Kritik

Nihility – Beyond Human Concepts

Merhaba.

Bazen, özellikle de hangi albümü incelemek istediğimden emin olmadığım zamanlarda, görece rahat kurcalayacağım ve yazacağım işlere yöneliyorum. Bu minik bir çakallık olarak görülebilir ama dinleyicilerin de büyük oranda konfor alanlarını zorlamayan, sevdikleri grupların benzerleri isimler üzerinden ilerlediklerini düşününce kendimi aklıyorum zihnimde. Şöyle birkaç dinlemede tüm kodlarını çözebileceğim, hızlıca inceleyip okuru bekletmeyeceğim albümler, hedefsiz veya hevessiz zamanlarımda hayat kurtarıcı olabiliyorlar.

Bununla birlikte bazen o kadar tanıdık, o kadar konforlu işlere denk geliyorum ki dur biraz daha dinleyeyim, azıcık daha eğleneyim derken yazı gecikiyor. Portekizli death metal topluluğu Nihility’nin 8 Ocak’ta yayımlanan yeni albümü Beyond Human Concepts de tam olarak böyle bir iş. Çıktığı tarihten beri “iyi ya, boşta kalınca bunu yazarım hemen,” diye diye iki haftadır dinleye dinleye eskittim adeta. Gerçekten çok beğendiklerim dışında kritiğini paylaştıktan sonra bir albüme bir daha ne zaman geri döneceğim belli olmuyor, o yüzden de mümkün mertebe erteledim durdum bu incelemeyi. Neyse ki nihayet doydum galiba ve Beyond Human Concepts konuşmaya hazırım.

2019’daki ilk albüm Thus Spoke The Antichrist ile Portekiz ekstrem metal sahnesinin kolay kolay ıskalamadığını gösteren Nihility, Beyond Human Concepts ile akılda kalıcı, ritmik ve modern bir blackened death metal albümü nasıl olmalı sorusuna en kısa ve garanti yoldan cevap arıyor. İlk albümde 2000’ler BEHEMOTH‘unun kaotik ama akıcı işçiliğini bir brutal death metal grubuna yakışacak boruluktaki vokallerle birleştirmişlerdi; bu seferinde de brutallikten ödün vermemişler ama daha rahat dinlenilebilen gitarlarla daha ritmik bir yapı benimseyip ömründe bir defa blackened death metal dinleyip sevmiş herkese rahatlıkla hitap edebilecek bestelere imza atmışlar.

Tabii ritim ve Nihility denilince akla DECAPITATED geliyor ve Nihility de zaman zaman Decap’ten ne kadar ilham aldığını gösteriyor. Orta tempoda, Dave Lombardo hareketleriyle açılan Martyrdom For the Herd, melodik ve teknik solosuyla hoş bir sürpriz yaşatırken Hubris hem ışıkları kısıyor hem de ağır gitarlar üzerindeki hızlı bas davullarla Behemoth hissiyatını arttırıyor. Hemen sonrasında ise dümdüz palm-mute taramalarla canavar bir ritme geçip terse yatırıyor insanı. Kısacası etkilendiği grubun sınırlarına hapsolmuş, basit bir karbon kopya değil Nihility ve farklı fikirleri kulağa mantıklı gelecek şekilde birleştirmeyi beceriyor. Başta fazla tanıdık gibi gelse bile örneğin iki dakikalık Human Stupidity‘nin NAPALM DEATH hallerini veya Conflicting Vanities‘de grubun black metal ile melodik death metal arasında gidip gelen gitarlarının arasına soktuğu bas soloları gibi detayları fark etmeye başladığınızda, Nihility hakkındaki düşünceleriniz hızla olumluya geçecektir.

Tekrara düşmeden bütünlüğünü koruyor Beyond Human Concepts ve bunda metronom tadında takılan davulun etkisi büyük. Prodüksiyon tarafında da epey parlatılan davullar, türlü blast-beat ve çift bas davul ritimleriyle, tabiri caizse döve döve dinletiyor albümü. Pek organik tınlamıyor belki ama zaten tüm kayıtta bir yapaylık ve her şeyin olduğundana daha parlak, daha gürültücü olması gibi bir handikap var. Özellikle öne çıkarıldığı anlar dışında bas gitarı duymak kolay değil mesela. En azından davul enfes duyuluyor ve bazen melodik, bazen teknik, bazen ritmik, hatta çok nadir de olsa arada dissonant gitarları yönlendiren, yöneten enstrüman olarak hükmediyor albüme.

Araya bir tane epik, ağır bir parça olsaymış ve albüm süresi de 29 dakikadan şöyle 37-38’lere çekilebilseymiş Beyond Human Concepts çok daha dikkat çekici bir hale gelebilirmiş. Abüme derinlik katacak, diğer şarkıları daha anlamlı kılacak bir şeylerin eksikliği hissediliyor ve gaz, coşkulu anlar haricinde duygu-durum açısından bir moda sokamıyor dinleyiciyi. Yine de şöyle yardır yardır bir yarım saat geçirmek isterseniz Beyond Human Concepts‘e gözü kapalı dalabilirsiniz. Nihility ismini de mutlaka takibe alın; bir sonraki albümde bir anda patlarlarsa şaşırmamış olursunuz.

80/100


Metalperver’e destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp PATREON sayfamıza bir göz atın:

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.