Kritik

Yerli Pazarı: Temporal Anomaly – Beyond the Edge of the Universe

Merhaba.

Geçtiğimiz haftalarda karşıma çıkan Temporal Anomaly, İlhan Erem’in son projesi. Daha önce 2013’te Maschinery ve 2017’de de The Phazer ismi altında eser yayımlayan İlhan, bu maceraların ardından Temporal Anomaly ile ne yapmak istediğine tam olarak karar verip çizgisini belirleyerek ilk EP’si Beyond the Edge of the Universe‘ü ortamlara salmış.

Aslında bilgisayarda eklenmiş davula sahip kayıtlara karşı direkt negatif bakar ve zor severim ama gitar, bas ve ana synth bölümleri çalıp bilgisayarda da ek synth ve davulları halletmiş İlhan ve genel paket hiç fena tınlamıyor. EP’yi kendi ev stüdyosunda kaydettiği notunu da düşelim.

İlhan’dan EP ile birkaç ufak not istediğimde iç-dış evren bağlantısı, bilinç sınırının ötesi gibi ilham noktalarından bahsetti. İnsan zihninin sonsuzluğu ile evrenin, zamanın sonsuzluğu arasında bir bağlantı kurup varlığın tüm unsurlarıyla bir bütünü temsil ettiği mesajı çıkarılabilecek gibi duruyor. Keza Beyond the Edge of the Universe ile başlayıp Superconscious (Edit) ile biten EP’nin şarkı isimleri de benzer bir fikre işaret ediyor gibi.

Müziğe dönecek olursak; katman katman post-rock, bir tutam synthwave ve biraz da ekstrem metal tarifinden üretilmiş bir EP var elimizde. İlk parçanın 2:50 civarında giren melodiyle hafif hafif salınırken sadece iki dakika sonra, Before the Existence of Time’ın euro-blast dediğimiz tıka tıkasıyla, cazır cuzur tremolo gitarlarla kafa sallamaya başlayabilirsiniz. Rif yapıları fazlasıyla basit olsa da iş görüyor ve bu noktalarda BURZUM, NARGAROTH ve benzerleri gibi tek kişilik, atmosferik çirkinlikleri getiriyor akıllara. Fakat EP’nin en kayda değer noktası kozmik seslerden oluşan, katman katman atılmış atmosferik synth kurgusu. Altyapısı zengin ve iyi bir iş çıkarıyor bence ve potansiyelini hissettiriyor. Seveni varsa eğer DYNATRON ismini bırakayım bu noktada da referans için.

Çeşit çeşit müzik çıkıyor memleketten bu aralar. Üstelik tür fark etmeksizin belirli bir seviyenin üzerinde çoğu iş ve neredeyse her hafta, birileri bir şekilde ulaşıp Yerli Pazarı’nda incelenmesini isteyerek bir şeyler gönderiyor. Eh, bu bereketin sona ermemesi dileğiyle diyelim. Yolun açık olsun Temporal Anomaly.

BANDCAMP


14 muhteşem insana ihtiyacımız var:

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Yerli Pazarı: Temporal Anomaly – Beyond the Edge of the Universe

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.