Konser

Rockstadt Extreme Fest – 2023

Merhaba.

Ülkemizdeki metal konserlerini düşününce son birkaç seneye hakim olan durgunluk, özellikle son iki senede yerini büyük bir hareketliliğe bırakmış durumda. İrili ufaklı birçok isim yeniden ülkemize uğramaya başladı. Fakat bir türlü oturmuş, yıllarca devam edeceğini bildiğimiz bir festivalimiz yok tabii. Üstelik festivaller açısından bakıldığında artık yaz takvimi yavaş yavaş oturuyor ve o takvime dahil olmak da kolay değil. Zaten daha tekil konserlerde bile süregelen ‘yarım yamalaklık’ halini düzeltemiyoruz, büyük festival hayal resmen. En azından yakın gelecekte bunu başarabileceğimizi sanmıyorum. Neyse, güzel şeylerden konuşmaya geldim bugün.

Haliyle geriye tek seçenek yurtdışı festivalleri kalıyor ki o da tabii ki parası olana aslında. Ben o gruba dahil olmadığım için ancak aylar, aylar öncesinden planlayarak, tüm paketin maliyetini aylara bölerek, ince eleyip sık dokuyarak bir yerlere gidebiliyorum. Öyle olunca da benim durumumda olan nice metalci olduğunu bildiğim için gittiğim yere nasıl gittiğimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

İki sene üst üste Brutal Assault gördükten sonra hem yeni bir ülke görmek hem de yeni bir festival tecrübe etmek üzere rotamı Rockstadt Extreme Festival’e kırdım. Romanya’nın Wallachia ile Transylvania bölgeleri arasında yer alan Râșnov’da gerçekleşen festival, hem vampir öyküleri, hem Orta Çağ mimarisi hem de ekstrem metale gönül verenler için harika bir seçenek ve coğrafi konumuyla da hem festivali yaşamak hem de civarı gezip görmek adına epey stratejik bir noktada. Detaylara geçmeden önce festivalin bu yılki kadrosuna bir bakalım:

02 – 07 Ağustos arasında gerçekleştirilen festival, Avrupa’daki birçok festivale nazaran epey küçük ve bu küçüklüğünün avantajlarını da sonuna kadar kullanıyor. Konserler öğleden sonra, 15:00 civarı başlıyor örneğin ve sabahın köründe kalkmak gibi, yorgunluk gibi, gruba yetişememe gibi sorunlar olacağını sanmıyorum pek. Geçen senelerde bir büyük, bir küçük sahne varken geçen yıldan itibaren tıpkı Brutal Assault gibi Rockstadt da yan yana duran iki büyük sahne düzenine geçmiş. Böylece bir konser biter bitmez hemen yanda diğer başlıyor, siz de sahneden sahneye koşturmak zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıca sevdiğiniz grupların çakışma olasılığı da sıfırlanıyor. Tabii ufak bir festival olduğu için kalabalıktan, sonsuza uzayan kuyruklardan da muaf sayılır. Kendi kısıtlı tecrübemle söyleyebilirim ki bir festivaldeki en önemli şey galiba bu zaten.

Buna karşın Râșnov 15.000’in biraz üzerinde nüfusuyla oldukça küçük bir yer; konaklama konusunda çadıra güvenmeyenlerin elini çabuk tutup otel rezervasyonu işini halletmesi şart o yüzden. Neyse ki ikisi de yaklaşık 15 km. mesafede bulunan Bran ve Braşov imdada yetişebiliyor olası bir gecikmede.

Festival biletleri, dönemsel olarak artan bir fiyatlandırma ile satılıyor. Ben biletimi €100 gibi bir meblağa satın aldım ve şu an €170 civarında. Fakat üzülmeyin, çünkü son güne kadar bekleseniz bile en fazla €200 oluyor fiyat ki bu da Avrupa’daki birçok festivale göre hayli uygun sayılır.

