Skáphe/Wormlust – Kosmískur Hryllingur

Selamlar. Kritiklerde olsun, yorumlarda olsun övmelere doyamadığım CHAOS MOON insanı Alex Poole ve İzlanda black metalinin en önde gelen simalarından H.V Lyngdal MARTRÖБden sonra tekrar bir işbirliği içerisinde ve bunun beni ne kadar heyecanlandırdığını kelimelere nasıl dökeceğimi bilmiyorum. Ama hep beraber göreceğiz nasıl dökeceğimi, çünkü kritik bunu gerektiriyor.

Afacan ikili bu defa MARTRÖБde olduğu gibi birlikte bir grup halinde karşımıza çıkmaktansa iki grubun birer şarkıyla dahil olduğu bir nevi bir split kaydetmeye karar vermişler. Böyle olunca da bir süper grup ve dolayısıyla aşırı iyi işler beklentisi bir nevi törpülenmiş oluyor elbette. O aşırı beklentilerin MARTRÖБde tam olarak karşılanamamış olduğunu düşündüğüm için doğrusu böyle bir yaklaşım daha çok işime geldi. İşime geldi diyorum da, güya takip ediyor olduğumu düşündüğüm bu dünyada ne kadar çok şey olup bittiğinin ucunu biraz kaçırmış olacağım ki bu split piyasaya çıkmadan yalnızca bir gün önce kendisinin varlığından haberim oldu; dolayısıyla çok bir beklenti oluşturacak vaktim de olmadı zaten.

Öyle ya da böyle, gelecek şeye kendimi hazırlamam zaten çok mümkün değilmiş sanırım. Birbirleri ile tamamen aynı tarzda olmasalar da az zorlarsak ikisini de bir saykedelik şemsiye altına sokabileceğimiz SKÁPHE ve (umutla bekliyorum ki) bu yıl içerisinde yeni bir albümüne kavuşacağımız WORMLUST kendi karakterlerini ayrı ayrı nefis bir şekilde ortaya koymuş ve ortaya çok acayip bir şey çıkmış.

Ne demek peki “acayip bir şey”? Albümünün tümünün üzerine çökmüş bir baş döndürücülük var. Sanki Öklidyan geometrinin dışına çıkmışçasına bir yönünü şaşırtma var. İki şarkılık bir kayıt için bunlar fazla iddialı gözükebilir ama gerçekten bu böyle. WORMLUST’un “The Feral Wisdom”ına biraz aşina iseniz onun başından sonuna değin yayılmış bu hafif disoryantasyon hissinin de tadına bakmışsınızdır; “Kosmískur Hryllingur”un WORMLUST bölümü 20 dakika içinde o hissi öylesine yoğun bir şekilde suratımıza üflüyor ki, SKÁPHE‘nin daha direkt gazabı bile bundan nasibini alıyor.

Üst paragrafın sonlarından anlaşılacağı üzere bu birlikteliğin açılışını yapan SKÁPHE genelde daha “derli toplu” bir müzik yapsa da bu defa iki grubun da birbirinin müziğine şu ya da bu şekilde dokunduğu ve birbirini etkilediği belli oluyor. Bu etkileşim tüm müziği daha sıkı bir hale getirmiş desem yanlış olmaz sanırım. İlmikler iyice sık dokunmuş, üst yüzeyin altını görmek iyice zorlaşmış ve zaten eser miktarlarda bulunan akılda kalıcılık iyice bir kenara itilmiş. Toplam süresi neredeyse 36 dakikaya ulaşan bu iki şarkıyı yirminci dinleyişinizden sonra bile, albümün son saniyelerinin çalmasının ardından kulağınıza dolanan 3-5 saniyelik bir melodiden fazlasını zihninizin derinliklerinde bulamıyorsanız emin olun suç sizde değil. Suç müzik kisvesi altında beynimizin kıvrımlarını düzleyen bu manyaklarda.

“Kosmískur Hryllingur”, ya da Türkçesiyle Kozmik Dehşet adına yaraşır bir albüm. Muazzam (gerçekten muazzam) prodüksiyonunun iyice ön plana ittiği basları kozmosu, bir delinin hatıra defterinin satırlarının notalara dökülmüş hali “rif”leri dehşeti saniye saniye yaşatıyor. Özellikle SKÁPHE‘nin Þeógónía’sının bazı anlarında ne olup bittiğini anlamak bile mümkün değil; korku filmlerinde yaratığın kendisine odaklanamamış bir kameranın önünden çok hızlı geçip seyircileri yerinden sıçrattığı saniyelerin işitsel bir sekansa dökülmüş hallerini dinliyoruz adeta.

Bu işbirliğinin parçası olan gruplarla ya da genel olarak saykedelik black metal ile aranız yoksa “bu ne yav gürültü bu” olarak adlandırmak çok kolay açıkçası “Kosmískur Hryllingur”u. Aksi tarafta konumlandıysanız ise durmayın, nefis bir tecrübe sizi bekliyor.

90/100

Become a patron at Patreon!

Ertuğrul Bircan Çopur

Doydum ama aç gözlülükten yiyorum.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.