuna kadar. Türü sevip de bu sıraladığım parçaları ve bölümleri sevmeyen biri çıkmaz herhalde.

Öte yandan bence süre olarak biraz uzun kalıyor ve zaman zaman konsantrasyonumu korumakta zorlanıyorum Özellikle atmosferik, yavaş pasajlar daha standart ve türün gediklileri için ezberlenmiş kalıpları tekrarladığı için ilgi çekiciliğini kaybetme riski taşıyor. Bana bıraksalar Farewell My Friend ve Solus‘u tümden atıp diğer bir-iki parçayı da kısaltarak daha rafine bir albüm çıkarmaya çalışabilirdim. Hoş, Rob Evraets Jr.’ın pazarlanabilirlik gibi bir derdi olduğunu zannetmiyorum; içinden geldiği gibi çalan biri için de bu söylediklerim anlamsız eleştiriler olacak ama dinleyici tarafından bakınca bir saatlik süresini haklı çıkaracak bir dinamizm, atmosfer bütünlüğü veya yaratıcılık barındırdığından emin değilim açıkçası.

Bu ufak hayıflanmalar dışında toplama baktığımda post-rock sevip enstrümantal müziğe gönül vermiş dinleyici için Hereafter çok iyi bir keşif; orası kesin. Aynı şekilde albüme konuk olan SECRET GARDENS, PICTURES OF WILD LIFE ve SEABREATHER isimleri de yine keşfedilmeyi bekliyorlar. Geçen Discord‘da yol müziği muhabbeti dönüne aklıma geldi, üç beş satır karalayayım dedim. Olur da yolda vakit geçsin diye Metalperver’i açtıysanız hemen patlatın arkaya This Life is a Beautiful War‘u.

80/100


Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.