Yerli Pazarı: Kickass Metal From Turkey

Merhaba.

Bu defa bana ait olmayan bir Spotify listesi ile karşınızdayım. IN WHITE ve Metalperver etkinliğinde de sahne alacak IN REVEL OF SEDUCE gruplarından tanıyabileceğiniz genç ve yetenekli vokalist kardeşimiz Anıl Özbek, geçtiğimiz günlerde Spotify algoritmalarının nasıl çalıştığı ile ilgili uzunca bir yazı ile beraber Türkiye’den çıkan birbirinden leziz metal gruplarını tek bir çalma listesi altında toplamış. Merak edenler için kısaca şöyle bir düşünceden yola çıkmış:

“Spotify algoritmaları, yeni çıkan veya az dinlenen parçaların dinleyicilerinin zevklerinde bir korelasyon yakalarsa, bu parçaları alakalı sanatçılar veya şarkıların radyolarına ekliyor. Örnek vermek gerekirse: Yeni çıkan bir death metal parçasını beğenen dinleyicilerin çoğu gündelik hayatında Cannibal Corpse dinliyorsa, Spotify bu şarkıları Cannibal Corpse dinleyen diğer kullanıcıların haftalık keşiflerine veya doğrudan Cannibal Corpse’a benzeyen sanatçılar arasına dahil edebiliyor.

Dün akşam “Kickass Metal from Turkey” adında bir Spotify Playlisti oluşturdum. Bu listeye Türkiye’de metal müzik üreten kafa sanatçılardan 1’er parça ekledim ve henüz 25’ten az takipçisi varken; Spotify listedeki Türk grupları Dark Tranquillity, Septic Flesh, Opeth ve Rotting Christ ile birlikte endekslemeye başladı.

Playlist dinamiğinin diğer bir artısı daha var. Örneğin, Alman bir spotify kullanıcısı ağırlıklı olarak 2 genre dinliyor: “Southern Metal” ve “Black Metal”. Bu kişi Spotify’da Black Tooth dinlediği zaman, Black Tooth ile aynı playlistte bulunmuş ve pek çok ortak dinleyici almış bir Black Metal grubu olan Ominous Grief’e çok daha yüksek olasılıkla ulaşıyor. Dolayısıyla bu listenin büyümesi, Türkiye’den çıkan metal müziğin hakettiği yerlere ulaşması için çok önemli.”

Ana motivasyon kaynaklarının başında yerli piyasayı hareketlendirmek ve Türkiye’deki metal kültürüne katkıda bulunmak gelen Metalperver’in sahibi olarak Anıl’ın bu çalışmasını alkışlıyor ve hem bu enfes çalma listesini hem de Metalperver’in kendi hesabı olan @bagirmalimuzik Spotify hesabını takibe almayı unutmamanızı hatırlatarak uzaklaşıyorum.

Herkese keyifli dinlemeler!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

2 thoughts on “Yerli Pazarı: Kickass Metal From Turkey

  • 14 Ekim 2019 tarihinde, saat 22:43
    Permalink

    Şahane liste olmuş umarım dinleyeni ve takipçisi bol olur. Çalışmanın yapılma amacını da çok takdir ettim helal olsun.

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.