Spotify

Geçmişe Dönüş – 1999

Merhaba.

Bu seriye pek fazla geri dönüş olmadığı için iyice saldım, farkındayım ama hakikaten acayip bir liste ile nihayet huzurlarınızdayım; 31 Aralık 1999’dan selamlar!

Bir önceki listeden görebileceğiniz üzere 1998 yeraltının zaferi olarak not edilmişti tarihe. Bu defa ise nu metalin ve henüz belki ana akım sayılmasalar dahi sonraki on yıl boyunca piyasayı kasıp kavuracak grupların doğuşuna şahitlik ediyoruz. Bu konuda ne kadar önyargılısınız bilemem tabii ama ben LIMP BIZKIT‘i de, KORN‘u da, SLIPKNOT‘ı da severim.

Gerçi nu metal dediğime bakmayın, listenin ilk on parçası stabil geçen bir günün içine edebilecek, en yakın meyhaneye ya da izbe rock bara koşmanıza, evde kendinizi Filiz Akın gibi yatağa atmanıza neden olabilecek birbirinden yıkıcı parçalardan oluşuyor. AGALLOCH mu ararsınız, ESTATIC FEAR mı istersiniz, KATATONIA ve MY DYING BRIDE mı dersiniz bilemiyorum ama yok yok. Eğer üzgün müzik hayranıysanız ve daha önce dinlemediyseniz bu kısımdaki LAKE OF TEARS‘a da bir bakın derim.

Sonra yavaş yavaş yükseliyor vites ve THE DILLINGER ESCAPE PLAN ile 1999 yılında albüm çıktığında şoka uğrayan pek çok insan gibi anlık bir şok yaşayıp ardından da girişte bahsettiğim nu metal dünyasına dalıyoruz. Arada bir de Ordinary Story patlattım daha sert şeylere geçmeden; IN FLAMES eleştirisi gibi oldu biraz haha.

Tüm listeyi bu şekilde açıklamanın uzun süreceğine karar verip bu noktada vazgeçeceğimi hissetmeye başladığım için birkaç ufak not ekleyip kapatacağım: Azalarak yok olan hayvan çocuğu Muhammed Suiçmez’in NECROPHAGIST‘i, erken yitirdiğimiz değerlerimizden Valfar’ın WINDIR‘i, rekorlar kıran ve o kadar geçişin bir insanın hafızasına nasıl yerleştiğini hala aklımın tam almadığı DREAM THEATER manyaklığı The Dance of Eternity‘i, her açtığımda üzerime bir hırka almama neden olan IMMORTAL klasiği At the Heart of Winter‘ı, büyük delilik CONTROL DENIED‘ı ve uzun lafın kısası bence bu listede yer alan her grubu, her albümü bilin.

Her zamanki gibi listeye eklemek istediğiniz şarkılar varsa yorumlara yazmaktan çekinmeyiniz; bu listem ve diğer ıvır zıvırlar hoşunuza giderse sağda solda paylaşmayı, arkadaşlarınıza METALPERVER’i önerip metal övme işini daha kolektif bir hale getirme amacımı gerçekleştirmeme yardımcı olmayı ihmal etmeyiniz ve ben DeLorean’ımda beni 2000 yılına götürecek ayarları gerçekleştirirken siz de bu listenin tadını çıkarınız.

Herkese keyifli dinlemeler!

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.