Metalperver Haftalık

Merhaba,

Metalperver Haftalık güncellendi!

2021’in ilk güncellemesiyle karşınızdayım. Bu hafta da keşfedilmeyi bekleyen amatör ama kaliteli pek çok grup var listede, şöyle ki:

Avustralya’nın en üzgün kızı olarak kendini lanse eden ISSERLEY ile açılış yapıyoruz bu hafta. Sanıyorum kendi kendini yeterince iyi tanımlıyor Isserley, bana gerek yok pek, haha. (Spotify: 375)

Oradan hızlıca kendimize gelelim diye melodik power metal topluluğu KALIDIA‘ye geçiyoruz. Kendi türü içerisinde hayli de popüler bir isimmiş Kalidia; ben henüz yeni dinliyorum ama bu tip senfonik/power metal işlerinden, kadın vokalden hoşlanıyorsanız çok iyi bir keşif olabilir. (Spotify: 39142)

Yeraltının dibini eşeleyip garip şeyler bulmaktan hoşlanıyorum bu liste için. DISEASED EARTH de henüz gerçekten kimsenin pek adını bilmediği, yeni bir sludge/post-metal topluluğu. (Spotify: 8)

Yine benzer kafalarda, sludge ve doom türünden beslenen, biraz hızlı çalınsa DARKTHRONE rifine de dönüşebileceğini düşündüğüm açılış rifiyle beni cezbeden MOD FREDAN da haftanın en yeraltı isimlerinden biri. (Spotify: 40)

Yeni Zelanda’dan STRATTERA diye bir isim ulaştı bu hafta Metalperver’e. Chernobyl adında, konseptini tahmin etmekte zorlanmayacağınız bir albüm yapmışlar. Hard rock/groove metal arasında bir yerlerde duruyorlar. (Spotify: 218)

Yine düştüğümüz yerden enerjik kalkalım diye İsveçli GERM BOMB‘dan destek almak istedim. Punk ruhu, thrash gazı derken iki dakikada konuyu kapatıyorlar yine. (Spotify: 74)

Piyanosuyla gözüme giren melodik hardcre topluluğu OF HEART ile listenin daha core ağırlıklı kısmına geçiyoruz. (Spotify: 79)

Hemen onun arkasında djent tarafından da ilham alan, metalcore türüne derinlik katan katmanlı prodüksiyonuyla epey sevdiğim GRUDGE MATCH var. (Spotify: 556)

ADAGIO ismini duymuşsunuzdur. Progresif türünde önemli bir yere sahip grubun gitaristi Stephen Forté‘nin solo projesini dinlemiş miydiniz? (Spotify: 5456)

Haftanın bir başka keşfi de birbirinden farklı türlerde garip müzikler üreten GRAND CENTRAL DISPATCH. Bir dinlediğiniz parça ötekini tutmayacak belki ama bu tarz garipliklerden hoşlananlar vardır illa ki. (Spotify: 49)

Metalcore tarafında bir başka keşif de PALE SKY. Vancouver çıkışlı duo, kesik rifler ve bolca break-down ile türün hakkını veriyor. (Spotify: 310)

İlk albümü Malphas ile ortamlara hızlı giren İtalyan metalcore topluluğu CROWDEAD de yine çok sık dinlemediğim metalcore’da ilgimi çekmeyi başarabilen isimlerden biri oldu. Yarım saatlik albümün süresi de, parçalardaki keskin, net ve vurucu yapı da çok başarılı. (Spotify: 5307)

Tek Atış köşesinde bahsettiğim ve epey ilgi çeken metalcore topluluğu TRUESHOT, bir kez daha karşımızda (Spotify: 7177)

19 yaşında genç bir müzisyenin solo projesi JAHO-P. Synth ağırlıklı, anime kültüründen beslenen bir metalcore üretiyor. (Spotify: 817)

Satanik blackened deathcore; bu tanım ilginizi çektyise BLOOD CHURCH‘ün müziğinde kendinize göre bir şeyler bulabilirsiniz. (Spotify: 9)

