Röportaj: Saturnus

Merhaba.

9 Kasım 2019’da İstanbul – Zorlu Performans Sanatları Merkezi %100 Studio’da sevenlerinin karşısına çıkacak Danimarkalı doom/death metal efsanesi Saturnus’ü İstanbul’dan önce Metalperver’de ağırlıyoruz. Türkiye konserinin neden bu kadar geciktiğini, olası yeni Saturnus albümünü ve çok daha fazlasını, grubun davulcusu Henrik’e sorduk. O da tüm içtenliğiyle yanıtladı. Buyursunlar:

Korhan: Merhaba Henrik, ben Korhan ve Metalperver’e hoş geldiniz! Vakit kaybetmeden başlayalım: Saturnus artık tüm gücüyle, tamamen geri gelmiş durum.da ve yaz boyu tüm Avrupa’yı turladınız neredeyse. Son dönemdeki konserlerde seyircinin tepkisinden bahseder misin biraz?

Henrik: Merhaba, dostum. Aldığımız tepkiler gerçekten iyiydi. Çaldığımız kalabalıkların arasında azımsanmayacak sayıda Saturnus hayranı olması gerçekten ayrıcalıklı hissettiriyordu. METALDAYS gibi büyük festivallerde çaldığınızda nasıl bir şey ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz hiçbir zaman çünkü seyirci oraya başka bir grup için gelmiş de olabilir, bilirsin. Fakat bize karşı çok iyilerdi, bunu söyleyebilirim. Ayrıca özellikle Metaldays’deki performansımızdan fazlasıyla memnunum.

Korhan: Rune’ün yeni şarkılar yazmakta olduğunu okumuştum bir yerlerde ve er ya da geç yeni bir Saturnus albümü çıkacak anladığım kadarıyla. Grubun kadrosu yıllar içinde birçok değişikliğe uğradı ve müzikal açıdan daha gotik, daha rock tabanlı hafif bir kayma da geçirdiğinizi söylemek mümkün. Yine de aradan geçen zamana ve eleman değişikliklerine rağmen özgün Saturnus karakterini hissedebildik tüm albümlerde. Yeni albümde bizi nasıl bir şeyler bekliyor? 2012’de bıraktığınız yerden devam mı edeceksiniz, yoksa daha farklı şarkılar mı duyacağız gruptan?

Henrik: Üzülerek itiraf etmem gerekiyor ki yeni albümümüz hala yazım aşamasında. Rune gerçekten çok çalışıyor ve tüm zamanını albüm üzerine harcıyor. Elimizde birçok farklı fikir birikti ama canlıda da çaldığımız Thorns dışında henüz tamamen bitmiş bir şarkımız yok. O da çok yeni sayılmaz artık gerçi… Yine de albümde mutlaka yer alacak!

Korhan: Uzun soluklu bir doom metal hayranı olarak her zaman merak ettiğim bir konu var: Bir doom metal müzisyeni, gençlik yıllarında yazdığı eski şarkıları sahnede çalarken neler hissediyor? Demek istediğim, o şarkılar kimi eski anıları gün yüzüne taşıyordur mutlaka ve doğrudan tesiri olan bu tür şarkıları çalmak eminim kolay değildir. Sahneye çıkmadan kendinizi mental olarak nasıl hazırlıyorsunuz?

Henrik: Vay be, bu iyi bir soruymuş. Aslına bakarsan sahneye çıkıp o heyecanı yaşarken şarkıları yazdığın dönem veya hatıraların hakkında düşünmeye çok da vaktin olmuyor. Daha çok elinden geldiği kadar iyi çalmaya çalışıyorsun. Fakat elemanlarla oturup kahve içip sohbet ederken beste veya kayıt aşamasındaki kimi anıları tekrar tekrar yaşıyoruz elbette.

Örneğin Murky Waters’ı bestelediğimiz dönemde ben gerçekten çok hastaydım ve davul çalamayacak, stüdyoda bile duramayacak kadar kötüydüm. Prodüktörümüz Flemming Rasmussen ile ilk defa çalışıyordum ve stüdyoda olmak, etrafta takılmak istiyordum. Duvarlarda onun Metallica ile çalıştığı zamana ait bir dolu poster ve fotoğraf vardı ve BÜYÜK bir Metallica hayranı olarak orada olmayı gerçekten çok istemiştim.

