Kritik

Project Omega – Mors Introivit In Orbem Terrarum

Normalde metal dünyasında adını duymaya alıştığımız ülkeler aslında oldukça kısıtlı sayıda. Öyle ki ufak bir Orta Amerika ülkesinden ya da herhangi bir müslüman çoğunluğa sahip ülkeden çıkan gruplar müziklerine kendi kültürlerinden bir şeyler katma gereğini hissetmediyse bile bir şekilde “değişik” bir ülkeden geldikleri için dinlenilebilir veya en azından bir şans verilebilir bir hale bürünüveriyorlar.

PROJECT OMEGA da, ne yalan söyleyeyim, benim bu motivasyonla şans vermeye karar verdiğim bir gruptu, zira Gürcistan’dan deneysel black metal dinlemek (hele ki adında Omega geçen bir gruptan) oldukça ilgi çekici bir düşünceydi.

PROJECT OMEGA beklentilerimin oldukça üzerinde çıktı, net olarak oradan başlayayım. Akla ilk gelecek deneysel/avangard black metal gruplarından (BLUT AUS NORD, DEATHSPELL OMEGA, vs.) alınan ilhamlar oldukça bariz olsa da, grubun (daha doğrusu grubun tek elemanı Omega’nın) burada durmayıp kendini farklılaştırmaya çalıştığını, bunu da oldukça iyi bir şekilde başardığını görmek sevindirici.

İlk aşamalarında olan tek kişilik projelerin genelde bir enstrüman ve vokale yoğunlaşıp gerisini daha jenerik şeylerle geçiştirmeye çalıştıkları bence oldukça büyük hataya düşmemiş her şeyden önce. Hem çok iyi davullar, hem de çok iyi gitarlar yazmış Omega. Üzerine de benzerine çok fazla rast gelmediğim, kimi zaman neredeyse mekanik bir filtrenin arkasından yükselen vokaller eklenince ilham alınan grupların yalnız birer ilham olarak kaldıklarını görmek hiç zor olmuyor. Ödünç alınan fikirler daha alışılageldik melodik black metal tavırlarıyla farklılaştırılıyor ve yeni bir yaklaşım sunmayı başarıyor.

Dört dakikadan oluşan 15 dakikalık bir EP olan “Mors Introivit In Orbem Terrarum” elbette ki çığır açıcı bir eser falan değil; ama henüz geçen sene kurulmuş PROJECT OMEGA için kesinlikle umut verici. Özellikle ilk şarkı The King of Dead vokalleriyle, ikinci şarkı The Chaos Bringer ise davullarıyla EP’yi baştan sona defalarca döndürmeme yetti diyebilirim. Kısa süresi insanın tadını damağında bırakıyor. Umuyorum ki arayı çok uzatmadan grubun üçüncü kaydını da (ilk kayıt olan “Regno Della Morta Gente” henüz Kasım ayında piyasaya çıkmıştı) dinleyebiliriz. Üç ay içinde bile epeyce gelişme gösterdiğini düşündüğüm grup, eminim ki daha da iyi olacaktır.

Netice itibariyle birkaç yer altı grup keşfedeyim diye bandcamp kurcaladığım günlerin benim için en güzel sürprizlerinden birisi oldu PROJECT OMEGA. Daha önce hakkında hiçbir şey duyduğumu zannetmediğim Gürcü metal piyasasına da beni bir şekilde sokmuş oldu böylece. Eğer bu tarz yaratıcı ve pratiğe iyi dökülmüş fikirlerle geleceklerse neden olmasın ki?

76/100

a3947795895_10

Become a patron at Patreon!

Ertuğrul Bircan Çopur

Doydum ama aç gözlülükten yiyorum.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.