Melodik black metal kanadında İsveç’te gün geçmiyor ki yeni bir proje veya grup haberi gelmesin: Pandemi sürecinde kurulmuş GRAWDETH, 2020’nin son günü yayımlanan, 6 parçadan oluşan ilk EP çalışmasıyla gayet tatmin edici bu tür için. Shape of Darkest Fall‘a göz atmayı unutmatın. (Spotify: 29)

Son sırada ise noise, drone, ambient ve endüstriyel gibi türlerle metali birleştirip rahatsız işler çıkaran FIELD OF FEAR yer alıyor. İlk iki dakika ambient gibi ama sonra etrafınıza hızla ses duvarları örmeye başlayacak Field of Fear, haberiniz olsun. (Spotify: 91)

Her SALI güncellenen listemi ve Spotify’daki bagirmalimuzik he sabımı takibe alırsanız gelişmelerden haberdar olmaya devam edebilirsiniz. Kendi listelerinizi paylaşmak isterseniz de bir veya birkaç tık uzağınızdayım en fazla, her zaman ulaşabilirsiniz.

Herkese keyifli dinlemeler!


İsmail Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

41 thoughts on “Metalperver Haftalık

 • 24 Şubat 2019 tarihinde, saat 15:22
  Permalink

  Nereye yazacağımı bilemediğim için buraya yazıyorum: Wachenfeldt – The Interpreter yılın albümlerinden biri olacağa benziyor. Gitar-bas-vokalde entombedda çalmışlığı olan ve wombbathte gitar-vokal yapan ve müzikoloji doçentliği olan Wachenfeldt var. Black/Trash/Death kırması bir müzik yapıyor. Kaçırmayın derim.

  Yanıtla
  • 26 Şubat 2019 tarihinde, saat 13:13
   Permalink

   Bu ara çok şey çıktığı için bir süre daha sıra gelmeyecek gibi ama ilk fırsatta bakacağım. Tam benlik bir serserilik gibi görünüyor.

   Yanıtla
  • 10 Mart 2020 tarihinde, saat 21:49
   Permalink

   Kont Von Wachenfeldt bu sene de boş durmamış, Wombbath’la ETİ KEMİKTEN SATIRLA SIYIRAN bir death metal albümü yapmış. Bu adam kesinlikle underrated. Wachenfeldt araya kaynadı ama Wombbath kaynamaz diye tahmin ediyorum ve umuyorum.

   Yanıtla
    • 10 Mart 2020 tarihinde, saat 21:59
     Permalink

     Hiç tavsiye etmiyorum hocam, kalorifer köşesine kafa atmak, masa ısırmak, aşırı erken boşalma ve muazzam riflere çıldırıp saç baş yolma gibi yan etkileri var. Bu senemi mahvedecek bu albüm belli. Sonum psikiyatri koğuşu olacak, oradan yorum atarım ziyaretime gelirsiniz bütün koğuşa Wombbath dinletip isyan çıkarır kaçarız Metalperverler olarak.

     Yanıtla
 • 15 Haziran 2019 tarihinde, saat 22:11
  Permalink

  Sitede grup önerme kısmı olmadığından burayı kullanıyorum, VI adlı Aosoth ve The Order Of Apollyon’dan elemanlar barındıran grubun De Praestgiis Angelorum adlı efsane bir albümü var. Aosoth, DSO gibi grupları sevenler ıskalamasın. En son bir split çıkardılar, ordaki şarkıları da muazzamdı. Yeni albüm gelsin artık.

  Yanıtla
  • 16 Haziran 2019 tarihinde, saat 14:09
   Permalink

   BST ne ayakmış diye bakarken bulmuştum ben de VI’yı ama albümü çok fazla hatırlamıyorum doğrusu, bakayım mutlaka yeniden.

   Grup önerme/laflama kısmı, konser duyuruları, podcast köşesi ve başka bazı ıvır zıvırlar eklemeyi planlıyorum yakın zamanda siteye. Eğer işler planladığım şekilde giderse yaz sonuna doğru tasarım değişecek tamamen. Şimdilik yine buralara girebilirsin(iz) bu tip yorumları.

