Spotify

13.12.2001

Merhaba.

Bugün ne yazık ki DEATH efsanesinin yaratıcısı Chuck Schuldiner’ın aramızdan ayrılışının yıldönümü. Sevgi ve özlemle andığımız bu harika müzisyen için hem etkilendiği, hem etkilediği hem de ürettiği muazzam eserlerden oluşan ufak bir liste hazırladım. Bugün dinlediğimiz her şey Chuck’a gitsin.

Çok da bir şey söylemenin bir alemi yok gerçi; Death’in ne olduğunu anlatmak haddime olmasa dahi şurada dilim döndüğünce bir şeyler gevelemeye çalışmıştım. Sözün özü Death ve Chuck Schuldiner isimlerine uzaksanız bu müzik size göre değil demektir.

Huzur içinde uyu dahi adam.

 

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “13.12.2001

  • 2002 yılında, arkadaşlarla kasetlerin, CD’lerin değiş-tokuş edildiği zamanlarda bir arkadaşım benden Dark Tranquillity albümü istemişti. Ben de DT çok kıymetli olduğu ve neredeyse her gün dinlediğim için eğer adam gibi bir şey vermeyecekse en fazla babayı alabileceğini söylemiştim ve o da abisinden öğrendiği DEATH grubunun SYMBOLIC kasedini vereceğini söylemişti. “OoOo, abiden demek ha, sağlam bir şey geliyor o zaman,” diye düşünüp bir haftalığına Projector kasetimi vermiştim. Eve gelir gelmez kasedi taktıktan kısa bir süre “LAN BU NASIL MÜZİK, HAYDUTLAR! PARAMI GERİ VERİN! GİTTİ LAN CANIM PROJECTOR, BEN BUNU NASIL DİNLERİM ÖĞK” diye ortalığı ateşe verdiğimi çok net hatırlıyorum. Büyük salaklık ama 14-15 yaşındaydım ve kulağımdan tutup bana doğru yolu gösterecek pek bir kimse yoktu ortalarda. Bir haftayı beklemeden hemen kasetimi geri istemiştim…

    Sırf bu yüzden DEATH’i keşfim 2-3 sene ertelendi durduk yere. Ancak 2006’da bir Katatonia konseri öncesi mekanda Spirit Crusher çaldığındaysa millet “DEATH BE KARDEŞİMMM” diye övünürken “Ula bu hırtonun yıllar evvel bana verdiği Death ile bu Death aynı grup mu, e bu baya inanılmaz lan?!” diye hayrete düşüp, yanımda “Abi DEATH di mi ya evet çok iyi, tabii tabii DEATH siker,” diye çaktırmayıp eve geldikten sonra balıklama dalmıştım Chuck’ın sihirli dünyasına.

    Ne kadar erken bilirseniz o kadar iyi ama hakikaten belirli bir birikim de istiyor galiba bu muazzam sanatçının müziği. Gerçi ben hala ara sıra üzülüyorum imkanım olmasına rağmen DEATH dinlemeden geçirdiğim o birkaç seneye valla. Siz aynı hatayı yapmayın diye de bu didaktik anımı paylaşmak istedim; anlamasanız bile dinleyin ya hahah.

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.