Opus of a Machine – Stray Fire

Potansiyeli olan şeyler dinlemeyi seviyorum. Bana daha fazlasını hayal ettiren, bir sonraki hakkında beklentiye girmemi sağlayan, bütün gücünü yansıtmadığını düşündüğüm şeyler dinlemek, müziği daha ciddi bir şekilde düşündüğüm dönemlerde ufkumu genişletiyor ve aynı zamanda da dinlediğim müzikten aldığım keyfi katlıyor. Avustralyalı, yepyeni progresif-post rock/metal grubu Opus of a Machine de benim için bu kategoride yer alan, potansiyeli yüksek isimlerden bir tanesi.

CALIGULA’S HORSE ismine aşina mısınız bilemiyorum ama özellikle son iki albümüyle epey ses getiren bu Avustralyalı progresif metal grubunun bütün albümlerinde yer almış bir isim olan Zac Greensill’in de yer aldığı Opus of A Machine, 2014’te Simulacra isminde bir albüm yayımladıktan sonra bir süre sessizliğe bürünmüş. Geçtiğimiz 3 Ağustos’ta ise grup ikinci ve ilkinden epey farklı yeni albümü Stray Fire‘ı yayımladı.

Gitarın yönlendiriği yumuşak, akıcı, duygusal ve doyurucu bir albüm Stray Fire. Gitar/vokal Mitchell’in ses rengi bu müziğe çok uygun ve albüme duygusal bir hava katıyor. Nadiren durulan gitarın yerini bıraktığı elektornik ögeler ise hem atmosferi perçinliyor hem de albümü zenginleştiriyor. Up.Out. ve on dakikalık süresiyle epik kapanış Beacon‘da gitarın ve elektornik ögelerin ayrı ayrı nasıl öne çıkıp şarkıyı başka bir yola soktuğunu görebilirsiniz mesela. Ne zaman çağlayıp ne zaman durulacağını iyi biliyor Opus of a Machine ve elemanlar da enstrümanlarına oldukça hakimler. Post-rock sularında gezmeyi de, son parça Beacon‘daki gibi bestecilik konusunda hünerlerini sergilemeyi de ve hatta beton gibi breakdown yazmayı da çok iyi biliyorlar. Yahu bu Beacon ne kadar güzel. Enstrümantal Rudi’s Song (Thirst For Life) da klavye-gitar işbirliğiyle coşan harika bir parça. Sanıyorum ben bu albümü çok sevdim. Hele Beacon‘ın ansızın scattato çıldırması… Yok, ben ille de Beacon konuşacağım, tutmayın beni. Ne güzelsin Beacon.

Önce KARNIVOOL, ardından CALIGULA’S HORSE ve şimdi de OPUS OF A MACHINE ile Avustralya progresif-post rock/metal dünyasında giderek daha kıymetli bir ülke haline gelmeye başladı. Eğer şöyle sakin başlayıp giderek yükselen, genel anlamda yumuşak, duygusal, akıcı ve yine de metal olmayı başarabilen işlerden hoşlanıyor, post-rock ve progresif rock/metal ile ilgileniyorsanız Stray Fire‘a mutlaka bir bakın. Umarım ileride çok daha olgun, yoğun ve zengin işler yapacak Opus of a Machine. Ben takip listeme ekledim, size de aynısını yapmanızı tavsiye ediyorum.

81/100

 

 

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.