Maddi konulara girmişken; Romanya Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen kendi para birimi olan Lei’yi kullanıyor ve tahmin edersiniz ki o da Euro’ya kıyasla çok daha makul. Tabii Türk Lirası ile kıyaslayınca artık Afyon Dinarı bile makul değil ama o ayrı bir konu. Ayrıca Romanya henüz Schengen bölgesinde değil, o yüzden de Romanya için ayrı vize almak gerekiyor. Schengen vizeniz varsa (multi) vizeye gerek yok bu arada. Yeni vize alacaksanız ve sadece festival için kullanacaksanız Schengen vize başvurusu için aracı firma parasıyla birlikte €100 harcamak yerine doğrudan Romanya vize başvurusu yapıp €80 harcamak, küçük de olsa bir avantaj sağlıyor. Uçağı da şimdiden alırsanız aslında izleyeceğiniz gruplara ve yaşayacağınız tecrübeye kıyasla epey ucuz bir festival.

Ben festivale çok yakın bir otelde konaklamayı tercih ettim ve geceliği kişi başı yaklaşık €20 civarından dört yıldızlı bir otelde konaklayacağım . Ankara’da bile bu fiyata otel yok şu an, öyle söyleyeyim. Yeme-içme konusunda da forumlardan gördüğüm ve araştırdığım kadarıyla €5-6 harcayıp doymak mümkün gayet. Bira konusuna girmiyorum bile; bizim bakkaldan aldığımızdan daha ucuz. Lei üzerinden hesabınızı kendiniz yapabilirsiniz:

Uçakla Bükreş’e, oradan da araç kiralayarak festivale gidebilirsiniz. Zaten mutlaka araç kiralayın, çünkü civarda görecek çok yer var ve gündüz festival alanına geçmeden Bran’ı, Braşov’u doyasıya dolaşabilirsiniz. Araç kiraları da fena değil ama elinizi çabuk tutmanızda fayda var yine; festival tarihi yaklaştıkça makul araçlar kiralanır ve yüksek modeller (yüksek fiyatlılar) kalır. Eminim Romanya’da son model bir Mercedes’le gezmek istemezsiniz. Sorry Romania, haha. Yeri gelmişken festivale nakite ihtiyacınız yok; festivale özel bir karta yükleyeceğiniz parayla, hem merch hem yeme-içme alışverişinizi yapabiliyorsunuz. Son yıllarda büyük festivallerin çoğu böyle çalışıyor zaten artık ve Rockstadt da bu konuda geri kalmamış.

Uzun lafın kısası hem kadrosu, hem maliyeti hem de çevresel faktörleriyle (açıkçası Bran Kalesi’nin gölgesi altında kafa çekmeyi heyecanla bekliyorum) Romanya – Rockstadt Extreme Fest cezbedici bir festival ve bu sene Metalperver Transilvanya’da olacak. Eğer bu festivale gitmeyi düşünürseniz
aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin ve fırsatınız varsa Rockstadt’a mutlaka bir bakın. Önceki senelerde festivale gitmiş olanlar da yorumlarını, tavsiyelerini eksik etmesinler. Görüşmek üzere.


Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

4 thoughts on “Rockstadt Extreme Fest – 2023

 • Swedish

  Yazıyı okuduktan sonra yine gaza geldim ben,yanima bir arkadaş bulursam hemen plan programa başlayacağım.
  Ozellikle grup kacirmayacak olmak,şatoları vs gezebilecek olmak fikri harika.October Tide,Uada gibi gruplar da çabası

  Yanıtla
  • Eda

   Biz bu sene gidiyoruz ve braşovda uygun ev bulduk airbnb den. Gidip gelmesi zor mu olur festival alanına var mı tavsiyeniz? Uber falan kiralasak diyoruz gidiş dönüşlerde.

   Yanıtla
   • En güzeli araba kiralamak. Biz de Braşov yakınındayız. Bükreş’ten festival tarafına geçmek için de araba kiralamak mantıklı geldi. Kalabalıksanız makul olacaktır fiyat olarak da.

    Yanıtla
 • Otel fiyati cok uygunmus ya. Icki fiyatlari zaten sudan ucuz. Ben de seneye bu festivali dusunebilirim belki. Artik festivallerde kamp olayini dusunmek istemeyecek yasa geldik, fakat otele de festival bilet fiyatindan fazla vermek koyuyor. Doalyisiyla boyle ufak yerlerdeki festivaller cok cazip.

  Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.