Mart – 2020

Merhaba.

Birkaç gün önce Patreon’da Mart ayı değerlendirme yazısı paylaşıp duyurusunu sosyal medyada ve sitede yapmıştım. Biz okuyamıyor muyuz diyen, nasıl bir şey olduğunu merak eden, soru soran çok arkadaş oldu. O yüzden bir defaya mahsus olmak üzere burada da paylaşıyorum Patreon abonelerimizin affına sığınarak.

Zaten bulunmaz hint kumaşı değil, eni konu ay içerisinde çıkmış işlerin tarafımdan bir süzgeçten geçirilip hap boyutlarında sunumu diyebiliriz. Bundan sonra her ay Patreon’da yayımlanacak bu tip yazılara ve diğer özel içeriklere erişim hakkı, abonelere özel çekilişler ve diğer hadiselerden uzak kalmak istemezseniz tıklamanız gereken düğme yazının sonunda.

Buyursunlar:


Malum Mart ayında gündem salgındı ve Nisan’da da öyle olacak gibi. Fazlasıyla zorlayıcı bir dönemden geçiyoruz ama hayat bir şekilde devam ediyor. Mart ayında metal dünyamızda yeni neler dinledik, bir bakalım.

Tabii tekrar etmemek adına sitede incelediğim albümlerden burada bahsetmeyeceğim yeniden, kaçırdıklarınız varsa dönüp kritik arşivine göz atabilirsiniz her zaman. Ayrıca Tek Atış köşemizde yapılan paylaşımları sosyal medyaya atmıyorum pek, isteyen arasın bulsun diye. Onu da atlamayın bence. 

Gelelim Mart ayında çıkan işlerin kaba bir özetine:

– Melodik death metal / metalcore türünün önemli ismi HEAVEN SHALL BURN, 2 disk uzunluğunda dev bir albüm yayımladı. Haliyle sitede inceleme fırsatım olmadı henüz ama biraz karışık bulmakla beraber çok iyi duruyor Of Truth & Sacrifice. İncelemesi gelir.

Lords of Death ile muazzam bir işe imza atan TEMPLE OF VOID, merakla beklediğim yeni albümü The World That Was‘ı saldı ortamlara. LoD’in gerisinde duruyor şimdilik ama doom/death türünü seviyorsanız bu grubu mutlaka dinleyin. Zaten yakında incelemesi gelir albümün de mutlaka. 

– Kanadalı değişik grup AETERNAM da yeni albüm yapanlar arasında bu ay. Senfonik, folk ile bezeli bir death metal yapıyor Aeternam ve ülkemizde seveni çok. Henüz dinlemedim açıkçası Al Qassam‘ı ama gördüğüm kadarıyla yorumlar fena değil.

-Çok bilinmese de benim (özellikle eski albümlerini –Schemen dönemi vs.) çok sevdiğim Alman grup TOTDGELICHTER ile progresif ekstremliklerin ustası NE OBLIVISCARIS’i buluşturan OMEGA INFINITY isimli yeni bir projeden ilk albüm geldi bu ay. Solar Spectre, bilenin bildiği bir isim olarak kalacak gibi duruyor ama black/death türünde fantastik şeyler dönüyor o taraflarda, haberiniz olsun.

-Fin black metal grubu  KORGONTHURUS, yeni albümü Kuolleestasyntynyt ile ses getirdi epey. YouTube’da Black Metal Promotion kanalını takip edenler için yeni bir haber değil belki ama bam-güm black metal sevenler için güçlü bir iş bu.

VADER usülü ayılama death metal sevenler için Kolombiya’dan güzel haber: NO RAZA, yeni albümü Transcending Material Sins ile adam dövüyor adeta. Aman aman bir etkileyicilikte değil belki ama çoğu açıdan amaca uygun, doğru bir albüm. 

-Camiamızın gözde isimlerinden BURZUM, geri döndü! Faşist ve katil bir adam olduğunu hiçbir zaman unutmamanızı temenni ettiğim Varg, Thulean Mysteries adında bir albüm yayımladı Burzum’u bitirdiğini açıkladıktan birkaç yıl sonra. Aslında albüm, kendisinin yarattığı bir masaüstü rol yapma oyunu olan Myfarog’u oynarken (veya herhangi bir masaüstü FRP oyununu diyelim genel olarak) fon müziği olabilecek bir iş ve kendi ağzından albümün amacının bu olduğunu açıklamıştı daha evvel zaten. O yüzden albümü ona göre değerlendirmek gerek. Sosyal medyada çok fazla cahil yorum gördüm bu konuda, o yüzden uyarayım dedim.

