Desolate Realm – Desolate Realm

Merhaba.

Kağıt üzerinde bakıp formülünü çıkardığınızda epik doom türünün bu kadar uzun süre güncel kalmayı başarması mucize gibi geliyor bana. Belki işin içinde BLACK SABBATH‘ın ve haliyle ilk olanı takip etmenin bir büyüsü vardır, belki de bazen tek istediğimiz güçlü bir heavy metal altyapısı üzerinde şöyle sesiyle müziğe hükmedecek bir vokalistin kendinden emin bir tavırla bazı şeyleri kafamıza kakmasıdır. Sebebi her ne olursa olsun, epik doom metal hala üretimin devam ettiği, sıkça yeni grupların çıktığı zengin bir kaynak. Çok uzaklaşmadan türü güncel isimlerinden GODTHRYMM‘e, FVNERAL FVKK‘a da selamımızı bırakalım hatta ve bu müziğin en yeni temsilcilerinden Desolate Realm ile tanışmak üzere yola koyulalım.

Fin death metal ekibi DECAYING‘de de çalan iki elemanın kurduğu Desolate Realm, elemanların death metal geçmişlerinden bilinmez, bir epik doom metal grubuna göre tempolu ve sert bir müzik üretiyor. Görünen o ki ilk albümünü 23 Nisan’da yayımlayan ikilinin ceplerinde pek çok sağlam heavy/doom metal rifi bulunuyormuş ve bunları Desolate Realm çatısı altında kullanmaya karar vermişler. Açılış şarkısı Spire‘dan itibaren tempo hep cezalandırıcı, hükmedici seviyelerde ve birkaç tanesi bir araya getirilip kalınlaştırılmış bir jileti anımsatan gitar tonu da bu eziciliğin daha da artmasını sağlıyor.

Desolate Realm müziğinde aslan payı gitar, bas ve vokalden sorumlu Mattias Nastolin’e ait. Geleneksel heavy/doom metal sınırında tuttuğu gitarı büyük oranda etli butlu heavy metal rifleri ve bir tutam melankoli katılmış sololardan oluşurken vokaliyse belki kızgın denilemez ama kirli ve enerjik bir seviyede genellikle. En yoğun Crypt parçasında olmak üzere (kapanıştakiTormented Souls‘da da pek hoş) KING DIAMOND vari falsetto numaraları var ve Reckoning‘de olduğu gibi ara ara temiz, derin bir vokali normal vokalinin arkasına kaydedip farklı bir hava yakalamış. Reckoning gibi şarkılarda ise daha gotik, daha PARADISE LOST bir vokal duymak mümkün. Birkaç kısa an dahilinde tiz çığlıklar denese de (Spiral‘ın başındaki gibi) onları biraz zayıf buldum. Bu ufak detaylar dışında Spire‘ın ilk dörtlüğünde duyduğunuz vokal, istikrarını tüm albüm boyunca koruyor. Vokalde biraz daha çeşitlilik olsa çok daha güçlü bir ilk albüm olabilirmiş Desolate Realm ama Mattias’ın bu gücü kuvveti yerinde hali de gayet yakışıyor albüme. Aynı kuvveti bas gitarında da görüyoruz ki epik doom dediğin şöyle göğüs kafesi titretecek baslarla dolu olmalıdır fikrini savunan biri olarak kendisinden razıyım bu konuda, hakkımı helal ediyorum haha.

Olli Törrönen’in davulları ise özellikle Crypt parçası nedeniyle, bana fazlaca Lars Ulrich’i anımsattı. Bunun dışında performansıyla ilgili bir yorumda bulunamayacağım sanırım; The Circle‘da olduğu gibi bazen gitarın boşluğunu çok iyi doldurduğu atakları var ama genel anlamda öne çıkan bir performans değil pek.

Heavy metal tempolarında ilerleyen parçalardan ziyade epik doom havasının yoğunlaştığı Reckoning (ki o bile tempolu sayılır) ve kapanışta yer alan Tormented Souls gibi parçaları daha çok sevdim açıkçası. Heavy metalle dirsek temasındaki şarkıların da günahı yok ama daha jenerik riflerle, en azından kişisel açıdan daha doyuma ulaştığımı hissettiğim, CANDLEMASS diskografisine hakim, Black Sabbath’ın ritim gücüne şahit olmuş herkesin burun kıvaracağını düşündüğüm fikirlerden ibaret besteler ve epik doom etiketi altında ilhamsız heavy/doom metal parçaları dinlemek istediğime pek emin değilim. GRAND MAGUS monotonluğuna yakın anlar var ne yazık ki Desolate Realm müziğinde de yani.

İyi bir temel olmakla birlikte Desolate Realm heavy/doom dünyasına bir şey katabilecek bir albüm mü, emin değilim. Grubu takibe aldım ve eğer bunun üzerine bir şeyler koyabilir, daha yaratıcı ve karakterli işler çıkarabilirlerse tür içerisinde bir yerlere gelebilirler gibi hissediyorum ama yazının başında selam durduğum isimler gibi bir anda fırlayıp yarışta en öne geçmeyi başaramadılar maalesef. Reckoning ve biraz da Tormented Souls; kalanını birkaç haftaya unuturum tamamen.

65/100


Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.