Doom Metal – 2019

Merhaba.

2019’un metal adına sunduğu güzellikleri arşivlediğimiz Spotify çalma listesi serimizde bu hafta doom metale odaklanıp sene boyunca durduk yere canımı sıkıp soframın tadını kaçıran isimleri bir araya getirmeye çalıştım. Geleneksel doom, epik doom, death-doom gibi çeşitli alt türlerde hatırı sayılır bir üretimle hem eskilerden hem de yenilerden birçok iş çıktı. Özellikle görece yeni gruplardan (Crypt Sermon, Lord Vicar, Atlantean Kodex, Fvneral Fvkk, Weeping Sores, Avatarium vb.) gelen albümler, doom metalin hareketlenmesini sağladı.

Yine de bu alanda 2019’dan en büyük beklentim CANDLEMASS‘tendi ve en büyük hayal kırıklığım oldu The Door to Doom. Sağda solda kimi tiplerin ortalama bir Candlemass albümünü bu kadar övmesi de grubun kalan işlerine hakaret gibi geliyor bana ve şaşırıyorum biraz… Aynı şekilde NOVEMBERS DOOM‘un da hala nasıl bu işten para kazanabildiğini anlamıyorum, haha. Oysa on sene önce ne kadar iyi bir gruptu…

Senenin en büyük olaylarından biri de şüphesiz doom metalin babalarından SAINT VITUS‘un yeni albümüydü. Ben onların yaptığı doom metale pek yokum ama burada bahsetmezsem büyük ayıp gerçekten. Onun dışında bizden de FORGOTTEN, Of Past and Passion ile Türkiye’de doom metal çıtasını yükseltti fazlasıyla.

Velhasıl doom metale dair 2019’da kayda değer ne varsa toparlamaya çalıştığım bir liste bu. Bilinçli tüketme uyarısını da ekleyeyim; listeyi tamamlamaya çalışırken ruhunuz çürüdüğünde hesabını benden sormayın.

Yıl sonuna doğru bir de black metal listesi yapıp sonlandıracağım bu seriyi sanırım. Eğer başka bir/birkaç türe odaklanan ayrı bir çalma listesi daha gelmesini istiyorsanız, yorumlara yazabilirsiniz.

Herkese keyifli dinlemeler!


PATREON

İsmail Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

5 thoughts on “Doom Metal – 2019

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.