PozKes #4‘te bahsettim ama tekrar etmekte fayda var: Bilenin çok coştuğu progresif death metal grubu MORBUS CHRON‘un küllerinden doğan SWEVEN, ilk albümünü yayımladı. Herkese göre değil ama ismi bilenler için büyük haber.

-Aşırı depresif ve suicidal taraflarda DEADSPACE, 2019’dan sonra 2020’yi de boş geçmedi ve bir albüm daha yayımladı. A Portrait of Sacrificial Scars’ı önermiyorum tabii, çünkü canınıza yazık ama yani… Ne bileyim, zaman oluyor insan böyle müzik de dinlemek istiyor işte. Hasta hasta şeyler.

-Post-metal, psikodeli mevzularında yıllardır harika işler çıkaran PSYCHONAUT, nedense sessiz sedasız yeni albüm saldı ortamlara. Unfold the God Man konsept bir albüm ve fazlasıyla derin mevzulara girip çıkıyor ama meraklısı için çok başarılı her zamanki gibi. Belki gelir incelemesi ama zor, okunmuyor bu tip işler pek.

-Ay başında VREDEHAMMER diye bir manyaklık girdi hayatımıza. Albümün incelenmemiş olması benim eşekliğim ama Viperous gerçekten acayip bir şey. Black/death seviyorsanız bu Norveçli ekibi takibe alın illa ki.

-Azerbaycan çıkışlı VILET COLD, son üç yıldaki 5., son beş yıldaki 8. albümünü yayımladı. Çok gaz girmişti piyasaya ama azalarak bitiyor adam resmen, haha. Noir Kid’i tavsiye edemiyorum pek. Yine de haber haberdir.

-Rusların DIMMU BORGIR’i WELICORUSS’u duydunuz mu bilmiyorum ama Siberian Heathen Horde adındaki yeni albümlerini paylaştılar. Şu memeli popolu klibi bırakayım, siz karar verin. 

-20 Buck Spin, eski müzikleri yeni ocaklarda tekrar pişirip taze baharatlarla önümüze koymaya devam ediyor. Bunu kötü anlamda algılamayın gerçi, mis gibi işler yayımlıyorlar. SOLOTHUS adında bir grubun promosu düştü mailime bu ay ve Realm of Ash and Blood, brutal yıkıklıklar sevenler için harika bir iş.

Tek Atış köşemde bahsettiğim POSTHUMANBIGBANG‘in yeni albümü geldi. Deneysel, progresif müzik seviyorsanız Jungle Eyes başarılı bir albüm epey. Tam hava atmalık, haha.

Bunlar haricinde MYRKUR ve MY DYING BRIDE gibi de isimler de yeni albümler yaptı Mart ayında, onların incelemelerini sitede bulabilirsiniz zaten. 

EP taraflarında da yoğunluk vardı bu ay, oynat Uğur’cum:

-CANDLEMASS bir EP yayımladı. Son albümü hayal kırıklığıydı benim için biraz (çok sevdiğim şarkılar da vardı tabii) ama The Pendulum’a bakamadım daha. Zaten çıkalı 2 gün mü ne oldu.

MOURNING BELOVETH ve THE RUINS OF BEVERAST ortak bir EP yayımladı. Bilen vardır belki, MB gerçekten adamı öldüren bir isim (sitedeki en abuk yazılardan biri de onların albümlerine ait, haha) ve EP’de diğer gruba geçmek zor gene. İlk şarkıyı geçemiyorsun ki anasını satayım.

-Black metalin köp-pek isimlerinden TAAKE ve WHOREDOM RIFE‘dan bir EP geldi. Çok beğendim ben, ıskalamayın black metal seviyorsanız.

-Yine PozKes#4′te çok övdüğüm SERPENT COLUMN EP’sini buraya da not düşeyim. Deli bu adamlar ya. Black metal ile mathcore karışır mı kardeşim. Ne yapıyorsunuz ya.

-Son olarak da bizden bir haber: HYPERDONTIA’dan yeni EP var. Dark Descent Records ile çalışan, uluslararası bir grup sayılabilecek (Danimarkalı elemanlara sahipler) İstanbullu isim death metal türünde yine ateş ediyor. Iskalamayalım. Ayrıca MOLESTED DIVINITY ve DECAYING PURITY isimli hayvanlıklarımız da boş durmuyorlar, onlara da göz atabilirsiniz. Son olarak da REKTAL TUŞE‘nin yeni EP’sini ıskalamayın diyelim, buradan çiğ köfte tayfaya selam edelim.

– – – 

Galiba bu kadar benden haberler. Tabii kendi keşiflerinizi yorumlara ekleyebilirsiniz. Evde kalın, metal dinleyin ve Metalperver’i desteklemeye devam edin, gelecek ayın değerlendirme yazısında görüşmek üzere!


Aradığınız düğme burada:

Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.