Tek Atış: Bensburner – Schatulle [EP]

Merhaba.

Bas gitarist ve prodüktör Ben Krahl’ın post-rock ağırlıklı enstrümantal projesi Bensburner, yeni EP çalışması Schatulle ile huzurlarınızda.

Post-rock türünü en çok nefes alan, ferah prodüksiyonlarla eşleştirildiğinde seviyorum sanırım. Katman katman efektin, klavyenin arasından nefes almakta zorlanan şeyler yerine daha sade bir enstrümantasyona sahip ama çok daha iç açıcı bir prodüksiyonu tercih ederim bu türde. Ben Krahl’ın da bakış açısı benimkiyle örtüşüyor bu noktada ve o yüzden de keyifle dinliyorum Schatulle‘u bir süredir.

Fazlasıyla gerçek davullar, minimal klavye/synth kullanımıyla daha çok rif odaklı, gitardaki bir fikrin açılıp genişlemesi üzerine kurulu bestelerden oluşuyor Schatulle. Açılıştaki EKG buna iyi bir örnek. What’s the Meaning of Guff’ da atmosferik ve ağır girip sonradan bir anda yükselen temposuyla ters köşeye yatırıyor. Bu bölümde neredeyse CLOUDKICKER vari rifler dönüyor hatta. Son parça Visible da hafif psikodeli, hafif stoner taraflara kayan basit ama etkili ana rifiyle öne çıkıyor yine. Bu parçanın son bölümlerinde (ve Away From Home‘da) çok hafif, belli belirsiz bir vokal var bu arada. Tam kıvamında.

Kısacası bu tarz işlerden hoşlanıyorsanız Schatulle‘u bir tür çevirin derim. Bensburner iyi bir keşif olabilir sizin için. Afiyet olsun.


İsmail Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Tek Atış: Bensburner – Schatulle [EP]

  • 2 Haziran 2020 tarihinde, saat 16:00
    Permalink

    Yazıyı gördüğümden beri dinliyorum. Her parçada enstrümanların dinamiği öyle güzel oturtulmuş ki, yakalamak istedikleri ritm veya duygu akışını ben de yaşayabildim. 3 dakikalık enstrümantal şarkı da kıyasla kısa gelmişti, ama öyle bir trafik oturtulmuş ki odaklanılan rif üzerinde sanki istedikleri tüm oyunları gerçekleştirmişler 🙂

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.