Spotify

Geçmişe Dönüş – 1994

Merhaba.

Her yeni liste öncesinde sayısız gruptan kendilerine de yer vermem için türlü rüşvet teklifleri içeren yüzlerce mail, binlerce telefon aldığım ancak tüm bu ayartmalara vazife bilinciyle karşı durarak yalnızca en iyilerin arasındaki en iyilere yer verdiğim “Geçmişe Dönüş” listelerinin bir yenisiyle daha huzurlarınızdayım.

Tabii böyle şeyler yaşamayı ve kim parayı bastırırsa onun şarkısını listeye ekleyerek siz değerli okurlarımızı ve şanlı davamızı anında satmayı isterdim ama tabii ki böyle bir şey yok. Bunun yerine gerçek bir dava adamı gibi bir süre kendi arşivimde, internette ve hafızamda dolanarak kısa bir özetini çıkarmayı hedeflediğim o yıl içerisinde neler olup bitmiş, hangi gruplar ne gibi işler ortaya koymuş diye bakıyor, kendimce bir değerlendirme ve derecelendirme yaparak aralarından en önemlilerini seçmeye çalışıyorum. Çoğu zaman Spotify’da bulunmayan eserler yüzünden eksikleri de oluyor ama şimdilik iyi idare ediyor gibiyiz. Plak şirketleri de artık üç-beş atmaya başlarlarsa yani, bir zahmet arkadaşım artık.

1993 yılına ait liste için hatırlarsanız ben en çok yoran ve zorlayan liste oldu demiştim; 1994 de neredeyse aynı ölçüde zorladı diyebilirim.1993’de hızlanan ve şiddeti giderek artan bir black metal saldırısı altına alınmışken bir yandan da günümüzdeki pek çok devasa ismin tohumlarının 1994 yılında yeşerdiğini görünce bir ara hakikaten ne yapacağımı şaşırdım. MAYHEM, BURZUM, DARKTHRONE, MARDUK gibi kara sancağın diğer tüm sancakların üzerinde dalgalanmasını sağlayan dev isimler birbirinden vahşi işler ortaya koyarken bir yandan da vay anam vay neler olmuş öyle.

Mesela KORN ilk albümünü çıkarmış ve dünya Blind ile tanışmış, aynı şekilde MARILYN MANSON’ı da ilk defa1994 yılında işitmiş dünyalı kulaklar, MACHINE HEAD kasırgası Burn My Eyes ile Amerika’yı vurmuş, PANTERA yine en iyi yaptığı şeyi yapmaya devam etmiş, IN FLAMES vokalde Mikael Stanne ile ilk albümünü çıkarmış, MEGADETH bilmeyenlerin bile bildiği A Tout Le Monde çıkmış, TIAMAT, Wildhoney gibi bir başyapıtı sunmuş, DREAM THEATER, Awake gibi bir deliliği yayınlamış ve daha pek çok önemli albüm çıkmış. Hal böyle olunca yine uzun mu uzun, 160 dakikalık dev bir liste çıktı ortaya.

Diğer tüm listelerde de gözettiğim şekilde şarkı atlanmadan dinlenileceğini varsayarak belirli bir yapısallıkta hazırlamaya çalıştığım listedeki dev isimlerin arasında atlanmaması gerekenler ise şüphesiz BETHLEHEM, BOLT THROWER ve The 3rd and the Mortal. Diğer isimleri mutlaka duymuş, dinlemiş ve hakkında bir fikir edinmişsinizdir zaten, o nedenle bu üçlüyü ayrıca belirtmek istedim. Bir de tabii insana bir oturuşta bir şişe viski gömdüren, Johnny Cash üstadın efsane yorumuyla bambaşka bir can alıcılık mertebesine ulaşan Hurt‘ün özgün versiyonunu da atlamayalım.

Daha konuşurum ama biraz da yorumlara kalsın. Her zamanki gibi listeye eklemek istediğiniz şarkılar varsa yorumlara yazmaktan çekinmeyiniz; bu liste ve diğer ıvır zıvırlarımız hoşunuza giderse sağda solda paylaşmayı, bizi arkadaşlarınıza önerip metal övme işini daha kolektif bir hale getirme amacımızı gerçekleştirmemize yardımcı olmayı ihmal etmeyiniz ve ben DeLorean’ımda beni 1994 yılına götürecek ayarları gerçekleştirirken siz de bu listenin tadını çıkarınız.

Herkese keyifli dinlemeler!

 

 

Apple Music bağlantısı için buraya tıklayın.

 

Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

4 thoughts on “Geçmişe Dönüş – 1994

 • Cursebringer

  Bu listede I am the Black Wizards nasıl olmaz be abi, kalbimi kırdın şuan 😉 ki In the Nightside Eclipse Emperor’ın en iyi albümü bana göre. Onun dışında yine taş gibi liste yerden kalkmıyor valla.

  Yanıtla
  • İlk kez 1993 senesindeki EP’de yayınladıkları için Geçmişe Dönüş – 1993 listesinde EP versiyonu var. Bakalım biri fark edecek mi diyordum, bir tek sen çıktın tebrikler. 😉

   Yanıtla
 • Cursebringer

  Hakikaten varmış, ben de Korhan üstad herkesi pas geçer ama Emperor’ı geçmez var bu işte bir şey dediydim zaten 🙂

  Yanıtla
 • Cursebringer

  Üstad 95 senesi Allah gibi bir yıl olduğundan listeyi hazırlayamadın galiba 🙂

  Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.