   Yanıtla
 • 16 Haziran 2019 tarihinde, saat 14:52
  Permalink

  Biraz daha spamlayayım o zaman burayı, This Gift Is A Curse ne albüm yapmış arkadaş. Bir önceki albümleri de katıksız yıkımdı, yeni albümün de aşağı kalır yanı yok. Sludge/post-metal/hardcore/black metal kırması bir mükemmellik. Benim yılsonu listemi garantiledi A Throne of Ash.

  Yanıtla
  • 21 Ocak 2020 tarihinde, saat 15:26
   Permalink

   Aosoth – V: The Inside Scriptures bağımlısıyım. Ne dinlesem diye düşündüğüm anda aklıma direkt bu şaheser geliyor ve hiç düşünmeden açıyorum. Cidden inanılmaz, buraya albüm övmeye geldim ama kelime bulamıyorum. İlk şarkı 5:15 civarı başlayan manyaklık, son şarkıdaki abuk subuk arpejler, sözlerini Terra Tenebrosa’dan Cuckoo’nun yazdığı Contaminating All Tongues…

   Yanıtla
 • 2 Temmuz 2019 tarihinde, saat 21:21
  Permalink

  Hath – Of Rot and Ruin… Daha ilk albümlerinden yılın en iyilerinden birine imza atmış adamlar. Prog soslu blackened death metal. Ama prog dediysem pek bir uysallık yok albümde, bol bol yaratıcılık ve yardırmacılık var. Özellikle Slugdge ve Sulphur Aeon gibi grupları sevenlere tavsiye ederim. Ben bu albümü Slugdge’ın da Sulphur Aeon’un da son albümünden daha çok sevdim, öyle diyeyim.

  Yanıtla
  • 3 Temmuz 2019 tarihinde, saat 11:51
   Permalink

   Benzettiğin gruplardan tam emin olmamakla birlikte ben de yükseliyorum Hath için gerçekten. Bir ara incelemesi de gelecek mutlaka.

   Yanıtla
 • 13 Temmuz 2019 tarihinde, saat 16:34
  Permalink

  Disentomb’un yeni albümü çok çok fena. Ulcerate ve Putridity’nin gayrimeşru çocuğu gibi albüm yapmış adamlar. 2019 ne kadar süper bir sene yahu.

  Yanıtla
 • 8 Aralık 2019 tarihinde, saat 09:02
  Permalink

  Deathgrind sevenler Serpent of Gnosis – As I Drink From the Infinite Well of Inebriation‘ı kaçırmasın. Job for a Cowboy ve The Black Dahlia Murder elemanları toplanıp bayağı black metal soslu harika bir deathgrind albümü yapmış.

  Yanıtla
 • 9 Aralık 2019 tarihinde, saat 14:53
  Permalink

  Black metalini paçozluk dozu yüksek seven varsa Arnaut Pavle kaçırılmaması gereken bir iş

  Yanıtla
  • 9 Aralık 2019 tarihinde, saat 17:56
   Permalink

   İncelemesi geleceği için spoiler diye onaylamayacaktım bu yorumu ama kıyamadım, haha. Gerçekten tam aile büyüğü dövme müziği.

   Yanıtla
 • 3 Şubat 2020 tarihinde, saat 03:20
  Permalink

  Bütcher – 666 Goats Carry My Chariot

  Sırf mükemmel ismi yüzünden dinledim, müzik de mükemmel çıktı. Hellripper’ın black dozunu biraz kısıp az daha speed ekleyince bu oluyor. Mis gibi kepazelik müziği.

  Yanıtla
  • 3 Şubat 2020 tarihinde, saat 16:19
   Permalink

   Tam olarak aynı şeyi yaşamışız. Bu hafta albüm çıkmadı diye hayıflanırken sene boyunca çevirip duracağım nurtopu gibi bir albümüm oldu.

