Spotify

Geçmişe Dönüş – 1996

Merhaba.

Uzunca bir aradan sonra “Geçmişe Dönüş” adını verdiğim ve 1990 yılından günümüze doğru yavaş ama emin adımlarla geldiğimiz Spotify çalma listelerimizin 1996 modeli ile huzurlarınızdayım. Bilmeyenler varsa Geçmişe Dönüş serisi ile o sene yapılmış işler arasından bana göre en önemli, en kayda değer, bilinmesi veya hatırlanması gerektiğini düşündüklerimi derlediğim, özet veya arşiv tadında listeler hazırlamaya çalışıyorum.

Bu seneki liste de bir hayli zorladı. 90’ların genel olarak black metalin altın çağı olduğunu ve bendenizin de uslanmaz bir black metal hayranı olduğunu düşününce işler daha da karışıyor. Örneğin KORN ile DARK FUNERAL‘ı nasıl aynı listeye yedirebilir, kulak tırmalamadan ve hatta mümkünse dinleyicinin ikisini birden dinlemesini sağlayacak bir trafiği nasıl oluşturabilirim diye gerçekten hatırı sayılır bir zaman ve emek harcıyorum. Spotify’da TOOL olmaması ise bu listedeki en büyük eksikliğin yegane sebebi. Klasik albümlerde yazayım bari diyorum, ona da bir türlü sıra gelmiyor. Kısmetse yeni albüme artık…Yok, o kadar da değil.

Normalde bu metinlerde listenin öne çıkanlarından bahsediyor, kısaca iki-üç saatlik listenin tamamını dinlemeye tahammülü olmayanlar için bazı noktalara dikkat çekmeye çalışıyorum ama bu sefer olacak gibi değil. DUNKELHEIT veya MOTHER NORTH gibi efsanelerden mi başlayayım, IN FLAMES‘in kutsal üçlünün bir ayağını oluşturan THE JESTER RACE‘ini mi öveyim, OPETH’in hala birçoklarına göre en iyi albümü olan Morningrise‘ın yirmi dakikalik epik, mucizevi BLACK ROSE IMMORTAL‘ına güzellemeler mi yazayım, ben nerelere gideyim dostlar? Daha uzatsam METALLICA’nın güney hüznünden, BORKNAGAR ve DARK FUNERAL‘ın ilk albümlerinden, her defasında gözleri dolduran ANGELICA, A QUESTION OF HEAVEN veya A KISS TO REMEMBER’dan da saatlerce konuşabilirim ama bakın susuyorum. Bir de… Sustum.

Her zamanki gibi listeye eklemek istediğiniz şarkılar varsa yorumlara yazmaktan çekinmeyiniz; bu liste ve diğer ıvır zıvırlarımız hoşunuza giderse sağda solda paylaşmayı, bizi arkadaşlarınıza önerip metal övme işini daha kolektif bir hale getirme amacımızı gerçekleştirmemize yardımcı olmayı ihmal etmeyiniz ve ben DeLorean’ımda beni 1997 yılına götürecek ayarları gerçekleştirirken siz de bu listenin tadını çıkarınız.

Herkese keyifli dinlemeler!

 

Apple Music bağlantısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.