Tempel – The Moon Lit Our Path

Özellikle metal dünyasında enstrümantal albümler yapmak riskli bir iş kabul ediliyor. Çünkü her ne kadar gitarın liderliğini gözardı etmiyor olsak da işin içine insani boyutu katan en önemli unsur şüphesiz ki vokaller. Ciğerleri parçalayan çığlıklar, hüzünlü fısıltılar, coşturan haykırışlar ve insanın içselleştirebileceği türden sözler olmadan yapılan müziğin vuruculuğu ister istemez hatırı sayılır bir miktar azalabiliyor. Piyasadaki mükemmel vokalistlerin mükemmel gitaristlerden daha popüler olması da bu durumu açıklıyor zaten. Fakat Phoenix, Arizona’dan çıkan iki kişilik çılgın grup Tempel, bu konudaki ezberlerin bozulmasını sağlayacak kadar güçlü, doyurucu ve çeşitli bir müziğe sahip. Hem de vokale ihtiyaç duymadan 52 dakika gibi uzun bir süre boyunca sizi kendine bağlayabiliyor.

Belirli bir sınıflandırma yapmanın pek mümkün olmadığı Tempel, albümün isminden kapağına kadar “ben çok tekin değilim hocam,” diye bağırıyor zaten. Gerçekten de, her ne kadar progresif metal sancağı altında konumlanmış görünse de Tempel’in müziği birçok farklı alt türden besleniyor. Grubun ikinci uzunçaları “The Moon Lit Our Path” uyumsuz notalarla çıldıran black metalden vıcık vıcık sludge’a, betonarme doom metalden tutun da MASTODON deliliklerine kadar dolu dolu bestelerden oluşuyor. Tüm bunların birleşiminden ortaya çıkan sonuç ise tek kelimeyle görkemli.

İlk albümdeki, prodüksiyonun etkisiyle ortaya çıkan yoğun, bunaltıcı ve doğal olması mümkün görünmeyen bir sis tabakası hissi bu albümde yerini berrak bir dolunay ışığı altındaki huzursuz bir gece imgesine bırakıyor. Dolu dolu 5 şarkıyla 52 dakikaya ulaşan albümdeki şarkıları birbirine bağlayan herhangi bir yapısal düzenleme yok gibi görünce de her şarkının aynı ışığın rehberliğinde, aynı yoldan yürüdüğü belli oluyor. Çağdaş, hareketli ritm gitarlarla zaman zaman albüme hakim olan kasvetli hava dağılsa da albümün genel atmosferi hala oldukça yoğun ve ağır. Neredeyse elle tutulabilir bir tekinsizliğe sahip olan albümün en büyük özelliklerinden biri de insana her an başına çok kötü bir şey gelecekmiş hissi yaşatıyor olması.

Bu stilistik yapısına rağmen Tempel’in rahatsız edici olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü hem melodik açıdan oldukça akıcı bir özellikte, hem de zaman zaman tahmin edilebilir yönlere sapmasına rağmen genel olarak çok çeşitli bir yelpazeden besleniyor. Albüme hakim olan karanlık ve ağır duygular, müziğin kendisindeki boğuculuktan veya sıkıcılıktan değil, tamamen müziğin yarattığı atmosferden ortaya çıkıyor.

Dinleme sürecini tecrübeye dönüştüren, dikkatli dinlenildiğinde harika edinimler sağlanabilecek bir albüm The Moon Lit Our Path. Örneğin albümdeki en kral kobra şarkı olan “Descending Into the Labyrinth” o kadar çok fikri o kadar uyumlu bir şekilde kullanmış ki her bir pasajda farklı bir müzik türünün en iyi örneklerinden biriyle karşılaşabiliyor, buna karşın şarkının kendi içindeki bütünlüğünü nasıl bu kadar zahmetsiz bir şekilde koruyabildiğine şaşıp kalıyorsunuz. Tabiatıyla Tempel kolay dinlenebilir bir müzik sunmuyor ama bir şekilde Tempel müziğine girmeyi başarırsanız, uzun süre orada kalmak isteyeceğinize gerekirse kalıbımı basabilirim.

Vokal bulunmayan grupların birçoğunun aksine, Tempel atmosferi güçlendirmek ve biraz da zaman kazanmak adına uzayıp giden pasajları, döngüsel melodileri ya da insanı huşu içinde bırakan akustik bölümleri çok kısa tutmuş işin suyunu çıkarmamış.. Kavramsal anlamda gizemli ve doğaüstü bir yapıda olmasına rağmen yüksek temposu ve rif bazlı müziğiyle türdeşi (gerçi bu albümün türdeşi yok gibi ama, atmosfer anlamında diyelim) albümlerden farklılaşıyor.

Tempel’i ve The Moon Lit Our Path’ı dinamik, karakteristik ve yoğun işlerden hoşlanan herkese gözü kapalı tavsiye ediyorum. Vokal eksikliğini kusursuz gitarlarıyla kapatan ve harika atmosferini nefis düzenlemeleriyle katlayan enfes bir albüm. Şahsım adına hem 2015 yılının hem de enstrümantal metalin gördüğü en iyi albümlerden biri.

90/100

a3843967491_10

İsmail Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Tempel – The Moon Lit Our Path” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir