Spotify

Geçmişe Dönüş – 1990

Merhaba! Yepyeni bir çalma listesi serisine başladığımız müjdesiyle açıyoruz bu haftayı.

“Geçmişe Dönüş” adını verdiğim bu seri ile 1990 senesinden başlayarak ve her yeni listede bir yıl ileri giderek, o sene çıkmış en fantastik metal müzik örneklerinden derlediğim çalma listeleriyle karşınızda olacağım.

Elbette çalma listelerini Spotify üzerinden (@bagirmalimuzik hesabını takibe almayı unutmayın!) hazırladığımız tıpkı diğer listelerimizde olduğu bu listelerimiz için de kimi ulaşamadığım şeyler muhakkak olacak. Kaldı ki bu listelerin tamamen subjektif fikirler, değerler ve değerlendirmeler sonucunda oluştuğunu da tekrar hatırlatmak isterim. Yine de kimse kimseyi “Cibuti’den çıkmış en büyük oryantal djent grubu DÖRÖGÖTH’ün ilk albümü nasıl olmaz?” yorumları yapmaktan alıkoyamaz elbette ama olmasa daha iyi tabii.
Zaten arada öyle yıllara denk geleceğiz ki istesem de o sene için tamamen kapsayıcı bir liste hazırlamam mümkün olmayacak. (bkz: 1994-1995)

Seriye başladığımız 1990 yılı da aslında biraz bu şekilde. MEGADETH’in “Rust in Peace”, JUDAS PRIEST’in “Painkiller”, DEATH’in “Spiritual Healing” çıkardığı bir yıldan söz ediyoruz sonuçta. PANTERA’nın Cowboys From Hell’i, ENTOMBED’un Left Hand Path’i, KREATOR’un “Coma of Souls”u derken zaten uzayıp gidiyor bu liste.

Bir de o yıl içinde çıkmış, günümüzde klasik addedilen işler dışında, örneğin o sene kurulan veya ilk ürününü veren grupları, müzik sahnesine adım attıkları ilk albümlerini de paylaşmaya çalışacağım denk geldikçe. Bu listede de yukarıdaki isimler ortalığı toz duman ederken sessiz sakin ilk albümünü yapan ICED EARTH gibi, müzik sahnesine ilk adımını “Facelift” gibi bir şaheserle atan ALICE IN CHAINS gibi isimler de bu bağlamda yer alıyorlar.

Biraz da “kervan yolda düzülür,” mantığıyla bir yola girdim bakalım. Gerisi serinin alacağı etkileşime ve geri bildirime bağlı olarak değişip dönüşebilir elbette. Biraz da başıma iş alıyor gibi hissetmiyor değilim, haha.

Bu liste ve diğer ıvır zıvırlarımız hoşunuza giderse sağda solda paylaşmayı, bizi arkadaşlarınıza önerip metal övme işini daha kolektif bir hale getirme amacımızı gerçekleştirmemize yardımcı olmayı ihmal etmeyiniz.

Herkese keyifli dinlemeler!

Yazıyı/albümü değerlendirmek için:

Average rating 0 / 5. 0

Siteye destek olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayıp Patreona göz atabilirsiniz👇
Become a patron at Patreon!

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

6 thoughts on “Geçmişe Dönüş – 1990

 • cotard delusion

  Beyni yakmadan 90 model bir çalma listesi hazırladığınız için sizi gönülden tebrik ediyorum. Belirtmekle kimsenin hayatında bir değişikliğe sebep olmayacaksam da favorim elbette Bathory’dir. Saygılar…

  Yanıtla
  • İsmail Korhan Tok

   Çok teşekkürler. Benim herhalde bunlar arasından bir favori seçmem imkansız. 🙂

   Yanıtla
 • Cursebringer

  O zaman ilk kıllığı yine ben yapayım, 1990 da ilk albümünü yayınlayan Deicide’dan da bir şarkı olmalıydı 🙂 şaka bir yana fikir çok süper Korhan üstad. Özellikle dediğin gibi doksanların ortası ve ikibinlerin başında nasıl seçimler yapacaksın merak ediyorum. Eline sağlık

  Yanıtla
  • İsmail Korhan Tok

   Aklıma da gelmişti listeyi yaparken Deicide ya haha. O esnada araştırma yapıp düşünmekten, şarkı listesinin kendi içerisinde bir tutarlılığı olsun diye uğraşmaktan falan kafa gidiyor. Gerçi Glen Benton bu bahaneleri dinlemez, alnıma ters haçı damgalar tabii. 🙁

   Yanıtla
  • İsmail Korhan Tok

   Hshaha eyvallah ya. Yakında klasik albümler serisine de ekleyeceğim herhalde bir tane Exhorder, ben de severim.

   Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.