Spotify

Geçmişe Dönüş – 1992

Merhaba.

Sadece daha detaylı ve kapsamlı bir araştırma yapabilmek için gezegenin en iyi bilim adamlarını kaçırıp işkence zoruyla zihinlerine uyarıcılar göndererek zaman makinesini icat ettirdiğim, elimin altında böylesine muazzam bir makine olmasına karşın sadece ve sadece değerli Metalperver okuyucuları için kaliteli içerik üretmek adına 1990’lı yıllara dönüp metal ortamlarını birebir gözlemlemek için kullandığım ve tüm bu süreçte yaptıklarım yüzünden kırmızı bülten ile aranmama sebep olan “Geçmişe Dönüş” listelerimin bir yenisiyle huzurlarınızdayım.

1991 yılına ait çalma listesinden de hatırlayabileceğiniz üzere bir sene öncesinde gerçek bir death metal şöleni yaşanmış olmasına rağmen 1992 yılı rock&metal müzik adına özellikle MEGADETH, IRON MAIDENPANTERA ve RAGE AGAINST THE MACHINE‘in artık dillere pelesenk olmuş, marş haline gelmiş ve her yerde denk gelebileceğini efsane şarkıları çok daha kulak dostu, çok daha ana akım işlerin öne çıktığı bir sene. Tabii yeraltı da boş değil yine; birbirinden canavar işler çıkmış.

Bu listeleri hazırlarken yukarıda da battal boy yazdığım metal devleri gibi isimler haricinde biraz daha alt seviyede bulunan, her yerde görüp pek de fırsat vermediğiniz, çok fazla materyale sahip olduğu için hangi biriyle uğraşacağınızı bilemeyip uzak durduğunuz grupların arasından en cazip, en “tek bir şarkısını dinleyip grubu keşfetme gazına gelinebilecek” örnekleri seçmeye çalışıyorum özellikle. O nedenle bazen o albümdeki en sevdiğim şarkı yerine bir başka şarkıyı alacak kadar ciddiye alıyorum hatta bu konuyu. Bir yandan da listenin kendi içerisindeki tutarlılığı ile, keskin ve bariz tür/şarkı yapısı değişiklikleri olmasın diye uğraşınca ve üstüne bir de pek çok grubun eski albümlerinin Spotify’da olmaması sorunu (BLIND GUARDIAN mesela…) eklenince bazı gruplar, bazı şarkılar dışarıda kalabiliyor. Hatta sırf bu yüzden W.A.S.P’ı ve FAITH NO MORE gibi bir devi bir türlü koyamadım bir yere. Tabii özellikle uyuz olduğum birkaç grubu da bu kisve altında sümenaltı edebiliyorum; o kadar da olsun canım.

Bu listeyle ilgili söyleyebileceğim son şey ise şu olacak: Normalde Geçmişe Dönüş listelerine şarkıları ilk defa dinleyecek okuyucuları gözeterek hiç canlı kayıt almamaya çalışıyorum ama CANNIBAL CORPSE için bu konuda bir esneklik göstermek zorundaydım. Çünkü yani bir yerde de “HEEAMIĞAA! SIMAEAŞD! FEEEEEAEAAH!”
Gerçek bir hayvanoğlansın Corpsegrinder.

Her zamanki gibi listeye eklemek istediğiniz şarkılar varsa yorumlara yazmaktan çekinmeyiniz; bu liste ve diğer ıvır zıvırlarımız hoşunuza giderse sağda solda paylaşmayı, bizi arkadaşlarınıza önerip metal övme işini daha kolektif bir hale getirme amacımızı gerçekleştirmemize yardımcı olmayı ihmal etmeyiniz ve ben DeLorean’ımda beni 1993 yılına götürecek ayarları gerçekleştirirken siz de bu listenin tadını çıkarınız.

Herkese keyifli dinlemeler!

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

0 thoughts on “Geçmişe Dönüş – 1992

 • cotard delusion

  1992, RATM’nin yılıdır diye düşünüyorum. O nedir lan? Bu müziğin her zaman en kasvetli, en karanlık ve melankolik tarafına yanığımdır da o albümün benim açımdan pek tartışılacak bir tarafı yoktur. Pantera da keza fena vurgun yapmıştır o zamanın sert müzik anlayışına.
  He ne yalan söyleyeyim, benim müzik bilgimden kat be kat fazlasına sahip olan insanların liste oluştururken iki Marduk, bir Burzum, bir de Darkthrone koyması beni ayrı mutlu ediyor. Haha…

  Yanıtla
  • İsmail Korhan Tok

   RATM ve Faith No More yıkıp geçiyor o yıl ya. Fakat dediğin gibi RATM yılı bence de.

   Aynı sene içerisinde Burzum ve Marduk ilk albümlerini salmış piyasaya, tabii ki yer almalıydı bu listede. Gerçi zaten benim Marduk övmek, paylaşmak için bahaneye hiç ihtiyacım yok ya. Şöyle alternatif bir liste yapıp sadece Marduk – Dark Endless koymayı bile düşünmüştüm haha.

   Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.