Spotify

Geçmişe Dönüş – 1998

Merhaba.

En son 1997 yılında bıraktığım Geçmişe Dönüş serisinin yeni halkasını nihayet hazırlayabildim; 1998’e hoş geldiniz!

Açıkçası bir önceki yıl kadar ana akım hegomonyası yok belki ama 1998 yeraltı piyasası açısından oldukça verimli geçen, bugün hastası olduğumuz çoğu ismin emeklemeye başladığı, tay tay adımlarını attığı bir yıl olmuş. Elbette canımız, ciğerimiz, en acı kaybımız Chuck Schuldiner’in dehasına son kez şahit olduğumuz The Sound of Perseverance gibi, artık herhalde bilmeyenin pek kalmadığı, Orta Dünya denildiğinde akla ilk gelen birkaç şeyden biri haline gelen Nightfall in Middle Earth gibi albümler çıkmış, hatta bir ICED EARTH marşı haline gelen Melancholy gibi, OPETH‘in yıllar boyunca konserlerinden eksik etmediği Demon of the Fall gibi enfes şarkılar yazılmış tabii ama esas olay ekstrem metal sahnesinde yaşanmış.

Saymakla bitecek gibi değil ama GORGUTS hayvanlığı Obscura, NILE efsanesi Amongst the Catacombs of Nephren-Ka, bilenin çıldırdığı DEEDS OF FLESH albümü Inbreeding the Anthropophagi, 1998’in herhalde en hak ettiği değeri görmeyen işi DAWN‘un inanılmaz Slaughtersun (Crown of the Triarchy) albümü, DAN SWANÖ ve BLAKKHEIM ikilisinin unutulmaz projesi DIABOLICAL MASQUERADE‘in açık ara en iyi albümü Nightwork, MESHUGGAH manyaklığı Chaosphere, ilk albümünü ortamlara salıp milletin aklını alan CHILDREN OF BODOM, mutlaka bahsedilmesi gereken bazı isimler ve albümler. Kısacası araştırmaya hevesli dinleyiciler için keşfedilecek onlarca albüm, tekrar tekrar dinlenecek yüzlerce parça var 1998’den günümüze ulaşan.

Bu defa biraz fazla ekstrem ve yorucu bir liste olduğunun farkındayım ama umarım hak ettiği ilgiyi görür, nitekim ben hazırlarken büyük keyif aldım ve uzun süredir dinlemediğim şeylere yeniden göz atma fırsatı buldum. Aynı zamanda kimi grupların ilk albümlerine, çocukluğumdan kalma kimi parçalara denk gelip bir güzel hey gidi anı yaşadım. Elbette yine belirli bir düzen içerisinde, türleri ve parça geçişlerini çok birbirine karıştırmadan, başı sonu belli bir liste hazırlamaya çalıştıysam da fazla inişli çıkışlı olduğu için biraz yorabilir, baştan uyarayım. Bir de tabii dile kolay, otuz bir parça var; hangi birini çıkaracağımı bilemedim, her birine ayrı kefilim gerçekten.

Her zamanki gibi listeye eklemek istediğiniz şarkılar varsa yorumlara yazmaktan çekinmeyiniz; bu liste ve diğer ıvır zıvırlarımız hoşunuza giderse sağda solda paylaşmayı, METALPERVER’i arkadaşlarınıza önerip metal övme işini daha kolektif bir hale getirme amacını gerçekleştirme yardımcı olmayı ihmal etmeyiniz ve ben DeLorean’ımda beni 1999 yılına götürecek ayarları gerçekleştirirken siz de bu listenin tadını çıkarınız.

Herkese keyifli dinlemeler!

 

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.