Korhan: Saturnus’ün ilk dönemine baktığımızda melodik death metal yaptığını görüyoruz. Fakat özellikle Peaceville Üçlüsü’nün inkar edilemez etkisi sonrasında (Saturnus üzerinde özellikle My Dying Bride’ın önemli bir etkisi olduğu biliniyor) grup şu an olduğu haline geldi; dev bir melankoli tellalı. Hala doom metal sahnesinde olan biteni takip ediyor musunuz? Mesela sen bugünlerde neler dinliyorsun?

Henrik: Kendi adıma hala elimden geldiği kadar çok doom grubu öğrenmeye, piyasayı takip etmeye çalıştığımı söyleyebilirim. Üç yıl önce baba oldum, o nedenle de eskisi gibi çevremdeki her konsere, her festivale katılamıyorum elbette ama yine de fırsat buldukça çıkıyorum. Thomas da aynı şekilde; sevdiği grupları sahnede görebilmek için dünyanın öbür ucuna gidebilecek bir adam o, haha. Bu soruyu ona sorsan sayfalar dolusu bir cevap alırdın muhtemelen, doom metal bilgisinin sonu yok!

Korhan: Saturnus en köklü melodik doom/death metal gruplarından biri ama 9 Kasım’da vereceğiniz İstanbul konseri, Türkiye’deki ilk şovunuz olacak. 2013 yılında bir konser planlandığını hatırlıyorum ama sonradan iptal edilmişti ne yazık ki. Türkiye’de çalmak için başka teklifler almış mıydınız, hatırlıyor musun? Türkiye ve İstanbul’la ilgili ya buradaki metal sahnesiyle ilgili neler söyleyebilirsin?

Henrik: Daha önce birkaç defa ülkenize davet edildik. Bazıları teklif aşamasında kaldı ve bazıları da gayet ciddi gibiydi. Fakat hatırladığım kadarıyla bir defasında organizatör bütün parayı cebe indirip kaçmıştı ve o yüzden Türkiye’ye gelme konusunda bazı çekincelerimiz vardı son dönemde, anlarsın ya. Neyse ki şu an harika bir şirketle çalışıyoruz (The Flaming Arts Agency) ve grupla yakından ilgileniyor, bizi iyi temsil ediyorlar. İstanbul’a gelmek, o tarihi şehrin sokaklarında yürümek uzun süredir hayalimizde olan bir şey ve bu defa bunu gerçekleştirebileceğimiz için çok mutluyuz. Konserden bir gün önce İstanbul’a geleceğiz ve böylece Cuma günü İstanbul’u gezmek için epey vaktimiz olacak. Tüm içtenliğimle söylüyorum; o günü heyecanla bekliyorum!

Korhan: Bu soruyu röportaj yaptığım bütün gruplara soruyorum. Eğer sizi daha önce hiç duymamış bir dinleyiciye Saturnus diskografisinden üç şarkı dinletecek olsaydın hangi şarkıları seçerdin?

Henrik: A poem / I long
Murky Waters / Christ Goodbye
For your Demons / Forrest Of Insomnia

İkişer cevap verdim, çünkü karşımdaki kişinin metal ile ne kadar alakadar olduğuna göre farklı iki seçenek sunmak istedim.

Korhan: Sanırım hepsi bu kadar, Henrik. Cevapların için teşekkürler. Umarım İstanbul’da bir araya gelebiliriz, 9 Kasım’ı heyecanla bekliyorum ben de. Hayranlar için bir mesajın veya kapanış öncesinde söylemek istediğin bir şey var mı?

Henrik: Röportaj için teşekkürler. Muhteşem İstanbul’a gelip sizler için Saturnus müziğini çalmayı dört gözle bekliyoruz gerçekten. Heavy metal’i ve ona sadık olanları destekleyin. Konserlere gidin, haha! Tekrar teşekkürler, çok naziksin dostum. Görüşürüz!


Hey! Metalperver’de olan bitenden memnunsanız PATREON üzerinden abone olup Metalperver’in hayatta kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

İsmail Korhan Tok

Üniversiteden sonra metali bırakmadım.

One thought on “Röportaj: Saturnus

  • 31 Ekim 2019 tarihinde, saat 00:25
    Permalink

    Grup ana besteci Rune ile yollarını ayırdığını duyurdu, diğer gitarist Martin de 2020 itibariyle grubu bırakacakmış. Haliyle konser iptal görünüyor.

    Ya arkadaş alt tarafı Saturnus, 20 tane eleman değiştirecek kadar ne yaşıyorsunuz bu kadar ya.

    Yanıtla

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.