   Yanıtla
 • 4 Şubat 2020 tarihinde, saat 14:58
  Permalink

  Disfear, Trap Them, The Drip, Wolfbrigade tarzı gruplar arıyorum. Tavsiyesi olan var mı?

  Yanıtla
  • 4 Şubat 2020 tarihinde, saat 15:30
   Permalink

   Skitsystem, eskisinden istersen Anti-Cimex

   Yanıtla
   • 4 Şubat 2020 tarihinde, saat 22:34
    Permalink

    Skitsystem’i biliyordum da nedense ısınamamıştım.

    Anti-Cimex tam aradığım şeymiş ama. Çok teşekkürler. Artık huzur içinde kalorifer köşesine kafa atabilirim.

    Yenilerden geçen sene çıkan Implore – Alienated Despair hakettiği ilginin çeyreğini görmedi bu arada ya. Sene sonu listeme almıştım ama burada da reklamını yapmış olayım yine.

    Yanıtla
    • 6 Şubat 2020 tarihinde, saat 13:42
     Permalink

     Rica ederim, Implore’u ıskalamışım ben bakayım.

     Aklıma geldi Tragedy – Vengeance albümü de güzeldi, şimdi baktım daha yeni albümleri de varmış ama dinlemedim onları. Bir de black-crust’a kaçan cinsten de olur dersen Martyrdöd çok fena.

     Yanıtla
 • 21 Şubat 2020 tarihinde, saat 18:13
  Permalink

  Triumph, Genus – Po vrhu vždy je prázdno kolébek

  Bir iki hafta kadar önce bir podcastte tek bir riffini duyup peşine düştüm grubun. Açıkçası tek tek parçalara ulaşamasam unutup giderdim, ama youtubeda bile olmamasına karşın bir sitede buldum. Özellikle Snad jste do země zaseti çok iyi. Zaten duyduğum riff de bu parçadan. Black metal sevenlere tavsiye ederim.

  Lethvm – Acedia

  Haftalık listeme gelen Schisme adlı parçalarıyla haberdar oldum Lethvm’den. Sanırım doom yapıyorlar, emin değilim. Ama her ne yapıyorlarsa bayağı bir iyi yapıyorlar. Takibe aldım grubu. Şiddetle tavsiye ediyorum.

  Fuath – I

  Albüm coverı dikkâtimi çekmeseydi muhtemelen dinlemez ve böylesine kusursuz bir müzikten mahrum kalırdım. Dinleyici kitlesi az olmasından mütevellit tanınmamış birinin ya da birilerinin projesi olduğunu düşünmüştüm ama Saor’un beyni Andy Marshall’ın bir başka projesiymiş. Saor nedense pek sarmamıştı ama bu albüme hayran kaldım ilk dinleyişte.

  En Minor – En Minor

  Phil Anselmo’nun bir projesi, belki duymuşsunuzdur. Southern rock yapıyorlar. Ben çok beğendim. Umarım yakın zamanda dopdolu bir albüm de yaparlar.

  Yanıtla
  • 22 Şubat 2020 tarihinde, saat 00:39
   Permalink

   Yorum için teşekkürler öncelikle. Böyle çılgın okuyucular olması çok hoşuma gidiyor.

   Triumph, Genus – Po vrhu vždy je prázdno kolébek albümünü biraz önce dinledim. Bariz bir şekilde SATYRICON öykünmesi gördüm ve hoşuma gitti epey. Zaten YouTube’da da Nemesis Divina diye bağırmış durmuş yorumlarda millet.

   Lethvm’in albüm daha ilk saniyesinden, o deli vokalle bağladı beni. O çocuk çok yaşamaz bence, haha.

   Diğer ikisi bildiğim, dinlediğim şeylerdi ama bu ikili net iyi tavsiye oldu, eline sağlık.

