Taskaha – Taskaha

Merhaba.

Taskaha, birçok farklı müzik türünde deneyime sahip beş profesyonel müzisyenden oluşan, Norveçli bir progresif bir rock grubu. Ağustos ayının son günlerinde yayımladıkları İlk albümleri, elemanların yeteneklerini açıkça belli ediyor; farklı stillerin, progresif pasajların, akılda kalıcı melodilerin ve progresif rock denilince aklınıza gelen çoğu şeyin bir karışımı Taskaha.

Müzikal tarafının sağlamlığına karşın daha çok melodiye, müziğin duygusallığına odaklanan bir grup gibi görünüyorlar. Bu da onları dinlemeyi kolaylaştırıyor. Neredeyse yetmiş dakikaya uzanan dokuz parçanın akıcılığı çok yüksek. Özellikle kapanıştaki The Climb, tam 13:00 süresiyle göz korkutsa da Taskaha’nın saygımı kazanmasındaki önemli etkenlerden biri oldu. Hem epik hem de dinamik parçanın sert orta bölümüne, melankolik kapanışına bayıldım. Zaten her parçanın kendi içinde ayrıldığı bölümleri var.

PINK FLOYD vari bir rahatlık, genişlik var Taskaha bestelerinde ve ayrıca grubun vokal armonilerinde de böyle bir tat almak mümkün. Bunun haricinde PORCUPINE TREE, DREAM THEATER veya daha geride RUSH, EMERSON, LAKE & PALMER gibi progresif rock severlerin el kitapları tadındaki isimleri de anımsatıyor Taskaha. Prodüksiyon ise prog-rock için bir tık sert ve bu tezat çok hoşuma gidiyor; özellikle gitarlar enfes.

Prog-rock’a gönül verdiyseniz eminim benden çok daha iyi yorumlayacaksınızdır Taskaha’yı. Benim gibi ucundan, kıyısından bu türe ilgili birini bile epey oyaladıysa türü sevenlerin ilgisini fazlasıyla çekecektir.


Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.