   Yanıtla
 • 22 Şubat 2020 tarihinde, saat 12:32
  Permalink

  Lafı mı olur hocam, sayenizde onca büyük grupla tanıştım, böyle güzel şeylere denk gelip de paylaşmamak olmaz. \m/

  Yanıtla
 • 27 Şubat 2020 tarihinde, saat 03:30
  Permalink

  Narcotic Wasteland aşırı underrated kaldı ya. Nile’den ayrılan Dallas Toller-Wade’nin grubu. İnanılmaz nefes aldırmayan bir death-thrash metal yapıyorlar. Kendi adıma iyi ki ayrılmış Dallas. Yeni albüm de yoldaymış. 2017 albümleri Delirium Tremens’i dinlemelere doyamıyorum hala. Kokaini damardan almak gibi bir albüm (Kamu spotu: uyuşturucu/uyarıcı/halüsinojenler ve genel olarak kafacılık müessesesi dostunuz değildir. Albümün teması da bu zaten.). Gaz müzik seviyorum deyip de bu albümü dinlemeyen zarardadır. Bu kadar dil döktüm bak açın dinleyin gözünüzü seveyim, Narcotic Wasteland övecek insan bulamıyorum etrafımda.

  Yanıtla
 • 27 Şubat 2020 tarihinde, saat 03:33
  Permalink

  Bu arada Blaze of Perdition da ne albüm yaptı arkadaş. Aosoth – Inside Scriptures ve Delirium Tremens benim için 2017’nin albümleriydi. Cycle of Suffering ve Harrowing of Hearts da bu senenin albümleri olacak gibi duruyor. Cycle of Suffering de metal müziğin özeti olmuş. Ne güzel yıl yahu metal övmeye doyamıyorum.

  Yanıtla
  • 10 Mart 2020 tarihinde, saat 21:55
   Permalink

   Vredehammer’in yeni albümünden Agressor şarkısını duyduğum gibi KAMYONCULUK MÜESSESESİ – ÖZET GEÇ PİÇ adlı spotify playlistime ekledim. Albüm aşırı gaz. Acilde gece nöbetindeyim, boş zamanlarımda açıp açıp Agressor ve Wombbath dinliyorum, kan alırken can alırsam, ufak tefek cüssemle nezle oldum diye acile gelen lavuklara dalıp hasta şiddetine uğrarsam sorumlusu sizsiniz aq. Worth it…

   Yanıtla
 • 11 Mart 2020 tarihinde, saat 02:50
  Permalink

  Stallion – Slaves of Time
  Çatır çatır speed metal isteyenler, ne olduğu belli ama hayal kırıklığına uğratmayan gayet kaliteli bira metali.

  Ainsoph – Ω – V
  Kadın vokalli harikulade post-black. Post- eserlere önyargılı yaklaşan arkadaşlar var ama bu cidden değişik, kesinlikle şans verilmesi lazım. Bu yıl duyduğum en iyi 5 albümden biridir net.

  Izthmi – The Arrows of Our Ways
  Henüz 2 kere falan dinledim ama yıl içinde daha çok geri döneceğim gibi duruyor. Hafif progresife kaçan çok hoş atmosferik/melodik black metal. Ve Amerikalı. Az çok tahmin edebilirsiniz sound’u.

  Kvaen – The Funeral Pyre
  Bayağı Sacramentum etkili cayır cayır melodik black. İlk dinlemede hemen çekti ve sonrakilerde de hiç etkisi azalmadı, azalacak gibi de durmuyor.

  Frayle albümü de hoşuma gitmişti ama ondan daha önce haftalık listede bahsettin zaten yanılmıyorsam.

  Bütcher incelemesi de gelecektir diye umuyorum.

  Yanıtla
 • 15 Mart 2020 tarihinde, saat 20:23
  Permalink

  Selam. 2017’de evimde amatör şartlar altında kaydettiğim ve 3 yıldır Bandcamp’ta beklettiğim Dog in the Burning House – The Magnificent Regression albümünü nihayet streaming servislerine koydum. Müzik konusunda bana destek olan ve eleştirileriyle yön veren çeşitli dostlarım oldu. Buradan da teşekkür etmiş olayım hepsine. İlginizi çekerse dinlemeniz, çekmezse ilgilerini çekebilecek dostlarınıza ulaştırmanız beni çok mutlu eder. Bu 3 yılda da boş durmadım. Yakında başka güzel haberlerim de olacak. Çok daha profesyonel ve güzel işler ve buradan haberdar edeceğim. Spotify linkini buraya bırakıyorum, diğer streaming servislerini kullanıyorsanız basit bir aramayla ulaşabilirsiniz. Oh be, kaç zamandır bu yorumu yapmanın hayalini kuruyordum, çok süper bir duygu!

  https://open.spotify.com/album/3qoK4mXEm7SMMJweLblkns?si=y2P1esnzQiuYSlmKEprv3g

  Yanıtla
  • 16 Mart 2020 tarihinde, saat 12:23
   Permalink

   Hayırlı olsun, eminim heyecandan çıldıracak gibi oluyordur insan bshaha. Biraz toparlanıp boşa çıkınca dinleyeceğim mutlaka.

   Yanıtla
   • 16 Mart 2020 tarihinde, saat 12:46
    Permalink

    Çok teşekkürler. Bu da heyecan verici de asıl bundan sonrası için çıldırıyorum. Çok sabırsızlanıyorum. Bütün yaz pislik vokal yapmayı öğrendim, ağzımdan saçma sapan sesler çıkıyor. Aşırı heyecanlıyım stüdyoda o şarkıları söylemek için. Bu albümde prodüksiyon ve bas gitar da yok, çok eksik ve amatör bir şey. Aynı hataları tekrar yapmadan dinlemek istediğim müziği yapacağım. Yakında haber ederim yine buradan, hatta ilk promomu da size gönderirim.

    Yanıtla
  • 16 Mart 2020 tarihinde, saat 15:48
   Permalink

   Olumlu/olumsuz eleştiri almak istiyorsundur diye düşünüyorum o yüzden fikrimi belirteyim. Sorun olarak gördüğüm en büyük şey bölümler arasında geçişlerin bazı yerlerde çok uyumlu olmaması, rifften riffe atlarken bazen birbirleriyle alakasız ya da gereğinden kısa/uzun olabiliyorlar. Onun dışında gayet iyi fikirler var, ilk projede daha oturmamış olması normal. Deathspell Omega bile kaç albümde oturttu tarzını.

   Yanıtla
   • 16 Mart 2020 tarihinde, saat 17:50
    Permalink

    Tabii ki de her türlü eleştiri hoşuma gider. Vakit ayırıp dinleyip eleştirdiğiniz için çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum. Geçişler benim de kafamı kurcalıyordu, bundan sonra daha dikkat edeceğim.

    Yanıtla
 • Geri bildirim: Tek Atış: Hunters Chorus – Starcrosser – Metalperver

 • 21 Nisan 2020 tarihinde, saat 10:52
  Permalink

  Valla evde çalışma dönemlerinde, hele grup keşfi konusundan hiç çalışkan olamayacağım dönemlerde liste müthiş gidiyor gerçekten, bir teşekkür borç bilirim.

  Yanıtla
 • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 01:58
  Permalink

  liste müthiş yine. mnemocide’ı çok sevdim. albümü çıkınca mutlaka göz atmaya çalışacağım.

  Yanıtla
  • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 02:23
   Permalink

   Teşekkürler.🤘 Gorefest sevenlere ilaç gibi grup Mnemocide ya resmen, ben de heyecanlıyım onlara.

   Yanıtla
 • 13 Ağustos 2020 tarihinde, saat 16:39
  Permalink

  NOÊTA – Beyond Life and Death

  2017’de çıkmış. Black ambient folk diye geçiyor. Albümün tabiatına uymadığını düşündüğüm için Beyond Death’i sürekli atlasam da, genel olarak son derece etkileyici bir eser. Özellikle Dead Soil, yıkıp geçiyor. Darkher sevenlere tavsiye ederim.

  Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.